Oslavujú Silvestra aj zvieratá?
Ohňostroje v TANAP-e ohrozujú a stresujú vzácnu divokú zveru. Autor: Milan Kapusta/TASR

Oslavujú Silvestra aj zvieratá?

Čitajte tiež


Ohňostroje v TANAP-e ohrozujú a stresujú vzácnu divokú zveru. Autor: Milan Kapusta/TASR

Top sezóna vo Vysokých Tatrách je spojená so silvestrovskými pobytmi a ich negatívnym vplyvom na prostredie najstaršieho národného parku na Slovensku. Výbuchy uprostred silvestrovskej noci prežívajú voľne žijúce živočíchy s nadmerným strachom a stresom.

 

V územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany je používanie zábavnej pyrotechniky prísne zakázané. Nadmerný hluk vyvoláva u zvierat náhlu zmenu ich každodennej rutiny. Často dochádza až k úplnej deformácii ich sluchu. Živočíchy však nereagujú iba na zvuky, ale aj na svetelné záblesky, ktoré pri pyrotechnike vznikajú. „Najviac trpia zrejme vtáky, ktoré si mýlia denné svetlo so zábleskami, čo spôsobuje ich dezorientáciu. Po výbuchoch ich často nachádzame uhynuté a v dezolátnom stave. Zvieratá sa pri stretnutí s vybuchujúcou pyrotechnikou vystavujú riziku popálenia," povedal ochranár Erik Baláž.

 

Horský pokoj rušia najmä turisti, ktorí sa aj napriek zimnej uzávere dostávajú na miesta, z ktorých odpaľujú pyrotechniku. Ľudia majú rôzne názory. Z desiatich oslovených turistov zábavnú pyrotechniku nepodpodporujú deviati a len jeden s jej použitím súhlasil, a to v prípade, ak sa nejedná o "veľké delobuchy." 

 

Správa Tatranského národného parku požiadala obecné úrady, aby dôrazne upozornili ľudí na túto problematiku. „V posledných rokoch narastá počet obcí, v ktorých návštevníci rešpektujú nariadenia. Pokuty sa však naďalej zvyšujú. Pri narušení horského pokoja hrozí pokuta až tri tisíc eur, “ povedala ochranárka z TANAP-u Blažena Sedláková. Napriek dôslednej informovanosti sa každý rok tento druh "zábavy“ opakuje. „Ľudia by mali v horách uprednostniť ticho a organizovať ohňostroje až v dostatočnej vzdialenosti od miesta výskytu živočíchov,“ dodal Erik Baláž.

 

Budú však nariadenia dodržiavané, alebo budú ignoranti hrať hlavnú úlohu osláv?

 

Meno autora/autorov: 
Lucia Klučárová, Aneta Štefančínová
Vek autora/autorov: 
13, 15
Škola: 
ZŠ Jána Palárika Majcichov, & Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov