Odpadová výzva OPEN priniesla kvalitné novinárske výstupy
Pod vedením Mateja Majerského sa natočí mini dokumentárna odpadová séria. Autorka: Adriána Henčeková

Odpadová výzva OPEN priniesla kvalitné novinárske výstupy


Pod vedením Mateja Majerského sa natočí mini dokumentárna odpadová séria. Autorka: Adriána Henčeková

Využitie kávovej usadeniny, zálohovanie PET fliaš, prednosť hygieny pred udržateľnosťou, ale i recyklácia solárnych panelov. Aj to sú témy príspevkov vytvorených v prvej fáze odpadovej výzvy OPEN IV. Počas troch mesiacov vytvorilo deväť žiackych tímov trinásť novinárskych výstupov pod vedením skúsených lektorov. 

Tvorbu príspevkov sprevádzali pravidelné online webináre, pomocou ktorých si žiaci rozvíjali novinárske zručnosti, ale aj sa vzdelávali v odpadovej tematike. Naučili sa  spraviť si vlastný prieskum vybranej témy pomocou dotazníka, ankety či dopytovania, ako správne tvoriť novinárske otázky, ale aj ako vhodne doplniť reportáž o fotografie. „Webináre boli fakt zaujímavé, najviac ma zaujal ten, kde bol aj Radovan Stoklasa, keď hovoril o fotkách,“ zhodnotil Lukas Vyhnalík zo ZŠ Kuffnera v Sládkovičove. Pravidelnosť stretnutí zase niektorých motivovala k systematickosti a efektivite tvorby príspevkov. Pochvaľuje si to aj Ella Radimská z bratislavského Gymnázia Ladiskava Novomestského: „Pravidelné stretnutia nám ako tímu pomohli dať si každotýždenné ciele. Vďaka nim sme mali takzvaný ‚deadline‘.“ Na stretnutiach tímy odprezentovali svoje pokroky pred ostatnými a určili si, kam by sa chceli v téme ďalej posunúť. „Poučné pre decká bolo aj to, že mali možnosť vidieť prácu ostatných žiakov, ich postrehy a riešenia,“ povedala pedagogička Eva Sučanová zo ZŠ Jána Zemana v Novej Bani. 

Výzva OPEN IV voľne nadviazala na odpadovú výzvu z predošlého roka. I keď sa téma odpadov možno nemusí zdať pre žiakov základných a stredných škôl na prvý pohľad lákavá, zhostili sa jej veľmi dobre a každý tím po svojom. „Stačilo hlbšie ponorenie sa do témy a videla som záujem a nadšenie, ktoré mám pre odpady aj ja. Jednotlivé tímy si našli v každej téme to svoje a ukázali, že vedia ísť do hĺbky, overujú zdroje a výsledkom sú kvalitné reportáže, fotografie, videá aj články,“ skonštatovala Katarína Kretter z OZV ENVI-PAK, pod ktorou sa celá OPEN výzva koná. Počas úvodnej fázy vznikli štyri videá, päť článkov a štyri reportážne fotografie na rôzne témy. V Prešove sa pozreli na to, prečo sa v každom meste triedi odpad inak, bratislavský tím zaujala cesta kávova usadeniny a v Sládkovičove skúmali, ako je to s použitím plastových rukavíc verzus kliešťov pri nákupe pečiva. „Všetky spracovania boli kreatívne a kvalitné,“ zhodnotila Katarína Kretter. 

Výzva však nekončí. Preklápa sa do druhej, ďalšej trojmesačnej fázy, počas ktorej vznikne malý odpadový dokumentárny seriál pod vedením dlhoročného reportéra Mateja Majerského. Do novovznikajúcich natáčacích štábov boli pozvaní aktívni účastníci výzvy so záujmom o tvorbu videa. „Poskladali sme tri menšie štáby – zo západného, stredného aj východného Slovenska, pričom s každým tímom natočíme jeden diel odpadovej mini-série. V rámci produkcie budeme robiť rozhovory s odborníkmi, natáčať ilustračné zábery, nahrávať voiceover – proste všetky potrebné kroky, ktoré sú súčasťou modernej dokumentárnej tvorby,“ povedal Matej Majerský. Produkcia seriálu bude prebiehať v apríli a máji a hotové výstupy by mali byť hotové do konca školského roka. 

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
23
Škola: 
FSS, MUNI