tlačová správa CEA, 23.4.2021
O ocenenie za uskutočnené osvetové aktivity v roku 2020 sa v kategórii Environmentálne povedomie a vzdelávanie uchádzalo 78 projektov. Mladí reportéri pre životné prostredie zaujali svojim nadšením a aktivitami pre lepšie životné prostredie v miestach, kde žijú.
Nadácia VÚB vyhlásila víťazov formou dokumentu, ktorý odvysielala na Deň Zeme. 45-minútový film predstavil 21 finalistov súťaže v šiestich kategóriách a priblížil atmosféru prevzatia ocenenia víťazov z rúk greenfluencera Michala Saba. „Energia, zanietenie a oduševnenie – to všetko predčilo akúkoľvek inú konkurenciu,“ povedal na adresu Mladých reportérov člen poroty Sabo pri udelení ocenenia.
„Každý Deň Zeme je pre nás Mladých reportérov dôvodom na oslavu, no tento v roku 2021 bol pre nás mimoriadne radostný. Uspeli sme v kategórii osveta a spomedzi štyroch finalistov sme získali cenu,“ podelila sa na sociálnej sieti o radosť 19-ročná Mladá reportérka Mária Jánošíková, ktorá so svojim tímom získala dva krát prvenstvo v medzinárodnej súťaži a v roku 2020 stala aj členkou tímu YRE Slovensko.
Rok 2020 priniesol pre program nové výzvy. Po uzatvorení škôl rozbehli v spolupráci so Zelenou školou desaťtýždňovú aktivitu na sociálnych sieťach „My všetci sme reportéri“. Počas Dňa Zeme sa do výzvy zapojilo 40 tímov zo škôl či jednotlivcov a prezentovali malé eko-činy pre Zem, ktoré môže robiť každý doma či v školskej záhrade. 18-roční reportéri Mária a Michal využili čas zatvorených škôl a natočili 24 epizód podcastu Z kaviarne, v ktorom sa venovali aktuálnym spoločenským témam.
Posledný rok program rástol aj vďaka otvoreným výzvam, ktoré prizvali k enviro-reportérskycm aktivitám všetkých mladých ľudí na Slovensku vo veku od 11 do 21 rokov. "Ako výzvu OPEN II sme realizovali otvorenú fotosúťaž Teplo, teplejšie, horíš!, do ktorej žiaci a študenti prihlásili 69 fotografií s posolstvom, ako môže každý z nás zmierniť klimatickú krízu,“ uviedla Klaudia Medalová z kancelárie programu.
V rámci projektu OBJEKTív 21 sa podarilo zlepšiť metodiky programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Reportéri privítali obsiahle príručky Ako na reportážny ČLÁNOK / FOTOGRAFIU / VIDEO a pedagógovia ocenili inovatívnu online vzdelávaciu platformu Manuál 21 www.mladireporteri.sk/manual21 - učíme pre 21. storočie.
Desať rokov programu YRE, ktorý koordinuje Centrum environmentálnych aktivít, sa rozhodli priblížiť formou putovnej výstavy. Výstava obsaha 30 posterov formátu A3 a v troch častiach predstavuje medzinárodné úspechy Mladých reportérov, prácu na workshopoch a radosť, akú program prináša všetkým zapojeným.
Klaudia Medalová, ktorá program koordinuje spolu s manželom Richardom, hodnotí rok 2020 takto: „Program sme rozvíjali všetkými smermi. Vyrobili sme päť edukačných videí, vydali nové metodické materiály, zorganizovali 5-dennú Bielokarpatskú misiu s tlačovou konferenciou a hovorili o spolupráci so štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia Michalom Kičom. Bol to najproduktívnejší rok v programe Mladých reportérov.“
Celý tím programu, ktorého súčasťou sú aj traja Mladí reportéri, má z ocenenia veľkú radosť. „Sme šťastní. Vnímame to ako ocenenie práce všetkých reportérov, pedagógov a lektorov. Program nemá zabezpečené žiadne dlhodobé financovanie a preto grant od VÚB je pre nás veľká vec, lebo nám umožní zorganizovať niekoľko praktických workshopov v školách či v teréne,“ uviedla Medalová.
Tlačová správa - Enviro-cena Atlas
Viac info o programe Mladí reportéri pre životné prostredie, www.mladireporteri.sk
Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 275 000 reportérov zo 42 krajín z celého sveta. Víťazné práce z národného kola postupujú do medzinárodnej súťaže, kde naši reportéri získali v posledných rokoch najvyššie ocenenia a Slovensko patrilo k najúspešnejším krajinám.
Program YRE rozvíja environmentálne povedomie žiakov, mediálne zručnosti a aktívne občianstvo. Študenti skúmajú environmentálne témy vo svojom regióne v spolupráci so samosprávou, odborníkmi a dotknutou verejnosťou. Zistenia a vlastné návrhy riešení prezentujú širokej verejnosti novinárskou formou.
Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálne - výchovných organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.
Kontakt:
Klaudia a Richard Medalovci
Mladí reportéri pre životné prostredie, www.mladireporteri.sk
E-mail: yreslovakia@gmail.com