Slovenské domácnosti produkujú stále viac odpadu, a to aj napriek triedeniu. Obrovskú záťaž spôsobujú jednorazové obaly a celkovo konzumný životný štýl. Kde sa budú tieto odpady ukladať potom, ako sa vyčerpá kapacita skládok?
6. Čistá voda a hygiena
Hora plastov
NOVÁ BAŇA. Triedený zber - práve toto slovo sa nieslo od začiatku roka celou Základnou školou Jána Zemana v Novej Bani.
Dominanta Bratislavy
Cigaretové ohorky sú najprehliadanejší jednorazový plast na svete, naviac obsahujú toxické látky, ktoré sa uvoľňujú do pôdy a kontaminujú ju, obmedzujú rast rastlín a dostávajú sa do kanalizácie, vody a riek. Aby sa s nimi konečne začalo niečo robiť, je nutné, aby sa ľuďom tento problém zviditeľnil - bežne je prehliadaný, ľudia si myslia, že ohorky sú prírodná buničina, ktorá sa rozloží. Tu na fotografii pri prechádzaní mestom a fotení stavu na rôznych zastávkach MHD reportérmi náhodne vznikla fotografia, ktorej by mal dominovať hrad. Ale dominujú ohorky, ktoré pritiahli väčšiu pozornoť reportérov.

Hádaj, čo sem nepatrí!
9. máj 2020 - 1:28Cigaretové ohorky sú takou bežnou súčasťoiu zastávok MHD, že ich ľudia prehliadajú, akoby tam patrili. Reportéri sa rozhodli to zmeniť a zviditeľniť ich v živej pouličnej kampani. Zastávku MHD vyčistili od ohorkov. Na jednom m² ich tam bolo 131.




Zaostrené na ...
9. máj 2020 - 0:58Cigaretové ohorky sú jeden z najprehliadanejších jednorazových plastov na svete. Naviac, ak nie sú hodené do komunálneho odpadu, kontaminujú prostredie. Ľudia si myslia, že je lepšie hodiť ich na zem (že sa rozložia a nezapália odpadový kôš), opak je pravdou.




Kam zmizli susedia?
9. máj 2020 - 0:16Zo školského areálu CZŠ Narnia sa potichu vytratili susedia ľudí - opeľovače, motýle, hmyz, jašterice, ježkovia, vtáky... Prečo odišli? A ako týchto obľúbených a potrebných susedov opäť prilákať do srdca sídliskovej komunity? Reportáž je o premene prostredia a snahe dostať ich späť.





Kam zmizli susedia?
Sídliskový ekosvet bol názov projektu, v ktorom žiaci Cirkevnej základnej školy (CZŠ) Narnia, spolu so svojou učiteľkou Ľubicou Noščákovou, začali skúmať špecifiká mikroklímy v blízkosti ich základnej školy.
Umytý polystyrén pomôže planéte
Situácia s obalmi, do ktorých si ľudia nechávajú baliť jedlo z reštaurácii, bistier či jedální, je doslova neúnosná. Ich používanie sa zvýšilo nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Pričom, väčšina obalov z jedla sa nedá ani recyklovať, pokiaľ ich dôkladne neumyjete. Problém s plastovými obalmi a príborom vyriešila Európska únia zákonom, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2021. Kvôli koronavírusu je však jeho účinnosť ohrozená. Preto zatiaľ obaly zatiaľ na jedlo umývajme, aby sme ich mohli odhodiť do kontajnera na triedený odpad a menej tak zaťažili našu planétu.

Dobrú chuť, planéta!
Celý svet počas dnešných dní trápi koronakríza. Pandémia spôsobila, že sú ľudia nútení zmeniť svoje doterajšie správanie. Bohužiaľ, táto zmena so sebou prináša oveľa väčšiu záťaž pre našu prírodu.