14. Život pod vodou

Užili sme si #LetoBezOdpadu

Čaj z čerstvých lesných byliniek, vlastná fľaša či keepcup v ruksaku, ušitá plátená taška od kamošky, ale aj čistenie okolia. Mladí reportéri nezaháľali ani počas letných prázdnin, ale inšpirovali sa navzájom.

Plastová žatva v Porubskom potoku

Porubský potok je doslova zaplavený odpadom a nezdá sa, že by to niekto riešil.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Jakub Janco
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

Čítanie s porozumením

Slovensko patrí medzi krajiny s povinnou školskou dochádzkou, napriek tomu sa zdá, že mnohí čítať nevedia. Inak  si Andrej nevie vysvetliť, že okolo tabule s nápisom "Zákaz vysýpať smeti" na horskom priechode Príslop v blízkosti jeho domova sa nájde vyhodené naozaj všetko, od plastov až po koberec.

Meno autora/autorov: 
Andrej Zjavka
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
20
Škola: 
Spojená škola internátna, Námestovo

Zmeníme sa niekedy?

Najčastejší odpad v prírode sú plasty, pričom by sme mali vedieť, že plastová taška sa v prírode rozkladá 10-20 rokov, plastové poháre 50 rokov. S plastovou fľašou a plastovým príborom môže príroda bojovať až 450 rokov.

Nabudúce, keď vyhodíte plastovú fľašu len tak do kríkov, budete vedieť, že tam ostane veľmi dlhý čas.

Nesprávne nakladanie s plastovým  odpadom nepriaznivo vplýva nielen na životné prostredie a klímu, ale vznikajú aj lokality plné plastov a mikroplastov, ktoré sa objavujú po celom svete. Toxické látky v telách vodných živočíchov cez potravinový reťazec ovplyvňujú aj naše životy. 

Plasty a mikroplasty neznečisťujú len oceány, väčšina odpadu kontaminuje rieky a pôdu.

Ako by sme mohli riešiť tieto problémy? Recykláciou, dobrovoľníckym zbieraním odpadu, treba informovať či upozorňovať mesto, písať návrhy na zlepšenie situácie a hlavne nevytvárať odpad.

Nelegálne vyhadzovanie odpadu do prírody v blízkosti rieky Váh, neďaleko mesta Nemšová.

Meno autora/autorov: 
Olívia Klimecká

Čistíme bez výčitiek

Hovorí sa, že čistota pol života. Na jednej strane chceme mať okolo seba všetko vyčistené, na druhej strane nám nevadí, že týmto spôsobom znečisťujeme prírodu. Dá sa teda dosiahnuť čistá domácnosť bez dopadu na prírodu? Žiaci z Námestova urobili praktický pokus pri čistení drezu v školskej kuchyni.

Meno autora/autorov: 
Anežka BLažeňáková, Edita Repková, Sofia Jančová
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
17,17,21
Škola: 
Spojená škola internátna, Námestovo

Čapovaním drogérie nielen k minimalizácii odpadov

Vo veľkých mestách či obchodných centrách sa môžeme stretnúť s váženými potravinami, či drogériou. Tento trend sa našťastie objavuje už aj v menších mestách a obciach - napríklad v meste Galanta jedna takáto drogéria funguje. Ľudia si prinesú vlastné nádoby a môžu si načapovať prostriedky, alebo zakúpiť aj iné alternatívy,  ľanové utierky, mydlové orechy, kokosovú špongiu na riad či lufu, teda špongiu zo špeciálneho druhu tekvice.

Čapovaná eko-drogéria a čistiace prostriedky prospievajú nielen zdraviu človeka, ale aj organizmom v prírode, napríklad aj vo vode.

Minimalizovať odpady sa dá nielen zálohovaním, recykláciou, ale aj znovupoužívaním - napríklad obalov od drogérie.

Meno autora/autorov: 
Oliver Brunner

Kráľov(n)á na dne

Vodné dielo Kráľová, nazývané aj Kaskády, sa vypúšťa približne raz za 10 rokov. Nachádza sa medzi Sereďou a Šaľou a bolo postavené za účelom vodnej elektrárne na rieke Váh. Napriek tomu, že sa vypúšťa pravidelne a ľudia vždy vidia, čo je na dne, odpadkov neubúda. Jediné, čo môžeme urobiť, že každý človek, alebo dobrovoľníci vyzbierajú čo najviac - pneumatiky, fľaše, plechovky, staré lode, chladničky - lebo tie sa ešte stále nájdu na dne vodnej nádrže.

Keď vypustili na jeseň 2022 vodné dielo Kráľová, na jej dne bolo odkryté veľké množstvo odpadov.

Meno autora/autorov: 
Filip Prelovský

Vodné plochy v krajine proti dlhotrvajúcemu suchu

Oblasť Českobudejovicka v Južných Čechách je známa svojimi ryblníkmi, ktoré môžu byť príkladom zadržiavania vody v krajine, spojeným s lokálnym poľnohospodárstvom.

Meno autora/autorov: 
Mária Jánošíková
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
20