7. Dostupná a čistá energia

Nový desiatový automat. Vyplatí sa to z hľadiska spotreby?

Vzhľadom na to, že končila zmluva na bufet, vypísalo Gymnázium nad Váhom súťaž na prenájom bufetu a zároveň pre vytvorenie konkurenčného prostredia vypísali súťaž i na prenájom priestoru pre automat.

 

Žiaci čoraz častejšie využívajú na platenie kartu, mobil, či hodinky a preto sa rozhodli pridať platobný terminál. Automat sa ovláda pomocou čísel a písmen.
Spýtali sme sa študentov čo si o novom automate myslia:
 

TECHNICKÁ ŠPECIFIKÁCIA:

Menej tepla - viac energie

V dnešnej dobe by sa malo šetriť čo najväčším množstvom energie. Jedným z miest, kde sa míňa veľa energie je škola – tento problém sa však dá vyriešiť. Treba sa zamerať i na problém ohľadom kúrenia a regulovania teploty v našej škole.

Chceli sme zistiť, ako sa kúri v našej škole, a preto sme sa na to opýtali pána školníka. Poukázali sme na problém vykurovania v našej triede, kde je príliš teplo, či je leto alebo zima.

Správne svietiť a viac šetriť

Udalosti posledných dní, ktoré priniesli energetickú krízu, znepokojili aj  nás, mladých reportérov na ZŠ sv. Augustína. Rozhodli sme sa preto pátrať po tom, ako sa na škole pristupuje k šetreniu energií.

Koľko eur sa ušetrí, ak by sa zhasínalo v šatniach?

Zistili sme, že v oboch šatniach na telesnú výchovu u nás v škole žiaci niekedy

Meno autora/autorov: 
Marcel Maňák, Matúš Zubo
Vek autora/autorov: 
14, 14
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

Solárne panely - Ekologická spása alebo záhuba?

Solárne panely - ide skutočne o ekologickejší spôsob získavania energie alebo to v budúcnosti spôsobí problémy, ktoré ani nemuseli nastať? Je dôležité upozorňovať nielen na súčasné, ale aj na budúce možné problémy a snažiť sa ich vyriešiť skôr, než nastanú.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Miroslava Kubičárová, Sandra Kindernajová, Veronika Boleková, Timotej Fabok, Patrik Ďurech
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
Gymnázium Púchov

Uhlíková stopa počas lockdownu

Ako ovplyvní zvýšená spotreba elektrickej energie cez dištančné vyučovanie uhlíkovú stopu? Rodina, v ktorej sú tri študujúce deti, mama učiteľka a otec na homeoffice, odmerala svoju spotrebu počas víkendov a prázdnin a porovnala ju so spotrebou energie počas pandémie, kedy boli všetci doma určitým spôsobom pripojení. Zistili, že keby boli takto pripojení 365 dní v roku, stúpla by ich spotreba o cca 700 kWh. Výroba takéhoto množstva elektrickej energie v SR je zodpovedná za 234 kg CO2 emisií.

Pre porovnanie, takéto množstvo emisií by sa ušetrilo, ak neprejdeme na benzínovom aute 924 km. Alebo ak by sme nezjedli 3,9kg hovädzieho mäsa alebo 39 kg hydiny. Rovnaké množstvo sa tiež ušetrí, ak by jeden človek neletel z Bratislavy do Londýna lietadlom.

 

Päťčlenná rodina odmerala svoju spotrebu elektrickej energie, aby zistili jej nárast v dôsledku zmien, ktoré priniesla koronapandémia.

Meno autora/autorov: 
Andrea Takácsová