Ohrozené zvieratá v bojnickej zoo

Rozhovor s ošetrovateľkou šeliem v bojnickej ZOO (foto: M. Zenková)
Lev berberský - vo voľnej prírode vyhynutý. (Autor: T. Zenka)
Vložil/a admin dňa 27.07.2017
Vo svete je takmer 50 000 ohrozených druhov živočíchov. Mnohí ľudia nevedia, prečo sa stali ohrozenými a akú funkciu pre ich záchranu plnia zoologické záhrady.
 
Takmer 80% všetkých zvierat bojnickej zoologickej záhrady patrí medzi ohrozené druhy. "Dostali sa sem na základe rôznych projektov a v spolupráci s organizáciami, ktoré pracujú na ich záchrane," povedala Ing. Andrea Klasová z odboru marketingu a propagácie. Ako ďalej uviedla, zoologické záhrady si nemôžu vyberať, o ktoré ohrozené druhy sa budú starať. Určujú im to organizácie (napríklad Európsky záchranný program pre ohrozené druhy), ktoré sledujú ich príbuzenské vzťahy a snažia sa o ich záchranu. Je to preto, aby sa nerodili choré jedince. To je jeden z rozdielov medzi zoologickými záhradami a zoologickými parkami. Tie nakupujú zvieratá hlavne z komerčných dôvodov, za účelom predvádzať ich verejnosti.
 
Ako ukázala malá anketa, verejnosť vníma zoologické záhrady hlavne z turistického a vzdelávacieho hľadiska. Návštevníčka z Českej republiky sa vyjadrila k dôvodom, pre ktoré sú zoologické záhrady navštevované: ,,Ľudia sem chodia, aby sa niečo naučili o zvieratách, ktoré by na vlastné oči nevideli." Avšak jednou z úloh zoologických záhrad je zachrániť a pripraviť ich na život vo voľnej prírode. To zabezpečuje hlavne rehabilitačné centrum, ktoré sa stará o zranené a hendikepované zvieratá. Dostávajú sa sem aj ohrozené druhy zvierat z karpatskej oblasti, najmä dravce.
 
Napriek snahe zoo, nie je možne navrátiť niektoré ohrozené druhy naspäť do prírody. Takýmito druhmi sú i rôzne exotické zvieratá, ktoré vo svojom teritóriu nedokážu prežiť. Bojnice sa stali domovom napríklad aj pre leva berberského. Lev berberský vo voľnej prírode už nežije a v Bojniciach sú štyria jedinci. Miláčikom návštevníkov je samec Aslan, ktorý sa sem dostal v roku 2013 a má šesť rokov. Priamo v tejto zoologickej záhrade sa podarilo rozšíriť populáciu týchto levov. ,,Je fajn, že sa takýmto spôsobom zachránia rôzne druhy ohrozených zvierat," vyjadrili svoj názor mladí manželia. Nebyť človeka, ktorý zastaval prirodzené územie týchto levov, naďalej by sme ich mohli vidieť na severe Afriky.
 
Mnohí ľudia vnímajú zoologické záhrady negatívne. Považujú zvieratá za uväznené, hoci v skutočnosti sa tu mnohým pomáha prežiť a zachovať ich druh.
 
Autor článku: Tomáš Zenka, Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto nad Váhom
Priložené obrázky
Rozhovor s ošetrovateľkou šeliem v bojnickej ZOO
(foto: M. Zenková)
Lev berberský - vo voľnej prírode vyhynutý.
(Autor: T. Zenka)