Kto nebol na Poľane, nevidel ešte svet

Vložil/a Zuzana Burdová dňa 18.01.2012

To vravia o Poľane nielen obyvatelia Podpoľania, ale aj mnohí ľudia, ktorým naše najvyššie sopečné pohorie učarovalo svojou prirodzenou krásou. Potvrdili to aj tí, čo sa minulý týždeň v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene zúčastnili premiéry nového slovenského dokumentárneho filmu Zadná Poľana. 

Pätnásť minút na Zadnej Poľane

Poniektorí stáli počas premiéry na schodoch, lebo záujem vidieť film medzi prvými bol veľký. Šum návštevníkov utíšil zvuk fujary, keď miestny hudobník zahral aj zaspieval pieseň o Poľane. Film sa začal a diváci sa tak ocitli v krásnej prírode. Pätnásť minút kolobehu prírody. Staré i mladé stromy, drevo mŕtve a stále plné života, lesná zver aj modrá obloha. Film odmenili búrlivým potleskom. Vzápätí sa krstilo čerstvým jedľovým ihličím aj ražnou pálenou, tzv. rožovkou. Po krste sa rozpútala diskusia, ohlasy na film boli veľmi dobré. 

„Naším zámerom bolo aby bol film jednoduchý, výstižný a krátky," vysvetľuje kameraman Vladimír Rupeldt ml. "Aby mu rozumela hlavne laická verejnosť.“ Film budú mať možnosť pozrieť si aj diváci v podpolianských obciach. "Radi prídeme kamkoľvek, kde oň bude záujem," uviedla režisérka Jana Sadloňová.

Magický vulkán

Pôsobivé zábery podfarbovala hudba huslí a sláčikových nástrojov, ktoré sú typickými v Podpoľaní. "Hudbu nahral Bratislavský komorný orchester, ktorý sme založili," hovorí skladateľ Tono Popovič. "Zvolili sme sláčikovú zvukovú bohatosť, keďže Poľana je veľmi magické miesto. Navyše husle sú z dreva, čo s ich výberom tiež súvisí."

Komentár nahovoril herec Marek Ťapák, ktorý spolupracoval už na mnohých dokumentoch o prírode. "Rád budem spolupracovať na podobných filmoch. Príroda je silnejšia ako človek. Vnímam ju súčasť niečoho, čo bolo s človekom dlhé stáročia. Treba sa na ňu dívať s pokorou," myslí si.  

V hľadisku bolo rôznorodé zastúpenie - odborníci, univerzitní pedagógovia, študenti lesníckej fakulty, fakulty ekológie, ale i laická verejnosť. „Sme radi, že na premiéru prišlo také široké spektrum divákov," povedala Vladimíra Fabríciusová, riaditeľka CHKO Poľana. "Rada vidím staršiu generáciu odovzdávať mladším svoje odborné poznatky. Som hrdá, že sa nám podarilo vytvoriť takéto dielo,“ dodala.

Nielen Poľanu vidieť srdcom
Premiéra sa podľa reakcií vydarila, spokojnosť neskrývali diváci ani tvorcovia. Po zhliadnutí filmu vo mne ešte dlho doznievali krásne zábery zo Zadnej Poľany. Ako známy autor píše, to najdôležitejšie je očiam neviditeľné. Hoci je Poľana krásna, krajšia bude, keď na ňu budeme hľadieť s rešpektom a s otvoreným srdcom. A na to často zabúdame.

Hľadieť srdcom totiž treba nielen na Poľanu, ale na celý svet a na ľudí v ňom. Tí, ktorí premietanie nestihli, si môžu DVD zakúpiť tu alebo na Správe CHKO Poľana. No najlepšie urobia, keď sa hneď zajtra ráno vyberú na výlet na Zadnú Poľanu.

Zuzana Burdová, študentka STU Zvolen
 

Priložené obrázky
Kto nebol na Poľane, nevidel ešte svet