Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie
stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie
stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019
11-ročná Simona cestou zo školy stretla matku so synom, ktorí vyberali zo žĺteho kontajnera zálohované fľaše a plechovky. Ich odovzdanie do automatu im zabezpečí financie na stravu. Mladá reportérka im priniesla PET obaly, ktoré sa nechce žiakom odnášať do vzdialených automatov a tak zorganizovali ich zber priamo v škole do špeciálnej nádoby, raz do týždňa ich odnášajú a peniaze darujú.
Nepôvodné balkánske druhy drevín - borovica čierna a jaseň mannový, vysádzané v minulom storočí v Tematíne, zarastaním neúrodných lesných pozemky nepriaznivo ovplyvňujú vzácny a chránený biotop špecifický pre toto územie. V súčasnosti je ťažiskom starostlivosti o Územie európskeho významu v rámci projektov realizovaných organizáciou Bratislavské regionálne ochranárske združenie potláčanie a likvidácia týchto nevhodne vysadených druhov.
Nepôvodné druhy drevín vysadené v minulom storočí v Tematínskych vrchoch nepriaznivo ovplyvňujú vzácny a chránený biotop špecifický pre toto územie. V dôsledku zalesňovania tu boli v období 50. – 90. rokov vysadené balkánske druhy drevín – borovica čierna a jaseň mannový. V súčasnosti sa preto ťažisko starostlivosti o ÚEV v rámci projektov realizovaných organizáciou Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) sústreďuje na potláčanie a likvidáciu týchto nevhodne vysadených druhov.
Práve hmyz a rastliny významné pre túto oblasť, napríklad klinček včasný Lumnitzerov a poniklec veľkokvetý, potrebujú na rast a prežitie dostatok otvorených plôch. To je jedným z dôvodov pre odstraňovanie borovíc a jaseňov, ktoré vďaka ich prispôsobivosti a nenáročnosti zarastajú veľké plochy.
Zachovanie chránených druhov rastlín ako poniklec veľkokvetý vyžaduje v Tematínskych vrchoch odstraňovanie nepôvodných druhov drevín ako borovice a jasene.
Bratislava sa snaží podporiť "nežnú mobilitu" a mení aj parkovaciu stratégiu, v snahe zmierniť dopady klimatickej krízy. I keď posilňuje spoje MHD, tie sú často preplnené a hlučné. To komplikuje prepravu ľudí s problémami v oblasti duševného zdravia. Cestovať MHD chcú (je to aj finančne výhodnejšie), ale nedokážu. Potrebujú pokojné miesto, aby mohli cestovať. Jedno také vytvoril aj muž na obrázku svojmu dieťaťu. To sa zameralo na knižku, ktorú mu čítal. Na čítanie sa zamerali aj niektorí ostatní a osádka tohto autobusu MHD zrazu bola tichšia. Čítanie cestujícim pre ostatných v MHD sa ukázalo ako jedno z možných riešení.
V bratislavskej MHD je ťažké pri množstve ľudí a podnetov nájsť pokojné miesto na cestovanie. Muž to dokázal za pomoci knihy.
V mestskom lesoparku sa snažia dostať k vodným plochám jazier žaby. Na podnet pedagóga sa skupina študentov - dobrovoľníkov rozhodla urobiť im žabie taxi a prepraviť ich bezpečne na miesto párenia. Zábrany naťahali ochranári, dobrovoľníci chodia sami so svojou výbavou - vedierkom a rukavicami. Žaby čakajúce pri zábrane zodvihnú, prenesú až k vode a tam ich vypustia. Pomáhajú tak udržiavať unikátnosť a biodiverzitu prostredia lesoparku.
Už tri roky sa snažia na CZŠ Narnia navrátiť k biodiverzite v areáli školy. Prvý rok nechali opadané lístie ako súčasť ihriska (divokého kútu a aj kompostu). Na jar pri prvom slnečnom dni začali z neho vyliezať jeho obyvatelia. Privítali ich, keďže uprostred bratislavského sídliska sú vzácni. Zároveň im pomôžu ako predáátori chrániť rastliny, ktoré vysadiili - v tomto prípade ruže pred voškami.
Lienky a iný hmyz na jar vyliezajú spod kopy lístia, ktorú po prvý raz nechali v areáli školy.
Od 1.1. 2022 bol na Slovensku spustený systém zálohovania plastových obalov a plechoviek na nápoje. Dajú sa kúpiť všade, vrátiť ale len vo vymedzených automatoch, ktoré sú ale často aj kilometre vzdielané. Navyše, automatov je málo a bývajú plné. Ľudia tak hádžu obaly v lepšom prípade do kontajnerov na plasty, ktorých je dostatok, alebo len tak na zem.
Pri odchode zo školy si reportérka všimla matku s dospelým synom, ktorí mali veľké tašky a zastavili sa pri kontajneri. Ukázalo sa, že sa snažia zachrániť mierne pokrčené, no nie znehodnotené obaly. Tie potom odnášajú a v automate menia za finančný obnos na kúpu potravín.
Keďže v škole zhromažďujú práve zálohované obaly z bufetu, ktoré žiaci nepovažujú za efektívne nosiť do vzidaleného automatu, vrátila sa reportérka do školy a priniesla im nepoškodené obaly vo vreci. Poďakovali sa a dohodli, že v konkrétnom čase budú reportéri prinášať nazbierané obaly ku kontajneru, kde sa stretnú a odovzdajú im ich.
Obaly, ktoré sú žiakom v škole "na ťarchu" sú tak pomocou pre tých, ktorí si za ne zabezpečia základné potraviny. Reportéri sa rozhodli vymyslieť systém, ktorí by takto pomohol viacerým a viacerých miestach.
Žena so synom, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkovt, pátrajú v kontajneri po zálohovaných obaloch. Každý cent za vrátenie sa počíta.