Návštevníci zoo chcú triediť!

Všetok odpad skončí v rovnakom koši. Autor: Michal Mazánik
Vložil/a admin dňa 27.07.2017
Triedenie odpadu sa v súčasnosti najmä v Západnej aj Strednej Európe stáva nevyhnutnou samozrejmosťou. Avšak, prečo je to v štátnej Zoo Bojnice inak a prečo tu návštevníci nemôžu triediť odpad?
 
Návštevníci štátnej zoo v Bojniciach nemajú možnosť pri jej prehliadke triediť odpady. Okolo trás a chodníkov sú totiž umiestnené výhradne koše na zmesový, teda komunálny odpad. Do nich sa tak musí hádzať aj papier či plasty, ktoré sa v súčasnosti nevytriedené vyvážajú na skládku.
 
Nádoby sú zakúpené
 
Ako uviedla Ing. Marta Ovčiariková, vedúca odboru záhradníctva a výživy, podľa zákona sú povinní separovať odpad, ale jeho zavedenie sa ešte len pripravuje. „Nakoľko sú nádoby na triedený zber farebné a chceme, aby zapadli do architektúry v tomto areáli, budú pre ne vyrobené prístrešky z prírodného materiálu - z dreva“, povedala.
 
Triedenie už tento rok
 
„Budú tam umiestnené aj plagáty, ktoré budú hovoriť ako a prečo separovať,“ dodala k prístreškom. Ako zároveň uviedla, nádoby na triedený odpad by mali byť pre návštevníkov dostupné už v tomto roku. Podľa údajov Zoo Bojnice predstavuje komunálny odpad za minulý rok 128 ton odpadu.
Bojnická zoo je jedinou štátnou zoologickou záhradou na Slovensku. Spadá pod Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré taktiež vyvíja tlaky na triedenie odpadu: „Musíme ísť príkladom,“ poznamenala Ovčiariková k tlakom zo strany Ministerstva životného prostredia.
 
Poplatky sú otázne
 
Podľa nej ale triedenie prinesie zvýšenie poplatkov. „Bohužiaľ, keď zavedieme separovaný zber, tak budeme platiť viac za odvoz odpadu“, hovorí Ovčiariková. Na mestskom úrade v Bojniciach však tvrdia, že sa jedná o veľmi malé zvýšenie, spojené iba so zavedením triedeného zberu.
Branislav Moňok z Priateľov Zeme vraví, že „klasický odpad vyprodukovaný ľuďmi preplácajú organizácie zodpovednosti výrobcov a k zvýšeniu nákladov by nemalo prísť“, čo potvrdili aj na mestskom úrade.
 
Návštevníci by to ocenili
 
Väčšina oslovených návštevníkov zoo mala záujem aj o triedený zber: „Určite by tu mali byť nádoby na plastový odpad, pretože skoro každý ide s plastovou fľaškou. A ak budú na plasty, tak by to chcelo aj koše na papier“, myslí si návštevníčka Eva z Českej republiky. „Bolo by dobré, aby tu bol aj triedený zber“, vraví pani Ľubica.
Je tak na zamyslenie: prečo v zoologickej záhrade, spravovanej Ministerstvom životného prostredia, nie je triedený zber samozrejmosťou?
 
Alžbeta Kupcová, Michal Mazánik
 
Priložené obrázky
Všetok odpad skončí v rovnakom koši. Autor: Michal Mazánik