Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie
stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie
stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019
Čaj z čerstvých lesných byliniek, vlastná fľaša či keepcup v ruksaku, ušitá plátená taška od kamošky, ale aj čistenie okolia. Mladí reportéri nezaháľali ani počas letných prázdnin, ale inšpirovali sa navzájom.
Dropie. Svoje poslanie majú už v názve. Ochrane vtáctva sa venujú už viac ako tri dekády. Krúžkujú a následne monitorujú (nielen) vzácne druhy na území Ostrovných lúk. Ako také krúžkovanie prebieha? Vieme im v ich snahe pomôcť aj my?
Všetko sa to začalo dropom, ohrozeným najťažším lietajúcim európskym vtákom. Pred rokmi, keď sa tento vták ešte nachádzal na území dolného Žitného ostrova, vzniklo na jeho ochranu stredisko a chovná stanica.
Stromy sú od nepamäti nevyhnutnou súčasťou krajiny. Najdôležitejšia je jej členitosť a rôznorodosť, ktorá sa ale v posledných desaťročiach vytrácala.
Svetelné znečistenie mení cirkadiálny rytmus ľudí aj zvierat, zhoršuje ich zdravotný stav, prispieva k zvyšovaniu CO2, je energeticky náročné a narušuje ekosystém, v ktorom sa nachádza. Zdroj svetla sa nachádza vo vzdialenosti 8 km od miesta fotografovania a pri zamračenom počasí je viditeľný až z 50 km vzidaleného mesta. Záber je zostrojený po úplnom zotmení, v noci, z balkóna rodinného domu. Pre posúdenie intenzity svetla - na balkóne je možné si čítať bez pridania ďalšieho osvetlenia. Problém prebehol aj cez sociálne siete, ľudia popisovali dopad, ktorý svetelná simulácia letných dní počas celého roka formou umelého osvetľovania má. Producent ho komentoval tvrdením, že používa svetelné štíty a tak svetlo neškodí. Svetelný prečin na ekosystéme u nás zatiaľ nemá trestnú sadzbu a tak sa javil ako nepostihnuteľný. Vyriešila ho energetická kríza.
Zdroj informácií : https://www.eionet.europa.eu/etcs/etc-he/products/etc-he-products/etc-he-report-2022-8-review-and-assessment-of-available-information-on-light-pollution-in-europe
Slnečné záhrady simulujú osvetlením letné dni, aby produkovali paradajky po celý rok. Aký je dopad na ľudí a prírodu v okolí?
V Tematínskych vrchoch, území európskeho významu, prebieha v rámci projektov organizovaných Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) čistenie plôch, ktoré sú zarastené nevhodnými a nepôvodnými drevinami, najmä borovicou čiernou a jaseňom mannovým. Výskumy potvrdili, že tie nepriaznivo ovplyvňujú lúčne biotopy – vzácne druhy rastlín i živočíchov, ktoré sa na Tematíne nachádzajú.
Na jar roku 2022 začala mestská časť Bratislavy zavádzať triedenie a zber kuchynského odpadu. Nevytriedený bioodpad inak putuje na skládky a tvorí množstvá metánu, urýchľujúceho klimatické zmeny. Naopak, ten vytriedený sa v priemyselnej kompostárni mení na substrát, obohacujúci pôdu. Preto je dôležité zavádzať triedenie ako prirodzenú súčasť nášho života.