Dubnické námestie zmení tvár
Námestie pred rekonštrukciou. Foto: Ema Tholtová

Dubnické námestie zmení tvár

Námestie Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom sa nachádza vo veľmi zlom stave: dlažba je polámaná a položená nakrivo, chýba tam zeleň ako aj  verejné toalety, fontány sú nefunkčné... Presne na tieto problémy sa sťažuje väčšina obyvateľov mesta, ale aj na množstvo úrazov, spôsobených zle položenou dlažbou. A tak poslanci na čele s primátorom Petrom Wolfom odsúhlasili kompletnú rekonštrukciu tohto námestia. 

Mesto v spolupráci s architektmi Slovenskej technickej univerzity pripravilo návrhy na rekonštrukciu, ktoré verejnosti predstavilo 23.7. 2020 vo veľkej sále Domu kultúry v Dubnici nad Váhom, kde sa návrhy predkladali a následne prerokovali. Mnohým občanom sa tieto návrhy pozdávali, a preto by mala počas tohto roka prebehnúť úplná rekonštrukcia. Predložený návrh námestia podporil aj starší obyvateľ mesta: „Dúfam, že táto rekonštrukcia nevyjde na zmar ako predošlá. A námestie sa stane srdcom nášho mesta, na ktoré budeme pyšní.“

 

Námestie čaká veľa zmien

O plánovaných zmenách informuje poslanec mestského zastupiteľstva Ján Tholt: „Po prvé, položí sa nová dlažba, ktorá bude z oveľa kvalitnejšieho materiálu ako terajšia, v pravidelnom tvare štvorca s navigačnými prvkami pre nevidiacich. Ako ďalšie sa zrekonštruujú nefunkčné fontány, tie sa premenia na vodné výstreky z dlažby, ktoré budú spríjemňovať obyvateľom čas trávený na námestí, najmä počas horúcich dní. Medzi nimi sa postaví stále pódium vysúvateľné do šírky aj do výšky, ale taktiež bude slúžiť ako úkryt pred nepriaznivým počasím."

Okrem toho má na námestí pribudnúť aj nová budova, kde bude infocentrum s predajňou suvenírov a tiež verejné toalety s bezbariérovým prístupom. "K prevádzkam, situovaným na námestí, pribudnú kryté terasy v modernom štýle, ktorých úlohou bude chrániť návštevníkov prevádzok pred dažďom a slnkom. Materiál zo sklenených stĺpov sa použije na mestské hodiny a  informačný panel. Výsadbou zelene, ktorá chýbala mnohým obyvateľom, nám vzniknú tieňové zóny s lavičkami, ktoré budú využívané najmä počas letných horúcich dní. A nakoniec na námestí pribudne zelená stena s posedením, ktorá bude oddeľovať trávnatú plochu od námestia, taktiež bude slúžiť na trávenie voľného času, či posedenie pri káve z priľahlej kaviarne, “ uviedol Ján Tholt.

 

Väčšina zo zainteresovaných mala rozdielne predstavy o novom námestí, a práve preto sa k finálnej verzii návrhu mohli vyjadriť obyvatelia mesta a predkladatelia návrhov rekonštrukcie sa snažili zakomponovať väčšinu z ich požiadaviek. S realizáciou námestia by sa malo začať v jeseni. 

Treba veriť, že rekonštrukcia námestia pôjde hladko a obyvatelia budú spokojní s novou tvárou námestia.  


Meno autora/autorov

Ema Tholtová

Veková skupina

11-14

Škola

Gymnázium Dubnica nad Váhom

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 11. Udržateľné mestá a komunity

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Modernizovaním a rekonštruovaním verejného priestranstva sa zvyšuje kvalita života obyvateľov mesta.