Súťaž Mladí reportéri pre životné prostredie ide do finále

Reportéri ako sa patrí - s fotoaparátmi a zápisníkmi, separačné stredisko v Dubnici nad Váhom
Vložil/a admin dňa 07.03.2014

Reportéri ako sa patrí - s fotoaparátmi a zápisníkmi, separačné stredisko v Dubnici nad Váhom

Hneď na úvod úplne najdôležitejšia informácia: termín uzávierky súťaže je 31. marec. Do tohto dátumu treba poslať všetky súťažné príspevky (v prípade videa link na You Tube) do kancelárie programu na cea@changenet.sk .

ĎALŠIE DÁTUMY:
- najneskôr do 5.4. treba príspevky vložiť na www.yre-litterless.org (v prípade problémov radi pomôžeme)
- 15.4. budú zverejnené výsledky národného kola
- do 30.4. budú víťazné práce preložené do angličtiny (okrem videa, tu je treba už teraz pracovať s anglickou verziou) a dodané medzinárodnej kancelárii programu YRE
- v priebehu mája sa uskutoční slávnosť spojená s odovzdávaním ocenení národným víťazom a budeme netrpezlivo čakať na medzinárodné výsledky:-))
- 5.6. oficiálne vyhlásenie medzinárodných výsledkov (Svetový deň životného prostredia)

V rámci programu Mladí reportéri pre životné prostredie prebiehajú v posledných rokoch dve súťaže: LITTER LESS a YRE AWARDS. Aký je medzi nimi rozdiel?

Súťaž LITTER LESS sa týka TÉMY MINIMALIZÁCIE ODPADU a KAMPANE LITTER LESS. Podrobnosti nájdete na samostatnej stránke kampane www.yre-litterless.org/svk . Táto súťaž je dotovaná zaujímavými cenami: všetci národní víťazi získajú vecné ceny podľa vlastného výberu v podobe fotoaparátov, kamier, notebookov a pod. (alebo menšie ceny, ak pracovali ako tím) a každý víťaz (alebo v prípade tímu jeden jeho reprezentant) získa pozvánku na medzinárodne podujatie (vlaňajší víťazi boli v Stockholme, ich články sú na stránke). Medzinárodné podujatie je plánované na október 2014. Keďže tento rok je do kampane zapojených už 15 krajín, z organizačných dôvodov budú stretnutia dve – účastníci budú rozdelení na dve skupiny. Pre Slovensko sa rysuje pravdepodobne nejaká južná destinácia...

Súťaž YRE AWARDS je hlavná súťaž programu YRE. Sem môžete prihlásiť príspevok na akúkoľvek tému životného prostredia (dôležitý je reportážny charakter článku, lokálna téma, prieskum a návrh riešenia...). Pokiaľ ide o ceny, na národnej úrovni nie sú, avšak po 1.krát v histórii získajú víťazi na medzinárodnej úrovni v kategórii článok notebook, v kategórii fotografia fotoaparát a v kategórii video videokameru.

ZMENA oproti minulému roku: vlani všetky práce postupovali automaticky do oboch súťaží, tento rok budú "odpadové" práce súťažiť len v kategórii LITTER LESS.
Pokiaľ ide o medzinárodnú porotu, bude mať to isté zloženie pre obe súťaže, akurát v súťaži LITTER LESS bude členkou poroty ešte zástupkyňa spoločnosť WRIGLEY – sponzor súťaže.

PRE INŠPIRÁCIU, víťazné práce z minulého roka zo Slovenska nájdete v časti Výsledky, práce medzinárodných víťazov si môžete pozrieť na stránke programu YRE.

STE NA FACEBOOKu? Ak áno, pozývame vás na stránku Mladí reportéri, a ak sa vám páči, budeme radi, ak dáte "like".

Počasie je krásne a uzávierka sa blíži míľovými krokmi, takže čas vyraziť do terénu a finalizovať súťažné príspevky.... Ako skupinky či jednotlivci – čo komu viac vyhovuje.

Tiež už treba pracovať na tom, ako budú práce šírené/publikované: na webovej stránke školy, formou prezentácie na škole, v regionálnych online či tlačených médiách... Publikovanie je samozrejme možné a očakávané aj na domovskej stránke www.mladireporteri.sk .

Máte otázky? Napíšte nám na cea@changenet.sk . Pokúsime sa čím skôr vám odpovedať.

Prajeme krásne jarné dni, reportérom chuť a inšpiráciu do tvorivej práce a tešíme sa na súťažné príspevky,
Klaudia a Richard Medalovci
kancelária programu Mladí reportéri pre životné prostredie
cea@changenet.sk

PrílohaVeľkosť
Minimum žurnalistickej tvorby Mladého reportéra.docx17.83 KB
Reportéri ako sa patrí - s fotoaparátmi a zápisníkmi, separačné stredisko v Dubnici nad Váhom