Študenti si privoňali k novinárskej práci

Mladí reportéri mali za úlohu spracovať problematiku pestovania a dovozu kvetov a dopad tohto odvetvia na životné prostredie.
Úvod workshopu patril zoznámeniu účastníkov a krátkej diskusii o novinárskej práci a fungovaní médií na Slovensku.
Následne sa na zasadnutí redakčnej rady študenti rozdelili do štyroch skupín a začali sa venovať pridelenej téme.
Reportérky si pripravujú podklady pred začiatkom praktickej časti workshopu.
Prehliadka redakcie online denníka Aktualne.sk pod vedením Jakuba Fila, zástupcu šéfredaktora.
Druhá časť workshopu sa konala v priestoroch veľkoskladu črepníkových a rezaných kvetov na Tomášikovej ulici v Bratislave. Viliam Michelčík (vzadu v strede), zástupca riaditeľa spoločnosti Curel, na úvod firmu predstavil a študentom prezradil základné informácie o fungovaní obchodu s kvetmi.
Viliam Michelčík odpovedal aj na otázky študentov.
Nádejní novinári mali necelú hodinu na to, aby sa dozvedeli maximum o pestovaní, importe a predaji kvetov na slovenskom trhu.
Farebné regály v chladiacom boxe.
Zuzana Límová z programu Mladí reportéri pre životné prostredie bola jednou z lektoriek valentínskeho workshopu.
Jednou z kľúčových tém študentských reportáží je dopad svetového obchodu s kvetmi na životné prostredie, ako aj jeho význam pre komunity v rozvojových krajinách, odkiaľ európsky trh väčšinu kvetov dováža.
Návšteva veľkoskladu kvetov potešila spomedzi všetkých účastníkov workshopu najmä slečny.
Na tretiu, poslednú, časť workshopu sa všetky skupinky presunuli do priestorov Fakulty masmédií PEVŠ, kde absolvovali prehliadku moderného mediálneho centra a začali spracovávať svoje reportáže.
Mladí novinári sa na záver nevyhli ani tradičnému problému ich budúceho povolania, teda časovému stresu z blížiacej sa uzávierky.
Vložil/a Zuzana Limova dňa 14.02.2012

Žurnalistické workshopy sú na Slovensku ojedinelé. Na jeden deň sme sa ocitli v koži novinárov a nebolo to až také ružové ako kvety vo veľkosklade, o ktorých sme pripravili reportáž.

Novinárska profesia nie je jednoduchá. Aspoň tak to tvrdí to skúsený novinár, zástupca šéfredaktora a editor spravodajského portálu Aktuálne.sk Jakub Filo. Ůčastníkom včerajšieho workshopu, ktorý sa pod názvom „Odkiaľ k nám lietajú kvety?" v Bratislave, priblížil prácu novinárskej redakcie. Ukázal, ako funguje, ako sa rozdeľujú úlohy a kto je za čo zodpovedný. Následne si to účastníci workshopu mohli vyskúšať na vlastnej koži.

Po redakčnej rade do terénu

Na redakčnej porade, ktorá bola vedená vo veľmi príjemnej atmosfére, sme sa rozdelili do tímov ku štyrom lektorom - Jakubovi Filovi, Zuzane Límovej, Richardovi Medalovi a Petrovi Ivaničovi. Nikto nemohol zaháľať, vybrať sme si mohli zo štyroch žánrov: reportáž, rozhovor, komentár alebo anketa, takže na výhovorky nebol dôvod. Ako sa však „jednodňoví" novinári vyjadrili, témy boli také dobré, že mali problém vybrať si iba jednu. Fairtrade čokoláda s čajom pomohli mozgom účastníkov workshopu rozhýbať sa a rozhodnúť sa pre tému dňa. Po pridelení úloh smerovali kroky študentov a lektorov do mrazivého terénu, kde sa presvedčili, že práca novinára naozaj nie je ľahká.

Tisíce kvetov na jednom mieste

Prudké svetlo dopadá na kvety, ktoré sú zdrojom jedinečnej arómy. Ruže, orchidey a karafiáty potešia oči takisto, ako zohrejú pri srdci. Vnímame ich pestrosť, no málokedy sa zamýšľame nad ich pôvodom. V ústrety nám prichádza sympatický chlap strednej postavy, ktorý je vo veľkosklade kvetov Curel zástupcom riaditeľa. Zatiaľ, čo mu študenti kladú rôznorodé otázky týkajúce sa slovenského trhu s kvetmi, v pozadí škrieka voľne pustený papagáj.

Odhadovanie spotreby na sviatočné dni, skladovanie kvetov pri správnych podmienkach, pohyb cien, to všetko je viac ako zaujímavé. Villiam Michelčík hovorí, že domácich dodávateľov rezaných kvetov je málo a spotreba pred Valentínom obzvlášť vysoká. A tak sme na Slovensku odkázaní na import.

Študenti sa dozvedajú, že prevažná väčšina kvetov pochádza z rozvojových krajín, ako je Keňa, Kolumbia alebo Etiópia, ktoré veľkosklad nakupuje na dražbe v Holandsku. Michelčík považuje plantáže v Keni za prínos pre miestnu komunitu, kde podľa neho nedochádza k porušovaniu ľudských práv, akým je právo na vzdelanie či zdravotnú starostlivosť, a to vraj ani pri najmenšom.

Profesionálne ateliéry v mediálnom centre
Po exkluzívnej návšteve veľkoskladu kvetov nás v mrazivom počasí privítali horúcim čajom v mediálnom centre Paneurópskej vysokej školy. Pre viacerých bolo zážitkom vidieť vybavenie tohto centra, ktoré je skutočne na vysokej úrovni. Strižne, fotografický ateliér, televízne, rozhlasové štúdio či zvukotesné multimediálne štúdio - všetky s technickým vybavením profesionálneho štandardu.

Mali sme dojem, že sa nenachádzame v učebnich vysokej školy, ale v priestoroch akéhosi multifunkčného média, odkiaľ sa do sveta vysielajú len najlepšie práce na profesionálnej úrovni. Dokonca sme sa od našej sprievodkyne Zory Hudíkovej, vedúcej ústavu mediálnej tvorby, dozvedeli, že v priestoroch televízneho štúdia nakrúca niektoré relácie i televízia TA3. A dokonca práve tu vznikol tínedžersky známy klip „Som čarovný“ ako súčasť projektu magisterskej práce jedného zo študentov. Nakoniec sa aj sám „Čarovný“ objavil v priestoroch budovy a na pár minút nás poctil svojou prítomnosťou.

Počas prehliadky ateliérov niektorí z nás uvažovali, aké by bolo študovať na tejto škole. O tom, že zaujímavé, nás presvedčilo video pre imatrikulácie natočené študentami fakulty masmédií - hrali v ňom, sami ho urobili, použili školskú výbavu. „Bolo profesionálne spracované a vtipné, určite by som brala také imatrikulačky, aké študenti prvákom pripravili,“ povedala Tatiana Hudecová, účastníčka workshopu. Prekvapil nás aj fakt, že zariadenie v budove je študentom vysokej školy prístupné i mimo vyučovacích hodín.

Workshop bol zábava
„Bol to zážitok,“ povedala nám o workshope naša anketárka Emma Jávorková, ktorá v uliciach spolu s ďalšími dvomi dievčatami zisťovala, ako ľudia vnímajú nakupovanie kvetov na Valentína.

„Myslíme si, že je dôležité mladých ľudí vzdelávať o tom, čo sú médiá, ako fungujú a ako pre nich tvoriť,“ povedal jeden z lektorov Jakub Filo. „Snažíme sa tiež mladých ľudí upozorňovať na globálne témy, teda na témy spojené so životným prostredím, ľudskými právami alebo aj sociálnymi problémami,“ vysvetlil nám. Myšlienka organizovať podobné exkurzie podľa neho vznikla vlani na jeseň, po absolvovaní turné workshopov „Ako čítať a písať (nielen) noviny“.

Organizátori exkurzie, Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj a koordinátori programu Mladí reportéri pre životné prostredie, pripravujú ešte ďalších jedenásť workshopov vo viacerých slovenských mestách. Uskutočniť by sa mali do konca apríla.

Autori:
Martin Červeňanský, Zuzana Vančová, Maxim Duleba, Tatiana Hudecová

Foto: Martin Červeňanský
Gymnázium Juraja Hronca v Bratislave


Prečítajte si aj ďalšie články, ktorá vznikli v rámci valentínskej exkurzie:

Anketa: Kvety vraj pochádzajú z kvetinárstva

Komentár: Tŕne, ktoré prehliadame

Rozhovor so šéfredaktorom Aktuálne.sk