Profesionálny reportér Radovan Stoklasa v Trenčíne vzdelával Mladých reportérov
Radovan Stoklasa sprevádza reportérov svojou autorskou výstavou. Foto: Michal Mazánik

Profesionálny reportér Radovan Stoklasa v Trenčíne vzdelával Mladých reportérov

Vložil/a Michal Mazánik dňa 15.11.2022

Ako profesionál spolupracuje s agentúrami TASR či Reuters, v pondelok 14.11. však na foto-workshope vzdelával žiakov a žiačky z Trenčianskeho kraja. Podujatie bolo vyvrcholením projektu Mladí reportéri pre Zelenú župu. 

Pozvanie dostalo 11 najaktívnejších základných a stredných škôl, ktoré sa zapojili do aktivity s Ekomapou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). „Radovan žiakov a žiačky najprv previedol výstavou, ktorá v Galérií M. A. Bazovského prebieha pri príležitosti jeho 25. výročia pôsobenia na poli reportážnej fotografie. Časť svojho know-how, ktoré reportérom odovzdal, následne využili pri terénnej aktivite,“ priblížil Michal Mazánik, koordinátor projektu. 

V druhej časti workshopu mali reportéri za úlohu vytvoriť a publikovať fotografie na tému Mestá pre ľudí. Táto časť prebiehala priamo v uliciach Trenčína: „Páčilo sa mi ich zapálenie pre vec. Každý z reportérov priniesol aspoň jednu fotografiu, ktorá bola použitelná a splnila to, čo sme očakávali,“ pochválil žiakov Radovan Stoklasa. 

Bavilo ich oslovovať ľudí

„Naši žiaci si najviac užili fotenie v uliciach. Bavilo ich oslovovať ľudí a čakať, či sa nechajú odfotiť,“ povedal Peter Ivanka, pedagóg z gymnázia v Partizánskom. Tím z ich školy sa venoval portrétovej fotografii. Išlo o trocha experimentálny žáner. Na portrétoch študenti zaznamenávali, ako sa ľudia v meste cítia. „Stretli sme veľa ľudí, ktorí s nami zdieľali ich život v meste. Napríklad pána, ktorý sem chodil na strednú školu, alebo i pár zo zahraničia,“ hovoria žiaci z Partizánskeho. 

Podujatie bolo spojené s ocenením 3 najaktívnejších zapojených škôl do aktivity s Ekomapou. Reportéri v nej počas jesene predstavovali body Ekomapy TSK, napríklad ekofarmy či bezobalové obchody. Na prvom mieste za umiestnili Stredná zdravotnícka škola Prievidza a ZŠ Pod hájom z Dubnice nad Váhom, ktoré vytvorili každá po 6 príspevkov. Druhá skončila Škola umeleckého priemyslu Trenčín a tretia ZŠ sv. Augustína z Považskej Bystrice. Ceny im odovzdali zástupkyne Zelenej župy, Andrea Molnárová a Martina Kedrová z TSK. 

Viac o realizácii aktivít projektu nájdete v článku Aktivita so Zelenou župou ide do finále. Projekt bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť Zelenej župy.

Priložené obrázky
Radovan Stoklasa sprevádza reportérov svojou autorskou výstavou. Foto: Michal Mazánik
Bývalý železničný most patrí dnes cyklistom. Fotografia od tímu reportérov z Gymnázia Považská Bystrica