Tatry bez štvornohých miláčikov
Turistika so štvornohými miláčikmi je v Tatrách, zdá sa, pomerne obľúbená. Autorka: Ľudmila Slivová

Tatry bez štvornohých miláčikov


Turistika so štvornohými miláčikmi je v Tatrách, zdá sa, pomerne obľúbená. Autorka: Ľudmila Slivová

Obľúbená turistika s domácimi miláčikmi vo Vysokých Tatrách môže byť čoskoro minulosťou. V novom návštevnom poriadku má byť pohyb s nimi na väčšine územia zakázaný. Dôvodom je nedisciplinovanosť majiteľov.

Aktuálny zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje voľné púšťanie psov. To však mnohí majitelia nedodržiavajú. „Najväčší problém evidujeme vo vysokohorských oblastiach, kde voľne pobehujúce psy plašia kamzíky a naháňajú svište," tvrdí ochranárka z TANAP-u, Blažena Sedláková. V návrhu nového návštevného poriadku je uvedené, že psy by mali mať povolené ísť maximálne po hornú hranicu lesa. Slovensko by týmto prístupom neprinieslo nič nezvyčajné. Z poľskej strany Tatier platí takmer úplný zákaz vodenia psov už dlhé roky.

 

 

Do Tatier však prichádza prirodzene i množstvo zodpovedných turistov, ktorí na bezohľadnosť ostatných majiteľov doplatia. „Hoci je náš pes dobre vycvičený, počas túry je vždy na vôdzke. Nechceme ohroziť ostatných turistov ani chránenú zver. Je škoda, že kvôli nezodpovednému prístupu jednotlivcov by sa mala turistika so psom v Tatrách zakázať takmer úplne," hovorí psíčkar Peter.

 

Možné a zároveň menej striktné riešenie problému ponúka aj ekológ a dlhoročný ochranár prírody Erik Baláž: „Posilnenie hliadok členov stráže prírody na frekventovane navštevovaných vysokohorských trasách a prísne pokutovanie turistov by ich naučilo disciplíne a rešpektu." Okrem toho zdôrazňuje dôležitosť edukácie návštevníkov o dopade ich konania na zver žijúcu vo Vysokých Tatrách.

 

To, ako bude nový návštevný poriadok vyzerať sa dozvieme snáď čoskoro. Tento návrh zákazu by mohol slúžiť ako varovanie pred ďalším porušovaním pravidiel.

 

Meno autora/autorov: 
Ľudmila Slivová
Vek autora/autorov: 
18