Návštevou hradu Lednica môžete podporiť jeho obnovu
Martinisko víta mladých reportérov pred hradom v Lednici. Autorka: Adriána Henčeková

Návštevou hradu Lednica môžete podporiť jeho obnovu

Čitajte tiež


Martinisko víta mladých reportérov pred hradom v Lednici. Autorka: Adriána Henčeková

Zrúcanina hradu sa týči na majestátnom vápencovom Lednickom bradle, ktoré je pre vzácnu flóru a faunu prírodnou rezerváciou so 4. stupňom ochrany. Vďaka otvorenej rozhľadni na brale Straka sa teraz môžu návštevníci kochať výhľadmi do malebnej bielokarpatskej krajiny. 

Mesto Lednice na Morave pozná vďaka krásnemu zámku skoro každý. No slovenská Lednica, bývalé kráľovské mesto so zrúcaninou hradu na skalnom brale, na svoje objavenie turistami ešte len čaká. Zvonku zrúcanina, no vo vnútri skrýva príbeh, ktorý odhaľujú archeologické nálezy až zo staroveku.

Aj v tomto čase je hrad prístupný verejnosti, a tak môžu návštevníci pozorovať priebeh rekonštrukcie. Aktuálne prebiehajú práce na klenbe v západnom paláci.

Skupinka mladých reportérov pre životné prostredie nahliadla za hradné múry počas misie v Bielych Karpatoch. So záujmom si vypočuli rozprávanie Petra Martiniska, riaditeľa Trenčianskeho múzea a predsedu Historicko-astronomickej spoločnosti (HAS). Dozvedeli sa, že Lednica bola v minulosti kráľovským mestom, patril pod ňu Púchov či Ilava. „Bola to bohatá obec, no nemali šťastie na hradných pánov,“ hovorí Peter Martinisko. A tak sa z pôvodného hradu stala na konci 19. storočia len zrúcanina. 

Od roku 2004 sa o celý areál stará a o záchranu hradu bojuje HAS, v spolupráci so samosprávou obce Lednica. Po krátkom historickom okienku Peter Martinisko povedal: „Teraz sa môžete ísť pozrieť na rozhľadňu.“ Keď ukázal na strmý železný rebrík, viacerí účastníci najskôr zapochybovali, nakoniec však väčšina príležitosť rada využila, veď v Lednici nie sú každý deň. A to ešte nevedeli, že hore ich čaká deväťdesiat kamenných schodov, ktoré im tiež dali zabrať.

„Tento zážitok určite patril k jedným z najadrenalínovejších, aké sme zažili. Na vrchu nás potom čakal nádherný výhľad na obec pod bralom i na okolité vrchy,“ spokojne konštatuje Chiara Repaská, účastníčka bielokarpatskej misie.  Pri zostupe z rozhľadne Straka si odvážlivci užívali pochvalné pohľady od tých, ktorí hore po rebríku nešli, ale aj od pracovníkov na lešení. Podľa slov Martiniska sú do obnovy zapojení prevažne miestni Ledničania, ale pomáhať chodia aj dobrovoľníci zďaleka. Na hrade sa už ôsmy rok realizuje projekt „Zapojenie uchádzačov o zamestnanie do obnovy kultúrneho dedičstva“.

Obnovu hradu realizujú šetrne k prostrediu, v ktorom sa táto dominanta nachádza. Stavebný materiál získavajú z ruín starých domov z neďalekých obcí a v podhradí vysádzajú tradičné odrody jabloní. Ak budete mať šťastie, v letných mesiacoch tu uvidíte poletovať aj jasoňa červenookého, symbol Bielych Karpát. Pri rekonštrukcii hradu nezabudli ani na neho, a preto hornú vrstvu izolácie hradnej koruny tvorí biely a žltý rozchodník, ktorý jasoň tak veľmi obľubuje.

Po návšteve hradu môžete zísť okolo Kataríninho prameňa dole do obce, kde máte možnosť nahliadnuť do Kostola svätého Jána Nepomuckého, vyhláseného za národnú kultúrnu pamiatku. V jesenných mesiacoch je zas príležitosť navštíviť obecnú pálenicu s dlhou tradíciou.

Podľa slov starostu Kamila Karasa by turistickému ruchu v obci prospela možnosť ubytovania. Zatiaľ je však Lednica dobrým tipom aspoň na jednodňový výlet.

Pozor, v príprade nepriaznivého počasia je hrad uzatvorený. Preto ak plánujete výlet do Lednice, radšej si možnosť návštevy overte na Facebooku hrad Lednica, kde vždy nájdete info o aktuálnom stave. 

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková, Ľudmila Slivová
Vek autora/autorov: 
21, 16
Škola: 
Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave