Prevzaté správy zo Slovenska

29.04.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
29.04.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
29.04.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
29.04.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
29.04.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
29.04.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
29.04.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
29.04.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
29.04.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
29.04.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
24.04.2017

"Ak niekde pred školou vlaje zástava Eco-school/Zelená škola, je to signál, že na tej škole sa snažia učiť deti skutočným životným zručnostiam. Tá vlajka nie je len o tom, že je tam snaha správať sa environmentálnejšie. Je to aj znamenie, že na tejto škole sa samotní žiaci snažia identifikovať problémy a potom hľadať riešenia a následne ich aj realizovať. To je skutočná škola života" hovorí Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica.

Prečítajte si viac nielen o začiatkoch, ale najmä o dnešných projektoch Živice v tomto článku.

19.04.2017
Ekologicky sa treba správať každý deň, nielen na Deň Zeme. Zelená škola prináša tri konkrétne tipy, ako môžeme znížiť svoju ekologickú stopu a byť zodpovednejší a ohľaduplnejší voči životnému prostrediu.

 

„Je tu Deň Zeme! Buďte ekologický a ušetrite s našimi tipmi ihneď!“

„Celý svet oslavuje dnes Deň Zeme.“

„Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla a je venovaný Zemi. Urobte tento deň niečo aj vy!“

Takéto a podobné nápisy sa objavujú každoročne v školách, na úradoch a médiách. Popri nich sa však ozývajú aj hlasy, ktoré hovoria, že je možné sa ekologicky správať každý deň a nie len 22. apríla. Pozrime sa spoločne na pár príkladov z radov škôl zapojených do medzinárodného programu Zelená škola.

1. PEŠOBUS

Do školy, či práce je možné sa dostať rôznymi formami – autom, autobusom, či vlakom. V Badíne však zaviedli niečo špeciálne, a to PešoBUS.

Toto podivné slovné spojenie v nás asi evokuje rôzne veci. Je to však veľmi jednoduché. Od marca premáva každý druhý štvrtok v mesiaci v ranných hodinách ulicami Badína a Rakytoviec školský PešoBUS, do ktorého môžu nastúpiť žiaci s rodičmi a učiteľmi a dopraviť sa spolu vlastnými nohami do školy. Vytvorená je aj linka pre malé detičky z materskej škôlky.

PešoBUS tradične premáva po vyznačenej trase, tvorenej tromi osobitnými linkami s vlastnými šoférmi – učiteľkami a okrem určených zastávok môžu do neho nastúpiť a pripojiť sa deti kdekoľvek aj po ceste jeho trasy.

„Pôvodne sme túto akciu realizovali len ako jednorazovú akciu ku Dňu Zeme. Pekne sa to však chytilo a tak sme ju zopakovali. Postupne sa z toho stala krásna tradícia, ktorá je pre nás už úplne bežná,“ hovorí koordinátorka programu Zelená škola Miriam Hudobová.

 

......pokračovanie článku a ďalšie ekotipy nájdete na našom portáli čierna labuť.

 

19.04.2017

Aktívni žiaci, inšpiratívni učitelia, atmosféra spolupráce, zmena myslenia a správania. Toto všetko sa spája so školami zapojenými v medzinárodnom programe Zelená škola. V školskom roku 2017/2018 oslávi Zelená škola už svoj trinásty ročník. Školy, ktoré sa chcú do programu zapojiť, tak môžu urobiť na www.zelenaskola.sk do 15. septembra 2017 a stať sa súčasťou veľkej rodiny Zelených škôl.

Do programu sa môže zapojiť každá materská, základná a stredná škola na Slovensku. Pre registráciou do programu veľmi odporúčame prečítať si pravidlá programu na školský rok 2017/2018.

Do programu sa škola registruje prostredníctvom registračného formulára. Registrácia je platná po zaplatení registračného poplatku na základe doručenej faktúry. Registrácia platí vždy na 1 školský rok.

Ak máte ohľadom registrácie otázky, napíšte na lepeskova@zivica.sk alebo zavolajte na 0917 353 532.

19.04.2017
„Nultý ročník“ Festivalu Zelenej školy Základná škola na Karloveskej 61 v Bratislave sa do programu Zelená škola zapojila v šk. roku 2016/2017 po prvýkrát a hneď sa rozhodli zorganizovať minifestival so zameraním na ich prioritnú tému ODPAD. V termíne 11. a 12. apríla 2017 spoločne pripravili prednášky, workshopy, stanovištia a veľký kopec dobrých nápadov. Program viedli žiaci, učitelia ale aj externí lektori. A my sme boli pri tom !

„Hlavným cieľom bolo podporiť pozitívny vzťah k životnému prostrediu, k prírode, k planéte. Myslím, že sa nám to behom 3 dní podarilo.“ povedal nám o festivale koordinátor programu Zelená škola na  tejto škole Peter Uhrín.  

Za tím Zelenej školy sme sa tohto podujatia zúčastnili dvaja – ja a regionálny koordinátor pre Bratislavu a okolie Halky (František Halás). Ranné upršané a veterné počasie naznačovalo, že festival, ktorý sa mal poväčšine odohrávať na školskom dvore asi nakoniec nebude mať veľký úspech. Prednášky žiakov kolégia Zelenej školy so zameraním na odbornú tému odpad mali skončiť o 10:00 a práve v tomto čase vykuklo prvé zubaté slniečko. A tak to mohlo všetko začať. Šesť stanovíšť so zameraním na tému odpad malo veľký úspech. Žiaci druhého stupňa si tak mohli overiť svoje vedomosti v kvíze, okúsiť „trashball“, rozstaviť z prírodnín logo Zelenej školy, správne popučiť PET  fľaše, vyloviť odpad z jazierka a zistiť čo to je ekostopa.

Krásne na celej akcii bol hlavne fakt, že všetky stanovištia boli vedené samotnými členmi kolégia. „Žiaci nás často nepočúvali, ale bol to silný zážitok vidieť aké to je viesť niečo sami.“ povedala mi jedna so žiačok, keď som ja jej opýtala ako im to ide. Ani jedna urazená tvár, žiadne prekrúcanie očí sa na Festivale Zelenej školy nedialo. Žiaci behali od stanovišťa na stanovište a bavili sa vzdelávaním. Doobedný program bol tiež podporený bicyklom na vlastný pohon, kde si mohli žiaci vyskúšať aké to je si prevodom vlastnej energie na elektrickú namiešať mojito, či banánový šejk. Zahanbiť sa nedali ani učitelia tejto školy a jeden školský tím vytvoril aj samotný učiteľský zbor. 

Poobedie sa nieslo v rytme tvorivých dielní so žiakmi s ŠKD, ktorí si vyskúšali aké to je vytvoriť si so starého trička vlastnú „ekotašku“. Druhý deň festivalu pokračoval odbornými prednáškami o bylinkách, odpadových vodách a živote včiel. Veľmi dôležitou súčasťou programu boli aj rodičia a dospelý členovia kolégia Zelenej školy (jedna mamina pomáhala na stanovištiach a jedna viedla odbornú prednášku).

Festival Zelenej školy mal na tejto škole podtitul „nultý“ ale my pevne veríme, že nebol posledný a naozaj sa nedal zahanbiť svojim kvalitným programom. Zároveň veríme, že aktivity tejto školy ukážu žiakom, že Deň Zeme nemusí byť len 22. apríla, ale vieme sa ekologicky správať každý deň.

 

                                                                                              Miroslava Piláriková

                                                                                   koordinátorka programu Zelená škola

18.04.2017

Budúci týždeň sa bude na mnohých školách niesť v znamení ekológie. Počas Dní Zelených škôl sa tam bude upratovať ekologicky – bez zbytočnej chémie, žiakov a rodičov čakajú ochutnávky fair trade produktov, rodičia a priatelia školy si pochutnajú na biokáve pri rozhovore s farmárom o lokálnych potravinách či palmovom oleji, po obciach budú monitorovať čierne skládky už žiaci materskej školy, školské areály obohatia jedlé kry a dreviny a žiaci vytvoria hmyzie hotely či vertikálnu zeleň. Toto je len ochutnávka aktivít, ktoré si takmer pre 11 000 žiakov, rodičov a blízke okolie pripravilo 59 škôl z celého Slovenska, ktoré sa zapojili do Dní Zelených škôl 2017.

Deň Zeme oslavujeme každoročne rovnako na celom svete a to 22.apríla. Školy zapojené do medzinárodného programu Zelená škola však neslávia tento významný deň iba počas jedného dňa, ale rovno celý týždeň od 19.-26. apríla 2017. Počas týchto Dní Zelených škôl sa žiaci a učitelia venujú netradičným a užitočným aktivitám prepojených s environmentálnou výchovou. Aktivity sú určené mnohokrát nie len žiakom a učiteľom škôl, ale aj rodičom a širšej verejnosti.

„Dni Zelených škôl sú pre nás priestorom ukázať "svetu" tie úžasné veci, čo školy robia počas celého roka. Práve obdobie okolo Dňa Zeme nám dáva možnosť poukázať na to, že táto udalosť by mala byť každodennou súčasťou našich životov, tak ako sa to snažia prezentovať aj naše školy. Veľmi si vážime, čo všetko žiaci v spolupráci s učiteľmi robia a ukazujú tak, že životné prostredie im nie je ľahostajné.“ hovorí Miroslava Piláriková, manažérka programu Zelená škola.

Mária Studeničová, koordinátorka programu Zelená škola na Základnej škole Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne spomína na minuloročný Deň Zelených škôl takto: „Žiaci sa naučili vystupovať pred obecenstvom, úspešne zvládali aj trému. Zvyšovali svoje sebavedomie, získavali nové informácie. Sami si zabezpečili množstvo pomôcok, materiálov a obrázkov. Už teraz rozmýšľajú nad ďalšími akciami, aby tak spestrili vyučovanie.“ Na tejto škole žiaci pripravili divadlo pre materskú školu, zostavovali solárnu sušičku ovocia, solárnu pec a meteostanicu.

Aktivity na zelených školách majú veľký úspech nie len  u žiakov, ale aj u rodičov. „Za posledné roky, odkedy organizujeme DZŠ a oslavu Dňa Zeme, sa okolité materské školy a rodičia veľmi tešia na deň, kedy nás prídu navštíviť a absolvujú zaujímavé aktivity, ktoré pre nich pripravujeme,“ vyjadrila sa Eva Hudáková z Materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským-Óvoda, Moladava nad Bodvou.

Školu vo svojom okolí, ktorá sa zapája do Dňa Zelených škôl, nájdete na: http://www.zelenaskola.sk/files/zoznamzapojenychskoldzs2017_0.pdf

Viac informácií o Dňoch Zelených škôl sa dozviete na www.zelenaskola.sk/dzs 

13.04.2017
Milé školy, ak organizujete vo svojej škole Deň Zeme alebo iný akčný deň v priebehu apríla a mája, máme pre vás výzvu.

​Zahrňte ku svojmu dňu aj aktivitu týkajúcu sa Fair Trade a férových banánov a my vám na to poskytneme finančnú podporu 40 EUR.

Viac si môžete pozrieť v priloženom návrhu zmluvy. Radi Vám prepošleme "inšpiromat" aktivít, môžete si ale vytvoriť aj svoje vlastné.

 

 Kontaktná osoba - Petra Ježeková, jezekova@zivica.sk, 0918 495 964

PrílohaVeľkosť nova_zmluva_mff_skoly.docx136.67 KB
06.04.2017

V rámci Zelenej školy robíme veľa seminárov vo Vzdelávacom centre Zaježová. Už dlhší čas sme snívali, že by sa nám do centra v Zaježovej najmä v letnej sezóne zišiel prístrešok pre také semináre, ktorým vyhovuje robiť svoj program vonku. Niekedy sa stáva, že sa počasie nečakane zmení a prístrešok môže poskytnúť priestor pre aktivity aj v prípade dažďa.

Pred niekoľkými dňami sa nám toto prianie nečakane splnilo. Dodávateľ rozkladacích stanov pre všetky príležitosti Expodom.sk nám daroval dva párty stany o rozmere 3 x 6 m. Týmto sa chceme za túto štedrosť poďakovať.

Tieto rýchlorozkladacie altánky so stenami a kotvením  budú slúžiť na rozšírenie priestorových možností pre program v rámci jednotlivých seminárov vo Vzdelávacom centre Zaježová.

28.03.2017

Malokarpatská knižnica v Pezinku a Bratislavský samosprávny kraj pozývajú na besedu s Jurom Lukáčom, ktorá sa bude konať 4. apríla 2017 o 17:00 v priestoroch knižnice na Holubyho 5 v Pezinku.

čítať viac

23.03.2017

Lesoochranárske zoskupenie VLK organizuje aj túto jar infostánky v rôznych mestách Slovenska.
Je to jedna z posledných možností podpísať petíciu za NIČ alebo odovzdať vyplnený hárok - petíciu odovzdávame koncom apríla! Doteraz sme (ste spolu s nami) nazbierali 30 000 podpisov a počas tohto intenzívneho mesiaca sa pokúsime dosiahnuť číslo 50 000. Ďakujeme za vašu intenzívnu pomoc.

čítať viac

23.03.2017

Staré a krajové odrody jabloní a hrušiek

v kuchyniach, na záhradách a v krajine

 

Čo majú spoločné študent hotelovej akadémie, záhradníckej školy, či gymnazista?

Každý z nich môže ovplyvniť , ako bude vyzerať naša krajina, a to tým, že sa oboznámi s pestrosťou starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek a s možnosťami ich ochrany a využitia.

Predstavujeme Vám Učebné texty s metodickými listami pre stredné hotelové školy a akadémie,

poľnohospodárske a záhradnícke školy, gymnáziá a verejnosť, od autorskej dvojice Andrei Uherkovej a Bruna Jakubca.

Učebnica je určená pre stredné školy a verejnosť a ponúka tému starých odrôd spracovanú v rôznych podobách. V teoretickej časti sa dozviete,  čo vlastne sú staré a krajové odrody, ako a kde vznikali, o ich význame v krajine a pre človeka, či o dôvodoch, prečo sú dnes ohrozené. Zistíte, že jablká a hrušky nie sú len sezónnym ovocím, a môžete ich mat čerstvé aj  máji.

Pre poľnohospodárske a záhradnícke školy je určené predstavenie rôznych typov ovocných výsadieb a rozdielov medzi intenzívnym a extenzívnym sadom.  Hotelovým školám zasa ukážeme pestrosť chutí, vôní a využitia starých a krajových odrôd s inšpiráciou v podobe receptárika. Čo tak skúsiť využiť staré odrody  v „čatní“ alebo cideri?

Ako tému začleniť do výučby zistíte vďaka prehľadným tabuľkám k jednotlivým školám a predmetom, s nápadmi, ako do nich tému začleniť.

Aby sa o téme neučilo len teoreticky, súčasťou knihy je 8 metodických listov s rôznymi aktivitami pre študentov. Za základe nich budú o téme viac premýšľať, ale aj koštovať chute, objavovať príbehy odrôd či mapovať ich v krajine.

Vďaka servisu k odrodám zistíte, kde sa dajú odrody zohnať, kto vám poradí, ako ich ošetriť a na koho sa môžete obrátiť s ďalšími otázkami.

Veríme, že pokiaľ objavíme pestrosť využitia odrôd jabloní a hrušiek v kuchyniach, kuchári ich budú využívať a verejnosť si na nich pochutnávať, bude aj motivácia ich pestovať. Pretože aj tu platí, že dopyt vytvára ponuku. Na dopyt majú následne možnosť reagovať záhradníci a poľnohospodári, ktorí ich môžu vysádzať  do krajiny, sadov, záhrad a záhumienkov,  a tým prispievať k zachovaniu krajinného rázu a tradícií.

Táto učebnica je len malou ochutnávkou tejto širokej problematiky, no veríme, že po jej prečítaní dostanete chuť na korenistú chuť odrody ´Boskoopské´ či na maslové hrušky a budete pátrať po tom, čo môžete urobiť vy, aby ste sa k nim dostali.

Publikácia o starých odrodách (v prílohe) vznikla vďaka spojeniu štúdia na Sokratovom inštitúte, doplnkovom vzdelávacom programe, ktorý realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a problematiky, ktorej sa autori venujú na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Publikácia bola vydaná v rámci projektu Jedlá zmena.

PrílohaVeľkosť sorty_prirucka.pdf7 MB