Prevzaté správy zo Slovenska

20.02.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
20.02.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
20.02.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
20.02.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
20.02.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
20.02.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
20.02.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
20.02.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
20.02.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
20.02.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
20.02.2017

Už túto sobotu, 25.2.2017. Zapojte svoje mozgové závity a podporte VLKa.
Viac...

20.02.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s Marínou Čarnogurskou, sinologičkou, filozofkou a prekladateľkou (okrem iného Tao Te ťingu spolu s Egonom Bondym) na tému - Tajomstvo života ukryté v Tao Te ťingu alebo Čo prezrádza Starý Majster o osude ľudstva na Zemi.
Pani Marína Čarnogurská pred niekoľkými mesiacmi publikovala v USA na požiadanie redakčnej rady fyzikov z Universal Journal of Physics and Application prácu, ktorá porovnávala niektoré výsledky modernej prírodovedy (najmä kvantovej fyziky) so závermi starovekej čínskej filozofie, vyslovenými už pred 2500 rokmi.
Marína Čarnogurská vraví: Pomocou tej komparácie sa na povrch vyplavili mnohé zaujímavé veci. Medziiným i to, že naozaj nie sme nijakými pánmi Zeme, ale len živými formami, ktoré si Zem v rámci svojich vývojových procesov sama v sebe (či na sebe) stvorila a má nás preto „v hrsti“. Len čo začneme porušovať jej zákonitosti, organizmus Zeme si okamžite začne vygenerovávať, dokonca i z nás samých spôsoby naše likvidácie, ak sa prestaneme správať a žiť v rámci povolených medzí. Pochopil to už Starý Majster, ktorý v Tao Te ťingu s takou suverénnou istotou tvrdí, že nič na Zemi nikdy “nepretečie cez mieru“! Podľa neho všade tu večne plynúce „Te“, ktoré je v skutočnosti iba čírou Energiou bytia, čiže „Nič“ plné pohybu a nesúce v sebe (tak ako fotóny) všetky na všetko potrebné informácie, generuje možnosti tak tvorieb ako i likvidácií každého toho-ktorého procesu i každej tej-ktorej formy bytia a len čo tá forma prestane slúžiť svojmu poslaniu, organizmus Zeme ju akoby sebaobranným mechanizmom zlikviduje. A keďže táto energia nie je nijaká „súcitná Bytosť“ ale len anonymne prúdiaci substrát, nemôžeme očakávať, že bude mať s nami zľutovanie. Všetko teda závisí len od nás!


Tešíme sa na vás! Viac:

čítať viac

14.02.2017
Environmentálne zmýšľajúci študenti z Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom sa rozhodli skoncovať s nevedomosťou svojho okolia a šíriť informácie o bioplastoch. Zisťovali viac o tejto problematike a rozhodli sa takýto plast aj vyrobiť.
13.02.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s Jurajom Lukáčom, náčelníkom LZ VLK na tému - Medzi mykorízou a hviezdami (alebo Rozprávanie o NIČ-om)
O obmedzenosti ľudského poznania Prírody. O nezmyselnosti ľudských zásahov do Prírody. O potrebe Divočiny.
O tom, prečo potrebujeme nerobiť NIČ.

Tešíme sa na vás! Viac:

čítať viac

10.02.2017

Životné prostredie, vzdelávanie, spoločnosť aj spiritualita. V týchto vzájomne súvisiacich oblastiach realizuje CEEV Živica projekty už 17. rok. Čo všetko sa nám aj vďaka vašim príspevkom podarilo minulý rok? Pozrite sa na obrázku.

 

Kliknutím obrázok zväčšíte

Ak sa vám veci na obrázku zdajú zmysluplné, pomôžte nám inšpirovať k zmene aj naďalej a venujte nám svoje 2 percentá z dane.

Lebo len vďaka vašej podpore sa nám minulý rok podarilo poskladať takýto obraz aktivít:

 • Do projektu Zelená škola sa zapojilo 314 škôl, zorganizovali sme 12 seminárov v 4 mestách, 35 vyškolených konzultantov zrealizovalo viac ako 150 návštev na jednotlivých školách. Do našich aktivít sa malo možnosť zapojiť viac ako 60 000 žiakov a 6 100 učiteľov.
 • Vydali sme dve metodické príručky Jedlej zmeny, zorganizovali 63 kurzov pre školské komunity, 2 workshopy pre verejnosť, 3 kurzy pre učiteľov a spolupracujeme s 52 školami.
 • Pomohli sme ďalším 7 školám navrhnúť a vybudovať si vlastné učiace záhrady, 48 účastníkov Túlavého autobusu sme inšpirovali návštevou 4 fungujúcich záhrad, ktoré učia na Slovensku a vďaka projektu sa deti môžu učiť geometriu na vyvýšených záhonoch a hudobnú výchovu pri záhradnom dendrofóne.
 • Čiernu labuť si čítalo 100-tisíc ľudí. V ponuke mali 180 článkov od 45 autorov.
 • Sokratov inštitút zahájil svoj štvrtý ročník a priniesli sme jeho atmosféru z lazov do paláca festivalom Showcrates 2016.
 • Otvorili sme novú triedu učiteľov – Komenského inštitút. Dvadsať učiteľov, ktorí majú odvahu robiť veci inak a svojim príkladom meniť školstvo.
 • Mali ste možnosť vidieť stan Živice (powered by ZSE) na Pohode 2016 (a stretnete nás aj tento rok).
 • Uspeli sme s celoeurópskou petíciou Hej LIDL, hraj fér! - viac ako 75 000 ľudí prinútilo LIDL zmeniť pomery na niektorých plantážach, ktoré mu dodávajú banány.
 • Zorganizovali sme Deň nenakupovania a natočili úspešný videozáznam o tom, či by Slováci chceli nakupovať fér.
 • Publikovali sme prvú príručku pre samosprávy o Prírode blízkej údržbe mestskej zelene. Karlova Ves sa s našimi radami stala prvou mestskou časťou priateľskou včelám a iným opeľovačom a inšpirovali sme iné mestské časti v Bratislave a ďalšie mestá k aktívnemu budovaniu zelene.
 • Koncom roka 2016 sme rozbehli projekt Akademici- aktívne a prakticky, v rámci ktorého natáčame životné príbehy s expertami na globálne vzdelávane, ktoré budú dostupné verejnosti.
 • Ústranie v tme bolo obsadené 344 dní v roku.  Rozhodli sme sa vybudovať ešte jedno.
 • Vo Vzdelávacom Centre Zaježová účastníci workshopov a seminárov strávili 180 nocí.
 • Zaježovská škola má historicky najviac žiakov – 16 (z toho jedny dvojčatá a jedny trojčatá ).
Ako darovať?

Všetky informácie a dokumenty potrebné k venovaniu 2 percent z dane nájdete na:

http://2-percenta.zivica.sk/

Tu si tiež môžete otestovať, ako dobre nás poznáte a odhaliť svet podľa Živice. Napríklad: o čom je projekt Tajný život mesta? O zlepšovaní infraštruktúry pre chodcov, biodiverzite, či možnostiach na dobrú párty? :)

Ak máte z vypĺňania formulárov hrôzu, radi vám pomôžeme. Napíšte nám na info@zivica.sk

ĎAKUJEME!

08.02.2017
Vzhľadom ku chrípkovému obdobiu sme museli zrušiť prednášku prof. Kováča o MVE, avšak čaká vás nemenej zaujímavý program: už zajtra, vo štvrtok, v Prešove o 17.00 premietneme nový film od tvorcov Vlčích hôr - film Život v oblakoch. Privítame aj spoluautora Karola Kaliského. Tešíme sa na vás!

čítať viac

07.02.2017
Zapojiť sa môže každý, kto sa stará o záhradu alebo verejný priestor v súlade s prírodou.
06.02.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s profesorom Vladimírom Kováčom, ichtyológom z Komenského univerzity v Bratislave o malých vodných elektrárňach: Získavať elektrickú energiu bez znečisťovania životného prostredia je skvelý nápad a na jeho realizáciu sa skvele hodí napríklad aj MVE, ktorá dokáže využívať energiu tečúcich vôd. Pokiaľ by sa s výstavbou MVE narábalo uvážlivo s ohľadom na zachovanie nášho životného prostredia, ako aj životného prostredia rýb, bolo by všetko v poriadku. Keďže stará známa múdrosť, že všetkého veľa škodí, stále platí, dostávame sa do situácie, keď nad úžitkom z priveľkého počtu MVE mnohonásobne prevažujú obrovské škody na životnom prostredí, ktoré sa skôr či neskôr prejavia aj v ekonomike. Tieto škody nevidno hneď, prejavujú sa až po niekoľkých rokoch, niekedy až po dvoch-troch desaťročiach.

Tešíme sa na vás! Viac:

čítať viac

30.01.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s manželmi Kautmanovcami zo Slovenskej mykologickej spoločnosti, ktorí nám o prednáške povedali toto: Príspevok predstavuje skupinu entomopatogénnych húb - žezlovky, parazitujúcich na rôznych skupinách hmyzu, pavúkovcoch a podzemných hubách, zaujímavých spôsobom života úzko viazaných na svojich hostiteľov. V prvej časti hovorí o druhoch nájdených na území Slovenska, v druhej časti sa zaoberá druhmi a ich výskytom v dažďových pralesoch Ecuadora nájdených počas piatich výprav do tejto juhoamerickej krajiny.
Tešíme sa na vás! Viac:

čítať viac