Strach, nevedomosť alebo chyba systému?
Medvede sú prirodzene plaché zvieratá. Autor: (c) Arolla Film/Karol Kaliský

Strach, nevedomosť alebo chyba systému?


Medvede sú prirodzene plaché zvieratá. Autor: (c) Arolla Film/Karol Kaliský

Medvede prichádzajú k ľudským obydliam. Sú naozaj takou hrozbou? Ako tomu zabrániť a aký názor majú ľudia?

Aj takýmto spôsobom sa ľudia bránia pred štvornohými šelmami. Je to vhodné riešenie? „Tento systém zavedenia košov pomohol, ale nedostatočne, niektoré medvede si to otvoria," hovorí Blažena Sedláková, dlhoročná ochranárka TANAP-u. 

Na ochranu kontajnerov pred medveďmi nemusia byť mreže, pri viacerých tatranských chodníkoch sú smetiaky, do ktorých človek ľahko niečo vhodí, ale medveď sa tam nedostane. Fungujú aj na princípe tlačidla zospodu koša, uviedol ochranár Erik Baláž.

Na otázku, čo by robili, keby stretli medveďa, opýtaní turisti uviedli, že by okamžite utekali preč. Je pre to ale naozaj dôvod? Je potrebné sa medveďov tak veľmi báť? „Je štatisticky pravdepodobnejšie, že sa teraz zosype lavína kameňov, ako to, že vás napadne medveď. V skutočnosti sú to veľmi plaché zvieratá. Pravdepodobnosť, že vás medveď napadne bez dôvodu, ako je ochrana mláďat, nevedomá provokácia, je nulová," dodal Erik Baláž.

Medvede sú vyberavé, ale určite dôvodom pre schádzanie k ľudským obydliam v Tatrách nie je to, že nižšie  je veľa čučoriedok. „Aj keď žijú v nízkych polohách, polomoch, či bukových lesoch, kde sú bukvice, limbové lesy, kde sú limbové oriešky, sú pre medvede väčším lákadlom. Ak toho má medveď dostatok, nepôjde do kukurice," doplnil.

Mimo iného sa turisti vyjadrili, ako by sa zachovali, keby medveďa stretli v blízkosti svojho bydliska. Tu sa však názory líšili – urobili by čo najväčší ruch, niektorí by sa snažili potichu odísť, väčšina by však správne zavolala kompetentnú osobu. Pri výskyte medveďa v interviláne sa privolaní ochranári sa snažia medvede najprv odlákať. Ak sa im nedarí, dochádza k odchytu medveďa kedy ho môžu aj zastreliť. Ak totiž medvede navštevujú ľudské obydlia, naučia tak aj svoje mláďatá. Je preto dôležité dodržiavať preventívne opatrenia.

Meno autora/autorov: 
Marianna Antaleczová
Vek autora/autorov: 
15
Škola: 
ZŠ K. Kuffnera Sládkovičovo