Mladí reportéri okúsili život na ekofarme

Na ekofarme v Pružine je asi štyristo jahniatok.
Vložil/a Patrícia Beličková dňa 27.03.2012

Koordinátori programu Mladí reportéri pre životná prostredie zorganizovali minulý týždeň odbornú exkurziu na ekofarmu Pružina. Salaš sa nachádza v malebnom prostredí Strážovských vrchov a produkuje bioprodukty.

 

PRUŽINA. Ekofarma funguje už 21 rokov, avšak najprv sa zaoberala chovom hovädzieho dobytka a ošípaných. Až neskôr, v roku 2006 sa preorientovala na chov oviec. Má niekoľko certifikátov na bioprodukty, ako napríklad na bio seno lúčne, bio jahňacinu, bio ovčie mlieko, BIO ovčí syr (13 druhov), BIO ovčiu vlnu,...

Majiteľka ekofarmy, Oľga Apoleníková sa rozhodla prevádzkovať farmu najmä kvôli veľkej láske k zvieratám. „Práca na ovčej farme nie je vôbec jednoduchá,“ skonštatovala.

V súčasnosti sa na tejto farme nachádza tisíc ovečiek a štyristo jahniatok. Pracuje tu devätnásť zamestnancov, avšak počas sezóny ich je tu zamestnaných viac ako tridsať.

Ekofarmu každoročne navštívi veľmi veľa ľudí. Raz za rok organizuje podujatie Na salaši pri guláši. „Tento rok to bude už piaty. Koná sa 21. júla a vystúpia tu mnohé skupiny,“ prezradila nám Oľga Apoleníková. Na slávnosti sa zídu priaznivci z celého okolia.

 

Autori: Patrícia Beličková a Matej Ulahel, Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto n. V.; Marcela Svítková, ZŠ Pružina

 

Prečítajte si aj ďalšie články, ktoré vznikli v rámci exkurzie na Ekofarmu Pružina:

 

Za bľakotom oviec

Ekofarmárčenie nie je med lízať

Šťastné ovečky Oľgy Apoleníkovej

Biofarmárka: Moja práca má budúcnosť

Priložené obrázky
Na ekofarme v Pružine je asi štyristo jahniatok.