Poznáme medzinárodné výsledky súťaže Mladých reportérov: Slovensku patria tri strieborné a dve bronzové priečky

Ruže, ktoré necestovali cez pol sveta. Foto: Lucia Klučárová
Vložil/a admin dňa 26.06.2023

Slovenskí študenti opäť zabodovali v konkurencii mladých enviro-žurnalistov z 37 krajín sveta. Spomedzi 230 postupujúcich príspevkov z národných kôl získali až päť ocenení – tri druhé miesta a dve tretie. Porota hodnotila predovšetkým technickú kvalitu, mieru investigatívy, originalitu a šírenie príspevku. 

Mladí z celého sveta ukázali, aké témy ich trápia, prinášali k nim rôzne prístupy, ale aj riešenia. Pekárne, billboardy, menštruácia, riasy, záplavy, bane, vtáky, surfovanie, či pestovanie kvetín. To je len úzky výber tém, ktoré rezonovali v tohtoročnom medzináronom kole súťaže programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Všetky prihlásené články, fotografie a videá si môžete poztrieť na stránke Exposure

Žiaci a študenti zo Slovenska zaujali porotu hneď niekoľkokrát, s rôznymi témami a v rôznych formách spracovania. Lucia Klučárová a Gregor Šturdík obsadili s článkom Tajomstvo ruže, alebo ako darovať kilogramy oxidu uhličitého 3. miesto v kategórii 11-14 rokov. V rovnakej vekovej kategórii, ale žánri videoreportáž, obsadila 2. miesto Erika Gavalierová s videom Balada o 65 trenčianskych bilbordoch. S videom Znehodnocujú pôdu a ničia krásu prírody vyhrali 3. miesto Lukas Vyhnalík a NIna Šidlíková. V najstaršej vekovej kategórii sa zhostila druhej priečky dlhoročná reportérka Mária Jánošíková s článkom Záhrada pre dvadsiate prvé storočie. Slovensku neušla ani kategória foto-reportáž, kde Andrej Zjavka vyhral s príbehom Čítanie s porozumením 2. miesto.

Zasadnutie medzinárodnej poroty, tvorenej profesionálmi v oblasti environmentálnej žurnalistiky, spoločenskej zodpovednosti podnikov a vzdelávania pre udržateľný rozvoj, sa konalo online od 20. do 22. júna 2023. Porota dôkladne posúdila každý príspevok v užšom výbere (zo Slovenska sa medzi finalistov prebojovalo všetkých 10 príspevkov) a udelila ceny za 1., 2. a 3. miesto, ako aj čestné uznania. Hodnotili sa predovšetkým technická kvalita, miera investigatívy, originalita a šírenie každého príspevku.

Články a videá sú rozdelené do troch vekových skupín (11 - 14 rokov, 15 - 18 rokov a 19 - 25 rokov). V kategórii fotografia súťažia spolu reportéri bez rozdielu veku v troch podkategóriách: reportážna foto, kampaňová foto a fotopríbeh  3 - 5 fotografií. Najnovšou kategóriou je medzinárodná spolupráca, do ktorej prihlasujú príspevky zmiešané tímy z viacerých krajín.

Úplne výsledky a celú tlačovú správu nájdete na medzinárodnej stránke programu YRE.

Víťazi súťaže získajú diplomy a ich práce budú zverejnené v rôznych medzinárodných médiách, na environmentálnych konferenciách a zasadnutiach.

 

Výsledky medzinárodnej súťaže – ocenenia pre slovenských reportérov a reportérky. Srdečne gratulujeme!

2.miesto v kategórii VIDEO 11-14

The Ballad of 65 Billboards Balada o 65 trenčianskych bilbordoch

Erika Gavalierová, Súkromná základná škola Nová Dubnica

2.miesto v kategórii FOTO-PRÍBEH 11-25

Reading Without Comprehension /  Čítanie s porozumením

Andrej Zjavka, Spojená škola internátna, Námestovo

2.miesto v kategórii ČLÁNOK 19-25

Peat-free Gardening: Protecting the ClimateZáhrada pre dvadsiate prvé storočie

Mária Jánošíková, Prírodovedecká fakulta Masarykovej univerzity v Brne

3.miesto v kategórii ČLÁNOK 11- 14 + Čestné uznanie 

The Roses’s secret: A gift of carbon dioxideTajomstvo ruže, alebo ako darovať kilogramy oxidu uhličitého

Lucia Klučárová, Gregor Šturdík, ZŠ Jána Palárika Majcichov

3. miesto v kategórii VIDEO 15-18

They Contaminate the Soil and Foul the Environment /   Znehodnocujú pôdu a ničia krásu prírody

Lukas Vyhnalík, Nina Šidlíková, SPŠE Hálova 16, BA, ZŠ s MŠ Karola Kuffnera Sládkovičovo

 

 

Priložené obrázky
Ruže, ktoré necestovali cez pol sveta. Foto: Lucia Klučárová