Polystyrénový sneh

Móda zatepľovania domov a bytoviek  polystyrénom je stará už zhruba 55 rokov. Jeden z prvých domov bol zateplený v Rakúsku a životnosť polystyrénu na tomto dome je stále dobrá. Vedci odhadujú, že polystyrén na budovách môže vydržať okolo 100 rokov.

No čo so znečisteným stavebným polystyrénom potom, keď skončí jeho funkcia? Prečo radšej vlastníci domov nevyužívajú ekologické materiály, ktoré majú často dlhšiu životnosť a po jej uplynutí nebudú znečisťovať našu prírodu? A ako je to so znečistením okolia stavby, keď pri aplikácii polystyrénu všade do okolia lieta umelý "biely sneh"?  

Meno autora/autorov

Michaela Danišová a Sofia Sláviková

Veková skupina

11-14

Škola

Súkromná základná škola Nová Dubnica

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 7. Dostupná a čistá energia
  • 9. Priemysel, inovácie a infraštruktúra
  • 11. Udržateľné mestá a komunity
  • 12. Zodpovedná spotreba a výroba
  • 13. Ochrana klímy
  • 15. Život na pevnine

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Zatepľovanie bytov a domov polystyrénom je už dnes niečo, na čo si ľudia zvykli. Postupne sa teda menia sídliská, na ktorých je veľké množstvo budov obložených umelým materiálom. Namiesto toho, aby vlastníci budov použili ekologicky vhodné materiály, rozhodujúce sú finanacie. Polystyrén však pri osádzaní výrazne znečisťuje okolie a tým znižuje kvalitu života obyvateľov okolitých bytoviek, a tým pádom sa menia mestá na menej udržateľné. Životnosť polystyrénu je síce okolo 100 rokov, no znečistený polystyrén od omietky sa nebude dať recyklovať. Preto náš "život na pevnine" môžu o pár rokov ohroziť veľké skládky odpadu z polystyrénu. Pričom stačí byť zodpovedný aj pri zatepľovaní domov a podarí sa ochrániť klímu aj takýmto spôsobom.