23.06.2020
Hotel Vršatec 13.-17. júl 2020

ENVIRO žurnál

02.07.2020

Dostala som otázku ako by mal vyzerať svet v 21. storočí. Dlho som rozmýšľala nad odpoveďou, lebo je to veľmi zložitá a rozsiahla téma na zamyslenie. Určite by som navrhovala zrealizovať viac skládiek odpadu aby sa nemusel vyvážať do mora. Určite by som motivovala viac ľudí recyklovať, lebo to je taktiež veľmi dôležité (možno by som spravila viac prednášok o recyklovaní nie len pre základné školy ale aj pre stredné či vysoké) a stále mi príde, že je veľmi málo košov (plasty, sklo, papier) hlavne na dedinách. V neposlednom rade by som navrhovala obmedziť napríklad jazdy autom, ak si všimneme naozaj nevieme prejsť ani pár metrov bez použitia auta, mali by sme sa (všetci ľudia) viac spoliehať napríklad na bicykel, kolobežky, korčule.... alebo na vlastné nohy a zbytočne nevyužívať autá. Všetky fabriky by som aspoň raz do roka na pár týždňov vypla (myslím si, že by to aspoň trošku pomohlo a nemali by z toho tie fabriky nejaké extrémne veľké straty). Všetky tieto body čo som vymenovala by aspoň troškou pomohli ku zmene životného prostredia a svet v 21. storočí by vyzeral aspoň o malé množstvo lepšie. Príroda je nádherná dôkazom toho sú aj tieto fotky, ktoré som odfotila na rôznych turistikách, tak si ju zbytočne nezničme!
#OBJEKTIVne21
#MisiaBieleKarpaty2020
#YRESK

01.07.2020
28.06.2020

Pomer toho, čo nám trh ponúka a aká je vo výsledku skutočná hodnota produktov.
Cukrovinka, ktorá nás zvádza na regaloch či sladkosť, ktorú minieme len tak bez povšimnutia? Rozmýšľate v túto chvíľu nad obalom?
Ja mám v tom jasno - hodnotnejšie veci sa nepotrebujú skrývať za mnohými obalmi, aby zaujali.

28.06.2020

Podľa štatistík jazdí do práce stále viac a viac Slovákov bicyklom. Hoci cyklistov na cestách pribúda, cyklistických chodníkov v mestách nie. Cyklisti jazdia väčšinou po krajniciach ciest. Rozšírenie ciest či chodníkov o tie cyklistické by zväčšilo pohodlie a bezpečnosť cyklistov i vodičov áut. Príkladom nám môže byť nemecká metropola Berlín.

28.06.2020

Na Štrbskom plese vyrastajú stále nové nevkusné viacposchodové apartmánové domy, ktoré patria súkromníkom. Tí ich využívajú pre vlastné potreby počas dovolenkových sezón len pár týždňov v roku. Po zvyšok roka ostávajú nevyužité. Okrem nevkusnosti zasahuje výstavba do chráneného územia a narúša tatranský biotop.

28.06.2020

Chemické pleťové produkty obsahujú tisíce plastových mikročastíc. Sú vodeodolné a nie je možné ich prefiltrovať. Dostávajú sa do vôd, konzumujú ich živočíchy a tým aj my. Ich alternatívou sú napríklad cukor, káva či mak, ktoré sa využívajú práve v prírodnej kozmetike. Jej uprednostením prospejeme životnému prostrediu i nášmu telu.

28.06.2020

Zastavané územie osady Štrbské Pleso je v dotyku s chránenými územiami v 4. a 5. stupni územnej ochrany TANAPu. Napriek tomu sa má rozšíriť o nové plochy s apartmánovými domami, obchodmi, kaviarňami a ďalšími doplnkovými službami. Oveľa prospešnejšie by však bolo zamerať sa na zlepšenie kvality už tých existujúcich.

28.06.2020

Sadením a pestovaním na vlastnej záhradke pomáhame prírode a zároveň aj sebe. Ovocie a zelenina zo záhrady nielen chutí oveľa lepšie, ale zároveň tým nepodporujeme veľkoobchody a ich "zdravé" pochutiny plné pesticídov, ktoré sú samozrejme škodlivé pre životné prostredie.

26.06.2020

Až 10% celkových emisií pochádza z módneho priemyslu. Materiál z ktorého je oblečenie vyrábané je nekvalitný a toxický. Jeho farbnie zapríčiňuje až 20% celkového znečistenia vôd. Otváraním stále nových fast- fashion predajní, prichádzajú lokálne o potenciálnych zákazníkov a krachujú.
Práve zákazom ich otvorenia by jednotlivé mestá mohli podporiť slow-fashion prevádzky.

24.06.2020

V 20. storočí bol mlyn v Dunajskom Klátove odkúpený štátom a objekt s celým okolím bol vyhlásený  za štátom chránené územie. Toto je presný príklad toho, ako môžeme chrániť našu prírodu: potrebujeme viacero chránených miest a musíme na to upozorniť aj náš štát.

 

23.06.2020

Minulý mesiac sa  stretla skupinka dobrovoľníkov z mesta Dubnica nad Váhom, aby vyčistili mesto. Od rána do večera vyzbierali približne 300 kg odpadu. Následne ho vytriedili a umiestnili do zberných nádob. Aj keď za to nedostali žiadnu odmenu, mali príjemný pocit z toho, že spravili niečo prospešné pre našu planétu.

 

23.06.2020

Samospráva mesta Dubnica nad Váhom sa rozhodla kúpiť polopodzemné kontajnery. Ich výhodou je oveľa väčší objem, no pritom zaberú minimum miesta. Oproti bežným kontajnerom tak klesá častosť jázd smetiarov. A čím menej vývozov, tým menej škodlivých plynov sa dostáva do ovzdušia. Toto je jedno z dobrých riešení pre 21. storočie.

11.08.2019
Veľa ľudí si nedokáže predstaviť svoje leto bez toho, aby nenavštívilo ktorúkoľvek krajinu pri mori. Na pláži relaxujú, idú do vody, niečo zjedia a odoberú sa späť do svojho ubytovania.
07.06.2019