FOTOREPORTÉRSKA AKTIVITA MLADÝCH REPORTÉROV OPEN

 

Foto-súťaž pre 11-25 ročných: Teplo, teplejšie, horíš! 

Klimatická zmena sa dotýka každého z nás. Ako sa prejavuje? Čo pozorujeme okolo seba že je inak, ako by malo byť? A čo môžem(e) robiť - u nás doma, v našej škole, obci či meste? Aj ty môžeš pomôcť našej planéte! 

 

 

Ako sa môžeš zapojiť?

Nahraj fotografiu so sprievodným textom na stránku programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Skús vyjadriť, ako sa klimatická zmena prejavuje, ako ju spomaliť alebo sa na ňu pripraviť. Ukáž, ako sa to dá na úrovni jednotlivca, rodiny, školy či obce...

Fotografiu v dobrom rozlíšení s textom nahraj do 18. októbra (do polnoci) na stránku mladireporteri.sk/add/open a zdieľaj ju aj na svojich sociálnych sieťach (Instagram alebo Facebook). Pokiaľ by si svoj príspevok chcel/a publikovať na instragramovom OPEN profile, kontaktuj nás priamo tam.

Pridaj hashtagy:

 • #YREklimatickazmena
 • #YREclimatechange
 • #YRESK
 • #OBJEKTIVne21
Počet prihlásených fotografií nie je obmedzený.

Témy foto-súťaže:

 • Klima-friendly jedlo či záľuby
 • Menej nakupovania / plytvania
 • Druhá šanca pre veci
 • Viac zelene, menej kosenia, prírodné záhrady...
 • Zadržiavanie zrážkovej vody
 • Lokálne turistické ciele
 • Bicykel, chôdza, korčule, kolobežka (namiesto auta)
 • Čo pozoruješ vo svojom okolí, že je inak, ako by malo byť?
 • Klimatická zmena a moja rodina/moja trieda/škola
 • Klimatická zmena a COVID-19
 • Ako znížiť emisie vo svojej obci/meste
Ak si chceš túto tému priblížiť, môžeš si pozrieť krátke video

Podmienky:

 • Počítačová manipulácia s fotografiami nad rámec bežných úprav (jas, kontrast, orez) nie je prípustná
 • Rozmer dlhšej strany fotografie 18 cm (2100 pixelov)
 

 

Súťažné kategórie 

Do súťaže sa môžu zapojiť jednotlivci alebo 2-členné tímy v troch vekových kategóriách:

 • 11-14 rokov
 • 15-18 rokov
 • 19-25 rokov

Časový harmonogram

Vyhlásenie súťaže: 20.9.

Uzávierka súťaže: 18.10.

Vyhlásenie víťazov: 25.10.

Foto-workshop: 27.10 Trenčín  Galéria Vážka

 

Ceny

O víťazoch rozhodne porota v zložení Radovan Stoklasa (fotograf), Lucia Szabová (klimatická aktivistka) a Adriána Henčeková (ambasádorka programu YRE).

V súťaži budú udelené kolekcie troch cien v každej vekovej kategórii.  Absolútny víťaz získa kameru GoPro HERO 7 silver, ostatní ocenení získajú vecné ceny ako digitálny stabilizátor na mobil, statív a pod. V prípade, že súťaží dvojica, treba rátať s tým, že cena bude len jedna.

Súčasťou ocenenia je aj pozvánka na FOTO workshop s Radovanom Stoklasom, ktorý spolupracuje s agentúrami TASR aj REUTERS. 

 

Predchádzajúca OPEN VÝZVA - Misia Biele Karpaty

14.07.2020,
Účastníci programu Mladí reportéri pre životné prostredie, ale aj študenti nad 15 rokov, ktorí sa zapojili do foto-aktivity OPEN, vymenili prázdninové dni za intenzívny 5-denný workshop „Bielokarpatská misia“, s
13.07.2020, Michal Mazánik
Verejná doprava, chodci aj príroda, majú mnokrát v mestách len minimum miesta. Situácia sa síce zlepšuje, no mnoho ľudí stále dokáže v prospech áut vytlačiť z miest MHD, chodcov, cyklistov či zeleň - ktorú nahrádzajú asfaltové plochy, ktoré ešte viac oteplujú prostredie.
07.07.2020, Daniela Bušová
Starý otec odovzdáva jeho múdrosť vnukovi. Učí ho vidieť krásy krajiny, vhodne využiť, čo ponúka príroda a správať sa tak, aby to všetko mohli spoznať aj ďalšie generácie.
03.07.2020, Nina Kališová
V kempe na ostrove Krk v Chorvátsku sa veľmi dbá na ekológiu. V baroch sú len papierové slamky, všetky budovy, ktoré sa v kempe nachádzajú, fungujú iba na slnečnú energiu pomocou solárnych panelov a doslova na každom rohu sú "eco cornery", ktoré slúžia na triedený odpad.
03.07.2020, Nina Klobučníková
Fotografiu som fotila 7.5. Je na nej zobrazené Šútovské jazero, ktoré je veľmi priezračné a čisté. Je dôležité, aby sme prírodu chránili a udržiavali. Mali by sme na to dbať a všetky jazerá by boli priezračné ako to na fotke.
02.07.2020, Nina Klobučníková
Príroda je nádherná, len ľudia často  pred jej kráľovstvom uprednostňujú návštevu nákupných centier či rôznych zábavných atrakcií. Toto je kopec Stoh fotený 5.3. 2020. Z vrcholu bol krásny výhľad do okolia.
01.07.2020, Samuel Kuchta
28.06.2020, Mária Jánošíková
Pomer toho, čo nám trh ponúka a aká je vo výsledku skutočná hodnota produktov. Cukrovinka, ktorá nás zvádza na regaloch či sladkosť, ktorú minieme len tak bez povšimnutia? Rozmýšľate v túto chvíľu nad obalom? Ja mám v tom jasno - hodnotnejšie veci sa nepotrebujú skrývať za mnohými obalmi, aby zaujali.
28.06.2020, Chiara Repaská Ľudmila Slivová
Podľa štatistík jazdí do práce stále viac a viac Slovákov bicyklom. Hoci cyklistov na cestách pribúda, cyklistických chodníkov v mestách nie. Cyklisti jazdia väčšinou po krajniciach ciest. Rozšírenie ciest či chodníkov o tie cyklistické by zväčšilo pohodlie a bezpečnosť cyklistov i vodičov áut. Príkladom nám môže byť nemecká metropola Berlín.
28.06.2020, Chiara Repaská Ľudmila Slivová
Na Štrbskom plese vyrastajú stále nové nevkusné viacposchodové apartmánové domy, ktoré patria súkromníkom. Tí ich využívajú pre vlastné potreby počas dovolenkových sezón len pár týždňov v roku. Po zvyšok roka ostávajú nevyužité. Okrem nevkusnosti zasahuje výstavba do chráneného územia a narúša tatranský biotop.
28.06.2020, Chiara Repaská Ľudmila Slivová
Chemické pleťové produkty obsahujú tisíce plastových mikročastíc. Sú vodeodolné a nie je možné ich prefiltrovať. Dostávajú sa do vôd, konzumujú ich živočíchy a tým aj my. Ich alternatívou sú napríklad cukor, káva či mak, ktoré sa využívajú práve v prírodnej kozmetike. Jej uprednostením prospejeme životnému prostrediu i nášmu telu.
28.06.2020, Chiara Repaská Ľudmila Slivová
Zastavané územie osady Štrbské Pleso je v dotyku s chránenými územiami v 4. a 5. stupni územnej ochrany TANAPu. Napriek tomu sa má rozšíriť o nové plochy s apartmánovými domami, obchodmi, kaviarňami a ďalšími doplnkovými službami. Oveľa prospešnejšie by však bolo zamerať sa na zlepšenie kvality už tých existujúcich.
28.06.2020, Petra Vraníková, Barbora Svitková
Sadením a pestovaním na vlastnej záhradke pomáhame prírode a zároveň aj sebe. Ovocie a zelenina zo záhrady nielen chutí oveľa lepšie, ale zároveň tým nepodporujeme veľkoobchody a ich "zdravé" pochutiny plné pesticídov, ktoré sú samozrejme škodlivé pre životné prostredie.
26.06.2020, Chiara Repaská, Ľudmila Slivová
Až 10% celkových emisií pochádza z módneho priemyslu. Materiál z ktorého je oblečenie vyrábané je nekvalitný a toxický. Jeho farbnie zapríčiňuje až 20% celkového znečistenia vôd. Otváraním stále nových fast- fashion predajní, prichádzajú lokálne o potenciálnych zákazníkov a krachujú. Práve zákazom ich otvorenia by jednotlivé mestá mohli podporiť slow-fashion prevádzky.
24.06.2020, Krisztina Kocsis
V 20. storočí bol mlyn v Dunajskom Klátove odkúpený štátom a objekt s celým okolím bol vyhlásený  za štátom chránené územie. Toto je presný príklad toho, ako môžeme chrániť našu prírodu: potrebujeme viacero chránených miest a musíme na to upozorniť aj náš štát.  

Všetky príspevky OPEN

 

VIAC NA 

www.mladireporteri.sk

Projekt Objektív 21: Mladí reportéri pre občiansku spoločnosť je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je kofinancovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.