Poznáme výsledky súťaže Mladých reportérov 2023: Reportéri sa neboja problémy pomenovať a prísť s riešením

Foto: Cena za teplo. Júlia Noščáková, Obchodná akadémia Bratislava
Vložil/a admin dňa 19.04.2023

(Tlačová správa CEA Trenčín, 20.4.2022) Odborná porota zložená z novinárov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií vybrala víťazov národného kola súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Najlepšie súťažné príspevky od žiakov z celého Slovenska od 11 do 25 rokov poputujú do medzinárodného kola, kde si zmerajú sily s víťaznými príspevkami od študentov zo 43 krajín. Hlavnou témou ročníka bolo znečistenie.

Mladí reportéri opäť ukázali, že sú zvedaví, neboja sa hľadať riešenia a tie pretaviť do akcie. Niektorí zberali odpad zo svojho okolia, iní spravili informačnú kampaň o škodlivosti cigaretových ohorkov a ďalší zase hľadali možnosti odstránenia reklamných bilbordov. Svoje zistenia publikovali v 45 výstupoch vo forme článkov, videí a fotografií.

Hlavnou témou roka bolo znečistenie v rôznych podobách, čo reflektovali aj prihlásené súťažné práce. Medzi študentami silne zarezonovala téma voľne pohodených ohorkov z cigariet. Vo výhernom videu s názvom Znehodnocujú pôdu a ničia krásu prírody sa jej venoval Lukas Vyhnalík spolu s Ninou Šidlíkovou. „Cením si, že študenti nielen zmapovali problém v meste, kde žijú, ale zorganizovali kampaň a prispeli tak k skutočnej zmene v podobe osadenia košov, do ktorých je možné cigaretové ohorky vhadzovať. Tým ukázali, že vedia identifikovať problém, informovať o ňom reportážnym spôsobom a nájsť riešenie, ktoré prinesie zmenu,“ hovorí porotkyňa Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK. 

Porotu prekvapili a potešili nováčikovia zo Spojenej školy internátnej v Námestove, ktorí sa vo svojej video reportáži Povedz mi, ako balíš a ja ti poviem, kto si venovali obalovým materiálom v školských bufetoch. Znečistenie z iného konca uchopila Lucia Klučárová a Gregor Šturdík z Majcichova, keď si v článku Tajomstvo ruže, alebo ako darovať kilogramy oxidu uhličitého posvietili na emisie pochádzajúce z rastúceho priemyslu kvetín. Andrea Takáscová spolu s Oliverom Brunnerom zas v článku Šetrným čistením k zdravému telu i prostrediu hľadali ekologické varianty hygienických a čistiacich prostriedkov, ktoré denno-denne používame.

Júlia Noščáková pomocou fotografie Cena za teplo priniesla do súťaže tému energetickej chudoby a alternatívnych, no neekologických palív, ktoré sú niektorí obyvatelia donútení používať. Na znečistenie vo forme vizuálneho smogu si posvietila Erika Gavalierová z Novej Dubnice s videom Balada o 65 trenčianskych bilbordoch. To zaujalo porotkyňu a manažérku programu Zelená škola, Zuzanu Gallayovú: „Veľmi ma zaujal tento príspevok, pretože okrem poukázania na problém a zmapovanie situácie prispel k riešeniu problému. A to je nesmierne dôležité.”

Najlepšie práce budú reprezentovať Slovensko v medzinárodnej  súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie (YRE International Competition).

Autorky a autori víťazných príspevkov budú odmenení pozvánkou na tradičný júnový workshop, kde si budú môcť vyskúšať novinársku prácu priamo v teréne. Povedú ich odborníci z oblasti ochrany životného prostredia, ale i skúsení žurnalisti. „Na workshope si žiaci vyskúšajú prácu profesionálnych novinárov v reálnych, ale i simulovaných situáciách. Budú to štyri dni nabité super programom, na ktoré sa už všetci tešíme,“ uzatvára členka poroty Adriána Henčeková.

 

Viac informácií o programe Mladí reportéri pre životné prostredie, www.mladireporteri.sk

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 275 000 reportérov zo 43 krajín z celého sveta. Víťazné práce z národného kola postupujú do medzinárodnej súťaže, kde naši reportéri získali v posledných rokoch najvyššie ocenenia a Slovensko patrilo k najúspešnejším krajinám.

Program YRE rozvíja environmentálne povedomie žiakov, mediálne zručnosti a aktívne občianstvo. Študenti skúmajú environmentálne témy vo svojom regióne v spolupráci so samosprávou, odborníkmi a dotknutou verejnosťou. Zistenia a vlastné návrhy riešení prezentujú širokej verejnosti novinárskou formou.

Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálne-výchovných organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.

Priložené obrázky
Foto: Cena za teplo. Júlia Noščáková, Obchodná akadémia Bratislava
Poznáme výsledky súťaže Mladých reportérov 2023: Reportéri sa neboja problémy pomenovať a prísť s riešením

Poznáme výsledky súťaže Mladých reportérov 2023: Reportéri sa neboja problémy pomenovať a prísť s riešením