15. Život na pevnine

Užili sme si #LetoBezOdpadu

Čaj z čerstvých lesných byliniek, vlastná fľaša či keepcup v ruksaku, ušitá plátená taška od kamošky, ale aj čistenie okolia. Mladí reportéri nezaháľali ani počas letných prázdnin, ale inšpirovali sa navzájom.

Malé sysle riešia veľký problém

Pred troma rokmi prebehlo na Slovensku sčítanie syslej populácie. Výsledky ukázali, že z pôvodne hojne rozšíreného druhu sysľa pasienkového u nás aktuálne prežilo 20.000 jedincov.

Vtáčie kráľovstvo na Žitnom ostrove

Dropie. Svoje poslanie majú už v názve. Ochrane vtáctva sa venujú už viac ako tri dekády. Krúžkujú a následne monitorujú (nielen) vzácne druhy na území Ostrovných lúk. Ako také krúžkovanie prebieha? Vieme im v ich snahe pomôcť aj my?

Bezpečné miesto pre zvieratá aj ľudí

Všetko sa to začalo dropom, ohrozeným najťažším lietajúcim európskym vtákom. Pred rokmi, keď sa tento vták ešte nachádzal na území dolného Žitného ostrova, vzniklo na jeho ochranu stredisko a chovná stanica.

Stromy života

Stromy sú od nepamäti nevyhnutnou súčasťou krajiny. Najdôležitejšia je jej členitosť a rôznorodosť, ktorá sa ale v posledných desaťročiach vytrácala.

Krst Bylinkovej špirály

Krstenie prebehlo na školskom dvore gymnázia počas dňa Zelenej školy 2023. Študenti sa mohli dozvedieť o dôležitosti biodiverzity v prírode, mestách, či aj u nich na záhrade.

Meno autora/autorov: 
Hana Holbusová
Vek autora/autorov: 
15
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad váhom

Deň uprostred noci

Svetelné znečistenie mení cirkadiálny rytmus ľudí aj zvierat, zhoršuje ich zdravotný stav, prispieva k zvyšovaniu CO2, je energeticky náročné a narušuje ekosystém, v ktorom sa nachádza. Zdroj svetla sa nachádza vo vzdialenosti 8 km od miesta fotografovania a pri zamračenom počasí je viditeľný až z 50 km vzidaleného mesta. Záber je zostrojený po úplnom zotmení, v noci, z balkóna rodinného domu. Pre posúdenie intenzity svetla - na balkóne je možné si čítať bez pridania ďalšieho osvetlenia. Problém prebehol aj cez sociálne siete, ľudia popisovali dopad, ktorý svetelná simulácia letných dní počas celého roka formou umelého osvetľovania má. Producent ho komentoval tvrdením, že používa svetelné štíty a tak svetlo neškodí. Svetelný prečin na ekosystéme u nás zatiaľ nemá trestnú sadzbu a tak sa javil ako nepostihnuteľný. Vyriešila ho energetická kríza.  

Zdroj informácií : https://www.eionet.europa.eu/etcs/etc-he/products/etc-he-products/etc-he-report-2022-8-review-and-assessment-of-available-information-on-light-pollution-in-europe

Slnečné záhrady simulujú osvetlením letné dni, aby produkovali paradajky po celý rok. Aký je dopad na ľudí a prírodu v okolí?

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková

Stolček, prestri sa

Príroda nám ukazuje, ako udržateľne hospodáriť so svojimi zdrojmi - odumierajúce drevo je zdrojom novovznikajúceho života rastlín a živočícov. Ak by sme sa ho "zbavovali ako odpadu", narušila by sa rovnováha a biodiverzita.

Príroda nám servíruje bezodpadovosť a čo my servírujeme jej?

Meno autora/autorov: 
Simona Gerhátová