4. Kvalitné vzdelanie

Rozumné svietenie

Na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom šetria energiu šikovným nápadom. Kúskom lepiacej pásky a centrofixou si označili spínače svetla vo svojich triedach.

Meno autora/autorov: 
Hana Holbusová, Nela Fedorová
Vek autora/autorov: 
14, 14
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

YRE workshop 2022 - nezabudnuteľné tri dni v Tatrách

Mladí reportéri, ocenení v národnom kole súťaže, dostali pozvánku na 3-denný workshop vo Vysokých Tatrách. Pod vedením odborníkomv mali príležitosť spoznať miestne ochranárske témy a ďalej sa zdokonaľovať v tvorbe videí, článkov a fotiek.

Tridsaťštyri Mladých reportérov plus pedagógovia, lektori a tím YRE Slovensko - na tohoročnom letnom workshope v Tatrách s

Je to v našich rukách

Poukazuje na vzájomnú spoluprácu a zodpovednosť. Je dôležité aby sme sa spoločne spájali pre dobro našho okolia a miesta, kde žijeme.  

Spoločnými rukami k životu

Mladí umelci z Košíc radi odkazujú pomocou tvorby na životné prostredie a jeho krásy. Často organizujú spoločné aktivity, kde sa o životnom prostredí rozprávajú, upevňujú vzťahy, no najmä spolu tvoria lepšie prostredie svojej školy a okolia. 

Meno autora/autorov: 
Katarína Léniusová, Alexander Piršč
Veková skupina: 
15-18
Vek autora/autorov: 
Léniusová : 17 rokov, Piršč: 18 rokov
Škola: 
Škola umeleckého priemyslu v Košiciach

Čo čaká modrú planétu?

Pomohlo by Zemi či ľudstvu, keby videli do budúcna, čo čaká Zem? Správali by sme sa zodpovednejšie?

Vermikompost už aj u nás

Kompostovanie je známe už oddávna, kompostuje príroda sama. Ide o užitočnú a ekologickú prax na zlepšenie pôdy. Každý záhradkár má založený kompost, ktorý mu pomáha dosahovať vyššiu úrodu.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Lívia Malicherová
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, 080 01 Prešov

Odhaľovanie vtáčej krimi

Úľanská mokraď s rozlohou približne 18 tisíc hektárov je chráneným územím už od roku 2008. Účelom je predovšetkým ochrana jednotlivých druhov vtákov európskeho významu a biotopu sťahovavých druhov. Polícia SR spoločne s OZ Ochrana dravcov spolupracuje na odhaľovaní vtáčej kriminality a v ako jednej z mála európskych krajín, sa to na Slovensku robí pomocou špeciálne vycvičených psov na vyhľadávanie otrávených návnad. To pomáha nielen kriminalitu odhaľovať, ale aj znižovať jej mieru. Ako taká terénna obhliadka vyzerá ukázal mladým reportérom v marci 2022 Martin Hupka, zástupca vedúceho poriečneho odd.odboru poriadkovej políci.

Odhaľovanie vtáčej kriminality v spolupráci s políciou žne úspechy - prevencia pomáha

Meno autora/autorov: 
Andrea Takácsová

Dunajské luhy potrebujú kozy a dobrovoľníkov

Duny a pieskové presypy sa ocitli na pokraji zániku.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Andrea Takácsová, Oliver Brunner
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
ZŠ K. Kuffnera Sládkovičovo

Druhý dych v Hostinci u Klačkov

Grafici Digitálnych médií zo SOŠ Stará Turá natočili videoreportáž a napísali článok o projekte Druhý dych. V Hostinci U Klačkov tento projekt podporuje prirodzený rozvoj komunity v harmónii so životným prostredím. Cesta na pohorie pod Veľkou Javorinou je obohatená o príjemné prostredie.
Zrekonštruovaný Hostinec u Klačkov sa nachádza v blízkosti pohoria Veľká Javorina. Šikovné ruky mladomanželov Lucky a Branislava dali tomuto prostrediu druhú
šancu na život.