Štvrtá odpadová výzva OPEN úspešne odštartovala
Mladá reportérka pri tvorbe reporáži na malokarpatskej misii v Pezinku. Autorka: Adriána Henčeková

Štvrtá odpadová výzva OPEN úspešne odštartovala


Mladá reportérka pri tvorbe reporáži na malokarpatskej misii v Pezinku. Autorka: Adriána Henčeková

Žiaci zo škôl naprieč celým Slovenskom zostavili jedenásť tímov a prihlásili sa k účasti na v poradí už štvrtej výzve OPEN. Odborní kouči spoločne so skúsenejšími reportérmi prevedú študentov počas nasledujúcich mesiacov procesom tvorby reportážneho článku i videa. Príspevky budú tvoriť na tímom zvolenú odpadovú tematiku. Výzvu vyhlásila kancelária programu Mladí reportéri pre životné prostredie v spolupráci s organizáciou ENVI-PAK v polovici januára.

Počas šiestich mesiacov trvania projektu sa budú žiaci učiť krok za krokom vytvoriť dobrý reportážny príspevok. Čakajú ich odborné semináre, kde sa dozvedia viac nielen o odpadových témach, ale aj o komunikácii s respondentmi, tvorbe ankety či základoch natáčania a strihu videa. „Do výzvy som sa zapojila hlavne preto, lebo viem využiť čas strávený s priateľmi na zmenu svojho okolia. A taktiež ma zaujíma práca s kamerou a mikrofónom,“ opisuje svoju motiváciu Ella Radimská z Gymnázia Ladislava Novomestského v Bratislave. Témy na svoje príspevky si zvolí každý tím podľa vlastného uváženia. Pri úvodnom brainstormingu zazneli nápady aj na pomerne netradičné témy, ako napríklad dopad solenia ciest a chodníkov počas zimy, čo so starými solárnymi panelmi alebo ovčia vlna ako odpad. Žiakov však trápia aj problémy, s ktorými sa stretávajú denne ako textilný odpad, použitý kuchynský olej alebo najnovšie aj zálohovanie PET fliaš a plechoviek. „Vybrali sme si aktuálnu tému, ktorá sa dotýka každého z nás. Povinný zber kuchynského bioodpadu je na Slovensku novinkou a má svoje muchy. Dozvedeli sme sa, že každé mesto a obec si musí tento problém vyriešiť po svojom. Zaujíma nás ako to vyriešili tie naše. Každý člen tímu je totiž z iného mesta,“ dopĺňa Ella Radimská. 

Štvrtá výzva OPEN prebehne v dvoch etapách. V tej prvej budú žiaci tvoriť súťažné príspevky, vo forme článku, video alebo fotoreportáže. V druhej etape výzvy sa  majú možnosť žiaci so záujmom o video tvorbu zúčastniť natáčania mini odpadového seriálu pod vedením Mateja Majerského. Na konci júna je pre aktívnych žiakov pripravovaná terénna reportérska misia. 

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
23
Škola: 
FSS, MUNI