Premena odpadu - projekt Umelohmotné

Šimon Horna a Lukáš Adámek pri šrotovníku, ktorým melú plastový odpad. (Foto - zdroj: ERIK STOPKA, https://mytrencin.sme.sk/c/20865734/umelohmotne-na-festivale-pohoda-2018.html)

Čitajte tiež


Šimon Horna a Lukáš Adámek pri šrotovníku, ktorým melú plastový odpad. (Foto - zdroj: ERIK STOPKA, https://mytrencin.sme.sk/c/20865734/umelohmotne-na-festivale-pohoda-2018.html)

Hromadenie odpadu plastových výrobkov je hrozbou nielen pre životné prostredie, pre človeka, ale aj pre zvieratá. Medzi nami však žijú ľudia, ktorým tento problém nie je ľahostajný a v oblasti recyklovania realizujú inšpiratívny projekt.

Šimon Horna, rodák zo Starej Turej vyštudoval v rodnom meste elektrotechniku a neskôr filmovú dokumentárnu tvorbu v Banskej Bystrici. S kamarátom Lukášom Adámkom z Paprade pracuje na projekte Umelohmotné. On vyštudoval informatiku, ekonomiku a manažment. Vďaka pestrosti študovaných odborov sa vedia dobre dopĺňať.

Enviromentálna výchova nielen v rodine

Šimonovi už ako malému vadilo, keď niekto znečisťoval okolie pohodenými papierikmi, cigaretami alebo žuvačkami. V rodine videl využitie bioodpadu. Doma zodpovedne triedi odpad a učí sa fungovať podľa princípu Zero Waste.

Jeho rodné mesto má príkladný vzťah k životnému prostrediu. Podľa Šimonových slov získala Stará Turá zaslúžene cenu Zelené mesto Slovenska. „Triedi sa tam okrem papiera, plastu a skla aj oblečenie, oleje a bioodpad. Nie všetci spoluobčania však realizujú triedenie odpadu dôsledne, majú rezervy. V iných mestách som videl aj drevo v koši na plast a podobne. Starú Turú zaraďujem medzi EKO-pozitívne mestá,“ hovorí.

Začiatky spracovania plastov

Šimon a Lukáš ako priatelia planéty Zem skúšali recyklovať PET fľaše, ale zistili, že tento materiál nie je vhodný pre zameranie ich činnosti. Hovorí: „Dymí, potrebuje vysokú teplotu na roztopenie a pri hrúbke s akou pracujeme je veľmi krehký.“ Spracúvajú teda PP-polypropylén a HDPE- polyetylén s vysokou hustotou. Inšpirácia k dobrému nápadu je dôležitá Podľa slov Šimona ich k tomu doviedlo video holandského dizajnéra menom Dave Hakkens. Hovorí sa tam o doma vyrobených strojoch na spracovanie plastu. Šimona zaujala „elektrikárska“ časť nápadu a Lukáša strojárska. Na spracúvanie PP-polypropylénu a HDPE- polyetylénu s vysokou hustotou si postupne vyrobili tri stroje. Jeden stroj plasty šrotuje na márne kúsky. Druhý je vlastne upravená elektrická rúra, v ktorej je forma, kde sa plast roztápa a tvaruje. Tretí – najnovší stroj - roztápa plast v rúrke a vstrekuje ho do formy, kde plast okamžite chladne.

Dobré výrobky, úspešná komunikácia

Šimon prezradil, že sa im podarilo vyrobiť formy na misky, nástenné hodiny, kvetináče, poháriky a motýliky na krk. Vyrábajú aj stojančeky na medzizubné kefky a aj festivalové clipy pre trenčiansku Pohodu . A chystajú ďalšie prekvapenia.

Po svojich prvých úspechoch začala dvojica týchto šikovných mladých mužov skromne propagovať svoje výrobky, bez žiadnej platenej reklamy. Majú vytvorenú stránku na facebooku a na instagrame. „Na začiatku, keď nás nikto nepoznal, sme dávali jeden post za deň. Potom sme poľavili a postujeme „keď treba“ alebo keď sa niečo zaujímavé vyskytne,“ dopĺňa Šimon. Dokonca si ich všimol spolupracovník Adely Vinczeovej (Banášovej) a ocitli sa v jej relácii. Takto sa dostali do poznania verejnosti a ako Šimon hovorí, roztrhlo sa vrece s rozhovormi do časopisov, blogov a novín".

Príkladom motivujú ďalších

„Úspechom pre nás je, že ľudia aj vďaka našim výrobkom a malej osvete, ktorá k nim patrí, začínajú viac recyklovať. Vidia, že z obyčajnej avivážovej fľaše alebo z jednorazového kvetináča vie vzniknúť niečo hodnotné a pekné. Na tom nám záleží a sme radi, keď sa od fanúšikov dozvieme, že sa nám to aj darí,“ hovorí Šimon.

Príklad Lukáša a Šimona inšpiroval žiakov našej školy k zamysleniu sa nad spôsobom zníženia odpadu z obalových materiálov. Výrazne obmedzili používanie . jednorazových PET ffliaš a miesto nich si nosia nápoje v nádobách s viacnásobným použitím. Dôslednejším triedením odpadu napomáhajú predchádzať zaťažovaniu životného prostredia neželaným odpadom.

 
 
Meno autora/autorov: 
Ivana Galat a Marína Holendová
Vek autora/autorov: 
16 a 18
Škola: 
Stredná Odborná Škola, Športová 675, Stará Turá