Sú plastové fľaše problémom aj v škole?

Sú plastové fľaše problémom aj v škole? Autor: Jakub Benčo
Sú plastové fľaše problémom aj v škole? Autor: Jakub Benčo
Sú plastové fľaše problémom aj v škole? Autor: Jakub Benčo

Sú plastové fľaše problémom aj v škole? Autor: Jakub Benčo

V dnešnej dobe sú plastové fľaše takmer dennou obyčajou. Ale je dobré ich každodenne využívať? Je dobré aj to, keď učíme piť z plastových fliaš aj malé deti, už na základných školách?

Plastová fľaša – problém náš každodenný

„Mrzí ma, že plastové fľaše sa nedajú používať dlho, lebo sú z nekvalitného plastu a po dlhšom používaní sa tam navyše tvoria usadeniny a na pitie už nie sú vhodné,“ hovorí žiak Jonáš Štepita.

Už študent ôsmeho ročníka si uvedomuje, že pitie z plastových fliaš neprináša veľa výhod. Navyše, keď sa takáto fľaša dostane do prírody, nie je to dobré ani pre živočíchy, rastliny, pôdu, spodnú vodu a teda, ani pre nás ľudí. Takéto fľaše sa v prírode rozkladajú až 700 rokov a za túto dobu môže poraniť zvieratá alebo sa im dostať do tráviaceho traktu. Nedávno dokonca vedci odhalili plastové čiastočky aj vo vode, ktorá nám tečie každý deň z vodovodných kohútikov. To znamená, že plast sa od vody neoddelí ani v čističke vôd. Vedci našli plastové čiastočky až v 83 vzorkách zo 100. Aj tento vedecký fakt dokazuje, že plasty by sme mali používať menej. Začnime napríklad s obmedzením plastových fliaš a naučme to už deti v školách.

Školský problém

Len za jeden deň si deti po celom svete kupujú do školy tony plastových fliaš. Aj v Súkromnej základnej škole v Novej Dubnici si žiaci každý deň nosia nápoje kupované v obchodoch. „Deti v škole takéto fľaše používajú a je ich tu až moc, čo podľa mňa nie je dobre. Mohli by napríklad použiť viackrát jednu PET fľašu. Pozorujem však aj nový trend, že si deti kupujú špeciálne fľaše z ekologických materiálov. Najväčší problém však je s fľašami so sladenými nápojmi,“ myslí si učiteľ Marek Janičík zo Súkromnej ZŠ Nová Dubnica. Často ide o nezdravé nápoje, ktoré sú plné cukru. Naviac, sú obalené v plastovej fľaši. Chybu robia najmä rodičia, ktorí deťom nápoje kupujú alebo dajú deťom peniaze, aby si nápoj mohli kúpiť cestou do školy.

Ako tieto fľaše nahradiť?

„Plastové fľaše sa dajú nahradiť aj sklenenými fľašami, ktoré sú podľa mňa oveľa ekologickejšie, ale aj praktické. Balená voda je až dvanásťkrát drahšia ako klasická z vodovodu," uviedol Jakub Benčo, žiak šiestej triedy Súkromnej základnej školy, ktorý používa sklenenú fľašu. Tieto fľaše sa dnes dajú zohnať nielen na internete, ale aj v každom väčšom obchode. V poslednej dobe navyše vznikajú dizajnové kúsky, ktoré slúžia aj ako pekný doplnok, ktorý môže upútať. Okrem iného sú prekvapivo menej rozbitné ako plastové. Takéto fľaše nie sú síce najlacnejšie (ich maximálna cena sa pohybuje okolo 20 €), ale sú veľmi dobrou investíciou ako pre vás, ale aj pre prírodu.

Riešenie

„Páči sa mi, že počas teplých dní máme dokonca v jedálni prístupné džbány s vodou, ktoré sú doplnené o bylinky z našej školskej záhradky. Toto je skvelé a myslím si, že by to mohlo fungovať aj po celý rok. Tiež je dobré, že na našej škole vedieme deti k recyklovaniu. Ale recyklovať sa nedá donekonečna. Treba jednoznačne tvoriť menej odpadu," povedal Marek Janičík. Okrem iného by sa v škole mohli deti viac motivovať do používania sklených fliaš, a to aj zo strany rodičov. Určite by sa taktiež mohli uskutočniť aj prednášky o tomto probléme na školách, mohli by byť určené aj pre verejnosť.

Dobrou správou je, že predaj sklených fliaš každoročne stúpa. Kedy však budú plastové fľaše úplne nahradené?

Meno autora/autorov: 
Jakub Benčo
Vek autora/autorov: 
12
Škola: 
Súkromná základná škola Nová Dubnica