Prevzaté správy zo Slovenska

24.10.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
24.10.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
24.10.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
24.10.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
24.10.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
24.10.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
24.10.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
24.10.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
24.10.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
24.10.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
20.10.2017

Milí priatelia,

17. októbra 2017 o 14.30 sme odovzdali na Ministerstvo životného prostredia petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny - za NIČ, s 50 446 podpismi za skutočné národné parky bez rúbania a strieľania a za 5% divočiny na Slovensku.
Ďakujem všetkým, ktorí pomohli!

čítať viac

17.10.2017

Kancelária programu Zelená škola Vás pozýva na Druhý regionálny seminár

 šk. roku 2017/18, ktorý sa uskutoční:

Bratislava

Kedy: 4. a 5.12. 2017, od 9.00 hod. do 13:00 hod.

Kde: Hotel Družba, Botanická 25, Bratislava

Zvolen

Kedy: 28.11. 2017, od 9.30 hod. do 13:30 hod.

Kde: CEEV Živica, P.O. Hviezdoslava 28, 2. poschodie

Košice

Kedy: 22. a 23.11. 2017, od 9.30 hod. do 13:30 hod.

Kde: Výmenník Obrody,(na ulici Obrody, vedľa paneláku č. 2)

Žilina

Kedy: 23.11. 2017, od 9.00 hod. do 13:00 hod.

Kde: Čajovni u dobrej víly, P.O.Hviezdoslava 9, Žilina

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Seminár je realizovaný v spolupráci s organizáciou Medzinárodná cena Vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE, www.dofe.sk). Je určený pre "zelenoškolské" koordinátorky a koordinátorov, ktorí chcú prispieť k ich i svojmu celostnému rozvoju a zmene klímy na škole.

Rozvoj programu Zelená škola v školskom prostredí si vyžaduje nadšenie a motiváciu ako zo strany koordinátorky/koordinátora, tak aj celej školskej komunity,

  • Ako si vybudovať a uchovať vnútornú motiváciu?
  • Ako nadchnúť žiakov, kolegov, či rodičov?

Prevedieme vás konkrétnymi metódami a technikami zameranými na motiváciu školskej komunity.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Mladí ľudia, ktorí sa zapoja do programu, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pre Vašu účasť vyplňte prihlasovacie formuláre:

KAPACITA JEDNÉHO SEMINÁRU JE OBMEDZENÁ NA 30 ÚČASTNÍČOK/ÚČASTNÍKOV. O ich naplnení Vás budeme informovať.

Prihlásiť sa môžu maximálne 2 zástupcovia z 1 školy.

 - formulár pre seminár v Bratislave (4.12. 2017) alebo v Bratislave (5.12.2017) vyplňte do 15.11.2017 do 12:00. Vaše prípadné nejasnosti alebo otázky Vám zodpovie Katarína Lepešková na lepeskova@zivica.sk, t.č. 0917 35 35 32.

- formulár pre seminár vo Zvolene vyplňte do 15.11.2017 do 12:00. Vaše prípadné nejasnosti alebo otázky Vám zodpovie Katarína Lepešková na lepeskova@zivica.sk, t.č. 0917 35 35 32.

- formulár pre seminár v Košiciach (22.11. 2017) alebo v Košiciach (23.11. 2017) vyplňte do 15.11.2017 do 12:00. Vaše prípadné nejasnosti alebo otázky Vám zodpovie Jana Lapínová E-mail: lapinova@zivica.sk, t.č.: 0905 391 534

- formulár pre seminár v Žiline vyplňte do 15.11.2017 do 12:00. Vaše prípadné nejasnosti alebo otázky Vám zodpovie Juraj Oravec E-mail: oravec@zivica.sk, Mobil: 0949 651 515.

Tešíme sa na spoločné stretnutie,

Tím programu Zelená škola

PrílohaVeľkosť 2.regionalny_seminar_pozvanka.pdf795.15 KB
09.10.2017

5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Vlajku a certifikát programu Zelená škola získalo 110 aktívnych škôl, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 62 krajinách sveta.

Zelená škola je funkčným nástrojom pre zmenu školstva zdola. Naše školy chránia životné prostredie, vzdelávajú v environmentálnych témach a zároveň zlepšujú vzájomné vzťahy, posilňujú zodpovednosť a tvorivosť svojich žiakov,"  konštatuje manažér programu Zelená škola Juraj Oravec.

Oceňovania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý žiakom a učiteľom odkázal, že práve školy a učitelia sú tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti.

Popularita Zelenej školy na Slovensku rastie. "V roku 2004 sme začínali s 8 školami, dnes ich je zapojených 321," dodáva Juraj Oravec. Zároveň s certifikátmi Zelenej školy sa odovzdávali aj ocenenia projektu Jedlá zmena, ktorý žiakov vzdeláva o zodpovednej spotrebe potravín a prináša im vhľad na ich environmentálny a sociálny dopad.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku zapojených do programu 321 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Generálnym partnerom programu je ZSE, partnermi programu sú DM drogerie markt a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Zoznam ocenených škôl nájdtete tu.

Všetky fotografie zo slávnostnej certifikácie dodáme zúčastneným školám čoskoro.

 

03.10.2017

Keďže semináre už prebehli a niektorí ste sa ich nemohli zúčastniť, pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré ste sa mohli dozvedieť na na prvom regionálnom seminári. 

Pomôcku pre učiteľov s dátumami a kontaktami na regionálnych koordinátorov a 

členov tímu programu Zelená škola nájdete tu.

Informácie o programe ako aj príklady aktivít nájdete tu.

Infoblok o tom, čo vás v programe najbližšie čaká a do akých aktivít sa môžete ešte zapojiť.

Podrobnejšie rozpísané jednotlivé kroky metodiky sú pre vás zhrnuté tu.

Propagačné video o programe Zelená škola nájdete tu . Napriek faktu, že je v ňom uvedených iba 6 tém programu Zelená škola, je to jednoduchá pomôcka akou môžete komunikovať s rodičmi, alebo žiakmi.

Nové školy, ktoré sa zúčastnili seminára si metodické materiály v tlačenej podobe odniesli so sebou.

Ostatným novým školám ich budeme posielať do konca októbra, ale všetky metodické materiály nájdete  v elektronickej podobe tu.  

Sú medzi nimy metdická príručka, vzorová tabuľka EAP, pracovné listy environmentálneho auditu, príručka "Prečo na zodpovednom stravovaní záleží", ktorá vás prevedie témou potraviny a iné

Pripravili sme pre vás aj nový environmentálny audit v téme potraviny, ktorý je zatiaľ iba v elektronickej verzii a nájdete ho tu.

Ďakujeme všetkým ktorý sa seminára mohli zúčastniť.

​V prípade otázok neváhajte kontaktovať kanceláriu programu na lepeskova@zivica.sk alebo vášho regionálneho koordinátora.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia

PrílohaVeľkosť Zelená škola a príklad aktivít4.78 MB Ako na Zelenú školu_ pomôcka696.91 KB Infoblok2.7 MB metodika_2017.pdf2.12 MB
28.09.2017
Ľudia majú s mŕtvym drevom problém. Pochopiť jeho význam je úlohou ekológov, ale vysvetliť jeho úlohu laickej verejnosti, to je už skutočná výzva.

Obsahovo je pomenovanie mŕtve drevo nesprávne, no je zaujímavé, že aj cudzojazyčné ekvivalenty „deadwood“ alebo „Totholz“ vychádzajú z rovnakých etymologických základov. Omnoho presnejšie sú opisné ekvivalenty ako „rozkladajúce sa drevo“ alebo anglicky „Coarse Woody Debriss“. Problém s týmto označením vyplýva z toho, že aj drevo živého stromu, je z väčšej časti tvorené mŕtvymi bunkami. V kmeni stromu tvoria tzv. jadro a majú opornú funkciu. Len vo vonkajších častiach kmeňa o hrúbke niekoľkých letokruhov prebiehajú fyziologické procesy a môžeme teda hovoriť o živom dreve. Aj keď je drevo žijúceho stromu v podstate mŕtve, za mŕtve drevo ho nepovažujeme. O mŕtvom dreve hovoríme až potom, ako sa drevo stromov začne vplyvom vonkajších faktorov meniť po chemickej stránke.

V tomto momentne ale vzniká ďalší paradox. Všetky procesy, ktoré mŕtve drevo vytvárajú, sú sprostredkované živými organizmami. Mŕtve drevo tak vzniká až vtedy, keď drevnú hmotu obsadí nový život. Nejde pritom o nijako okrajovú skupinu druhov, naopak, na rozklade dreva sa v našich podmienkach podieľa zhruba 10 tisíc druhov živočíchov a 5000 druhov húb a mikroorganizmov. Obrazné prirovnanie, že mŕtve drevo je živšie ako živý strom, tak vôbec nie je prehnané.

Tieto organizmy nazývané saproxylické, sú od mŕtveho dreva často úplne závislé. Predstavujú asi tretinu lesnej biodiverzity, zároveň sú v dôsledku intenzívnej exploatácie lesných ekosystémov, jednou z najohrozenejších skupín organizmov. Pre fungovanie lesa sú kľúčové, keďže zabezpečujú proces, ktorým sa živiny viazané v hmote odumretej dreviny recyklujú a postupne uvoľňujú do lesného prostredia. Z nich len huby a baktérie sú schopné enzymaticky rozkladať zložité polysacharidy ako lignín a celulóza, bez ich činnosti by sa drevo nerozkladalo a les by nemohol existovať! Ostatné organizmy sa podieľajú skôr na mechanickom rozrušovaní odumretého dreva, prípadne sú súčasťou širokej škály vzťahov s ostatnými saproxylickými druhmi.

Kmeň stromu sa po odumretí rozkladá zhruba 100 rokov. Za ten čas sa postupne menia vlastnosti odumretého dreva, rovnako sa striedajú celé spoločenstvá, prispôsobené na život v tej ktorej fáze rozkladu. Počas celého tohto procesu v rámci tzv. dekompozičnej kaskády, sa z dreva uvoľňujú živiny a prostredníctvom zúčastnených druhov difundujú aj do širšieho okolia stromu. Zaujímavé je, že práve v dôsledku obsadenia dreva hubami a baktériami je mŕtve drevo v porovnaní so surovým drevom výživnejšie a bohatšie na minerály.

V prirodzených podmienkach je mŕtve drevo veľmi charakteristickou a dominantnou súčasťou lesných ekosystémov. Predstavuje zhruba tretinu disponibilnej biomasy, no najmä v spojitosti s rozsiahlejšími narušeniami lesného porastu vetrom, môže dosahovať výrazne vyšší podiel.

Úplne iná situácia je v lesných ekosystémoch pod vplyvom človeka. V dôsledku hospodárenia v lese dochádza k redukcii mŕtveho dreva na úroveň niekoľkých percent z pôvodného zastúpenia. Súčasné lesníctvo systematicky aj sprostredkovane pôsobí proti mŕtvemu drevu. Charakteristickou črtou tohto prístupu je nulová tolerancia k najvýznamnejším procesom vytvárajúcim mŕtve drevo, lesným kalamitám, na ktorých nekompromisnej asanácii je postavená tzv. ochrana lesa. Ďalším vážnym momentom je výrazne znížený vek lesných porastov v kontexte cca 100 ročnej rubnej doby nedostatočnej na zostarnutie stromov, po ktorej je v drevo z lesa odvezené, čím dochádza k prerušeniu kontinuity mŕtveho dreva na niekoľko desaťročí. Posledným z vážnych dôvodov plošného kolapsu saproxylických spoločenstiev je uniformné pestovanie tzv. vysokého lesa, v ktorom sa mŕtve drevo nachádza v neprirodzených svetelných a teplotných podmienkach. 

V dôsledku uplatňovania týchto postupov dochádza k strate veľmi významnej a funkčne dôležitej zložky lesnej biodiverzity. Ochrana saproxylických spoločenstiev a ekosystému mŕtveho dreva je zatiaľ nedostačujúca. Dôležitú úlohu pri praktickej ochrane zohrávajú bezzásahové územia, žiaľ ich rozloha je príliš nízka na to, aby dlhodobo umožňovali zachovať celú škálu druhov viazaných na mŕtve drevo – princípy ostrovnej ekológie sú v tomto smere neúprosné, rezervácie sú dnes len izolovanými ostrovmi zvyškov prirodzeného lesa, utopenými v mori ťažbou zmenených lesných porastov.

Podstatou lesných ekosystémov je dominantné zastúpenie stromov a kolobeh hmoty a energie v rámci uzavretého systému. Nevyhnutnou súčasťou je recyklácia odumretej hmoty stromov. Mŕtve drevo je mŕtve len vo vzťahu k jeho využitiu človekom, pre les je predpokladom pestrosti života. Prítomnosť dostatočného množstva mŕtveho dreva je jedným zo základných znakov človekom neovplyvneného lesa. Je to tiež jeden z hlavných atribútov použitých pri identifikácii pralesov Slovenska, ktoré sa dodnes zachovali len v rámci 0,4 % našich lesov. Môžeme ho tiež interpretovať ako podiel lesov s nenarušenou bilanciou mŕtveho dreva. Všade inde došlo vplyvom ľudských zásahov k určitému narušeniu dekompozičnej kaskády a strate časti funkčnosti a biodiverzity lesných ekosystémov. Pokiaľ nepodnikneme potrebné kroky pre zvýšenie zastúpenia mŕtveho dreva v lesných porastoch, čo je viac otázkou zmeny paradigmy, než logistickým problémom, tento stav sa bude naďalej zhoršovať.

      Foto: Badínsky prales

Ľudia majú s mŕtvym drevom problém. Považujú ho za odpad, za nevyužitú spracovateľskú šancu, za znak zanedbanosti. No tento postoj vyplýva z nepochopenia podstaty fungovania lesa, pletieme si lesnú plantáž s lesom. Prirodzený les je premenlivý, pestrý a plný života. Existuje už 350 miliónov rokov v nekonečnom cykle rastu a rozpadu, ktorý je podstatou jeho funkčnosti, pestrosti a krásy.

 

doc. Ing. Michal Wiezik, PhD., Technická univerzita vo Zvolene

28.09.2017
Príďte na workshop s astronautkou a učiteľkou geológie. Spolu budeme hľadať odpovede ako interaktívne prinášať vedu na základne a stredné školy :)

Workshop je primárne určený učiteľom a učiteľkám (prípadne študenom pedagogických smerov).

Kedy?
v UTOROK 3. októbra od 15.00 do 17.00

Kde?
CEEV Živica
P.O.Hviezdoslava 28
ZVOLEN

Kto to je?
Dorothy M. Metcalf – Lindenburger sa narodila v Colorado Springs do učiteľskej rodiny, v ktorej tradícií aj sama pokračovala ako učiteľka geológie a astronómie na strednej škole. Ešte ako dieťa, v deviatej triede, absolvovala vesmírny tábor (Space camp) v Hunstville a odvtedy snívala, že jedného dňa bude súčasťou vesmírneho programu. Odvážny sen odložila kamsi stranou a popri behávaní maratónov svoje nekonečné nadšenie pre vesmír zanietene prenášala na študentov. A bol to práve jeden z jej študentov, ktorý na hodine venovanej vesmírnym letom vzniesol typickú, zvedavú otázku ohľadom používania WC a kúpeľne vo vesmíre. Vtedy v rámci pátrania po odpovedi našla Dorothy na stránke NASA, aj informáciu o nábore učiteľov do astronautického výcviku. Vďaka obrovskému entuziazmu a dychtivosti po vesmírnom dobrodružstve, ktoré v nej od detstva živili obaja rodičia, uspela spomedzi viac ako 2 000 uchádzačov a získala vyhľadávané miesto v programe pre astronautov. V júni 2004 bola vybraná ako súčasť NASA a Astronautického zboru. Jej sen byť astronautkou sa nakoniec stal skutočnosťou v roku 2010, kedy bola po niekoľkých rokoch tréningu a rozsiahlej odbornej príprave, ktorá zahŕňala aj pilotovanie lietadla, pridelená posádke STS-131 na palube Shuttle Discovery v rámci zásobovacej misie pre medzinárodnú vesmírnu stanicu - International Space Station (ISS). Misia trvala 15 dní.

*Počet miest limitovaný: max 25 ľudí (nutné prihlásiť sa tu).

**Tlmočenie z anglického jazyka bude zabezpečené.
***Workshop je BEZPLATNÝ za podpory U.S embassy in Slovakia a Komenského inštitútu.

19.09.2017
Cestovinové jedlá sú obľúbené medzi deťmi i dospelými pre svoje početné variácie a rýchlu prípravu. Lasagne sa dajú naviac pripraviť s rôznymi plnkami, či už mäsovými, strukovinovými alebo zeleninovými.
18.09.2017
Milí rodičia, chcete aby školské jedálne varili, zdravšie, modernejšie, chutnejšie? Zapojte sa do iniciatívy pre lepšie školské jedlá. Hľadáme recepty bez mäsa, ktoré pripravujete doma z čerstvých, sezónnych, sú zdravé a vašim deťom chutia. Najzaujímavejšie recepty oceníme darčekom.
06.09.2017

Viete ako premeniť nudný školský pozemok na záhradu plnú inšpirácii a učiacich záhradných prvkov? Inšpirovať sa môžete už 22. septembra 2017 s Túlavým autobusom. Navštívime s ním štyri Záhrady, ktoré učia. 

V projekte Záhrada, ktorá učí, pomáhame základným a stredným školám zapojeným do programu Zelená škola upraviť ich školské pozemky tak, aby si na nich žiaci nielen oddýchli, ale aby  slúžili ako učebňa v prírode. A to nielen na vyučovanie botaniky či prírodopisu, ale aj matematiky, chémie alebo výtvarnej výchovy. 

Jednodňové turné „Túlavý autobus“ po týchto záhradách sa bude konať v piatok, 22.9.2017 v čase od 9.00 – 17:00 s nástupom a výstupom vo Zvolene.

Zúčastniť sa ho môžu zástupcovia škôl, ale aj širšia verejnosť zo záujmom o prácu s mládežou či o úpravu verejných priestranstiev. 

ODCHOD:  22. septembra o 9:00 na parkovisku pri železničnej stanici vo Zvolene (T. G. Masaryka 294, 960 02, Zvolen).

PRÍCHOD: predpokladaný návrat do Zvolena je o 17:00 na parkovisko pri železničnej stanici vo Zvolene.

Program bude prebiehať návštevou školských záhrad na trase Zvolen – Sliač – Badín – Dolný Kubín – Zvolen.

Účasť na turné je bezplatná, účastníci si hradia len prípadnú cestu k miestu nástupu/výstupu (Zvolen). Podľa potreby je možné ukončiť turné v Dolnom Kubíne.

POČAS AKCIE BUDE ZABEZPEČENÝ VEGETARIÁNSKY OBED V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI.

Prihlasovať sa môžete do piatku, 15. septembra vyplnením registračného formuláru

V prípade zrušenia záväzného prihlásenia po 20. septembri 2017 si vyhradzujeme právo účtovať storno poplatok vo výške 20 eur.

On-line prihlásením sa na turné zároveň súhlasíte s programom a podmienkami účasti.

Po úspešnom vyplnení registračného formulára Vás budeme čím skôr informovať, aby sme Vám potvrdili účasť na Túlavom autobuse.

Tešíme sa na Vás!

 

 

04.09.2017

Aktívni žiaci, inšpiratívni učitelia, atmosféra spolupráce, zmena myslenia a správania. Toto všetko sa spája so školami zapojenými v medzinárodnom programe Zelená škola. V školskom roku 2017/2018 oslávi Zelená škola už svoj trinásty ročník. Školy, ktoré sa chcú do programu zapojiť, tak môžu urobiť na www.zelenaskola.sk do 15. septembra 2017 a stať sa súčasťou veľkej rodiny Zelených škôl.

Do programu sa môže zapojiť každá materská, základná a stredná škola na Slovensku. Pre registráciou do programu veľmi odporúčame prečítať si pravidlá programu na školský rok 2017/2018.

Do programu sa škola registruje prostredníctvom registračného formulára. Registrácia je platná po zaplatení registračného poplatku na základe doručenej faktúry. Registrácia platí vždy na 1 školský rok a každá škola, ktorá v programe chce pokračovať sa musí opätovne registrovať.

Ak máte ohľadom registrácie otázky, napíšte na halas@zivica.sk alebo zavolajte na 0915 221 474.

Program Zelená škola je odporúčaný v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2017/2018.