Zo života slonov

Maja v reťaziach, autor: Nina Šípková
Vitajte... Autor: Nina Šípková
V akcii. autor: Eva Mančíková
Vložil/a admin dňa 27.07.2017

Zoo v Bojniciach je jedinou štátnou zoologickou záhradou na Slovensku a zároveň patrí aj medzi najstaršie a najpopulárnejšie. Veľkým lákadlom pre návštevníkov sú aj tunajšie slonice.

Maja a Gula sú africké slonice, ktoré pravidelní návštevníci zoo už bežne rozoznávajú. Maja má krátke kly a hladké okraje uší, kým Gula má naopak kly dlhé a okraje uši má s viacerými výraznými zárezmi. Jej ďalším poznávacím znakom je aj diera na pravom uchu. Obe slonice dosiahli už svoje 35. narodeniny a momentálne patria medzi posledné slonice africké na Slovensku.

Najvernejšími obdivovateľmi slonov sú najmladší návštevníci – škôlkari. Ako vyplynulo z ich vyjadrenia, nevnímajú ich ako zvieratá v zajatí, ale sú skôr radi, že ich môžu vidieť, pretože vo voľnej prírode by ich nemohli pozorovať.

Mnohých návštevníkov prekvapí, že tunajšie slony africké sú trénované a ovládajú približne 25 povelov. Podrobnosti o tréningu slonov, ale aj mnohé ďalšie zaujímavosti, zisťovali Mladí reportéri pre životné prostredie počas workshopu priamo u ich ošetrovateľov.

„Snažíme sa rešpektovať momentálnu náladu slonov, ale samozrejme pokiaľ vyžadujeme nejaký cvik, tak ho slon musí splniť. Nie sú to cviky, aké sa predvádzajú v cirkuse, je to skôr pracovná drezúra, ktorá je potrebná napríklad pri čistení ich priestorov,“ uviedol ošetrovateľ sloníc pán Slavomír Würschner. Prezradil tiež, že Maja je nadriadená slonica, ktorá je v hierarchii postavená vyššie. Je dominantnejšia a aj učenlivejšia.

Podľa Slavomíra Würschnera, ošetrovatelia slonov považujú za najväčší problém kŕmenie slonov návštevníkmi. Zhoršuje to ich zdravotný stav a môže to zapríčiniť aj smrť. Nerešpektovanie zákazu kŕmenia zvierat je aktuálne jedným z najväčších problémov bojnickej zoologickej záhrady.

Slony africké patria medzi chránené druhy, a preto by ich ľudia nemali ohrozovať, ale chrániť.

 

Autori: Janka Kramárová (ZŠ Juraja Fándlyho, Sereď), Eva Mančíková (ZŠ Juraja Fándlyho) Sereď , Nina Šípková (Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto n. Váhom)

Priložené obrázky
Maja v reťaziach, autor: Nina Šípková
Vitajte... Autor: Nina Šípková
V akcii. autor: Eva Mančíková