Povedali starší mladším

1

1

Na ZŠ Mládežnícka sa pravidelne konajú rovesnícke vzdelávania, kde sa žiaci vyšších ročníkov venujú žiakom z prvého stupňa. Tak tomu bolo aj v novembri.

Žiaci 8.B triedy sa rozhodli, že novým spolužiakom, prvákom, zábavno-výchovnou formou sprístupnia tému „Dažďové lesy.“ Veľmi sa tešili deti i starší spolužiaci. Fantázia nechýbala a spolu ako jeden kolektív ôsmaci vymýšľali aktivity pre prvákov. Dobré nápady si spísali a začali s rozdeľovaním úloh. Každý mal svoju výnimočnú úlohu a nechýbali ani maskoti. Tí sa premenili na Indiána a Indiánku z dažďového lesa. Dali si veľmi záležať na tom, aby ich kostým vyzerá čo najpresvedčivejšie a naozaj deti uverili, že k nim prišli Indiáni z Brazílie. 

8.11. 2017 nadišiel deň, kedy ôsmaci zasvätili prvákov do tajov lesa. V úvodnej hodine sa zábavnou formou dozvedeli o podnebí, rastlinách, živočíchoch i o spôsobe života v dažďovom lese. Počas nasledujúcich hodín si prešli stanovištia. Starší žiaci dievčatám vytvorili naozajstné indiánske účesy, chlapci si vyrobili čelenky. Vyrábali náhrdelníky z cestovín, ktoré si predtým namaľovali farbami podľa svojich predstáv. Premenili sa na zvieratká z lesa maľovaním na tvár. Vyskúšali si lukostreľbu, streľbu z praku a „fúkačky“. Nechýbal pralesný chodníček, kde so zaviazanými očami prechádzali bosí pokameňoch, pilinách, kôre, listoch i pôde. Vyskúšali si aj všetky svoje zmysly a naučili sa, ako poskytnúť prvú pomoc s minimom zdravotníckych pomôcok.

Ôsmaci boli veľmi radi, že mohli deti niečo nové naučiť a pritom im vyčarovať úsmev na tvári. Nechýbala zábava a smiech.

 

Meno autora/autorov: 
Veronika Šulíková
Vek autora/autorov: 
14 rokov
Škola: 
ZŠ Mládežnícka Púchov
2
3
4