Tiež dýchajú!

Cigaretový dym nepoškodzuje len fajčiarov, ale aj ľudí, zvieratá a rastliny okolo.

Ľudia, ktorí sú v okolí fajčiarov, tiež inhalujú škodlivé látky z cigaretového dymu. Hovorí sa tomu pasívne fajčenie a štatistiky ukazujú, že spôsobuje desaťkrát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na rakovinu (1). Fajčeniu sa treba vyhýbať aj v prítomnosti našich štvornohých priateľov. Odborníci z Americkej univerzity v Oklahome zistili, že psy vystavené cigaretovému dymu po dlhú dobu majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť rakovinou pľúc (2). Rastliny nie sú popolníky a tiež dýchajú. Nechajte ich voľne dýchať a rásť; cigaretový dym je pre nich toxický (3).

Zdroje:

1)  https://www.mojcholesterol.sk/sk-sk/blog/cigarety-blog?fbclid=IwAR3POiJOkVmPYl4RokMCfOnkK2rb5JVBIf6JCVy2_gE3BdqFG-lxyE_nKQ4

2) https://pet-market.sk/pasivne-fajcenie-skodi-aj-zvieratam  

3) https://csef.usc.edu/History/2002/Projects/S1411.pdf

Meno autora/autorov: 
Lukas Vyhnalík
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
Stredná Priemyselná škola Elektrotechnická, Hálova 16 Bratislava

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 15. Život na pevnine

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Fajčenie neškodí len zdraviu ľudí, ale ohrozuje aj prírodu. Ak sú rastliny vystavené dymu, dochádza k deštrukcii chlorofylu a redukcii fotosyntézy. Negatívnym dopadom pasívneho fajčenia čelia aj štvornohí miláčikovia domácností, kde sa fajčí. Dym z cigariet ale nie je všetko. Toxické chemikálie z cigaretových ohorkov prenikajú do pôdy a vodných tokov a spôsobujú ich znečistenie. Ak cigaretové ohorky skonzumujú ryby či iné zvieratá, môžu sa otráviť.