Slovenskí Mladí reportéri oslavujú prvý rok!

Vložil/a Zuzana Limova dňa 14.11.2010

Práve pred rokom sa do medzinárodného vzdelávacieho programu Mladí reportéri pre životné prostredie zaregistrovala prvá slovenská škola. Stredoškoláci z Gymnázia M. M. Hodžu z Liptovského Mikuláša sa tak pripojili k trinástim tisíckam študentov 27 krajín z celého sveta, ktorých program zaujal.

Mladí reportéri skúmajú environmentálne problémy vo svojich regiónoch, navrhujú riešenia a o svojich zisteniach informujú verejnosť. Do prvého ročníka sa zapojili stredné školy od Bratislavy po Sninu. V duchu motta „Neseď v lavici, staň sa mladým reportérom!“ uskutočnili množstvo aktivít, ktoré prekročili hranice školského dvora. Či už to bol prieskum smrekových monokultúr v Štiavnických vrchoch, prednášky o separácii odpadu pre sninských škôlkarov, alebo o meranie hlučnosti dopravy v Martine. Zaujímavosťou je, že práve liptovskomikulášske gymnázium získalo v prvom ročníku ocenenie medzinárodnej poroty v súťaži Mladých reportérov za článok o nelegálnych skládkach v okolí Liptovskej Mary.

„Tento program je pre mňa najatraktívnejšou formou environmentálneho vzdelávania, o akej som kedy počula,“ hovorí Eva Štroffeková, riaditeľka združenia Špirála, národného garanta programu. „Rozvíja kreativitu študentov, ich komunikačné schopnosti a podnecuje ďalšie sebavzdelávanie. A čo je pre našu krajinu najdôležitejšie: Študenti majú príležitosť spoznať, či chcú byť iba pasívnou figúrkou, alebo zodpovedným občanom. Je to len otázkou ich rozhodnutia a odvahy,“ myslí si.

V komunikácii s autoritami i verejnosťou stredoškolákom pomáha novinársky preukaz. Vďaka nemu disponujú takými istými právami a povinnosťami ako skutoční žurnalisti. Profesionálnou záštitou je totiž Slovenský syndikát novinárov. „Myslím si, že je to výborný program,“ hovorí Zuzana Krútka, podpredsedníčka Syndikátu, ktorá stála pri zrode spolupráce. „Nielen preto, že sú študenti aktívni v environmentálnej sfére a medzi svojou komunitou. Okrem toho ma teší, že sa mladí ľudia dozvedajú o novinárskej práci práve týmto spôsobom.“

Aktuálne informácie o programe Mladí reportéri pre životné prostredie, fotografie, prehľad zapojených škôl a ukážky študentských prác nájdete na www.mladireporteri.sk.

Program pochádza z dielne medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie. Na Slovensku ho zastrešuje sieť environmentálne východných organizácií Špirála. Program finančne podporuje nadácia Deutsche Bundesstiftung Umwelt.

Viac informácií: Mgr. Zuzana Límová, koordinátorka
Kontakt: mladreporteri@changenet.sk, tel. č. 0948/049393

FOTO: Janka Šurianska, Gymnázium F. Švantnera, Nová Baňa