Keď komunita žije - KAD Sereď

Ochutnávka potravín
Keď komunita žije - KAD Sereď
Dátum a miesto podujatia: 
12. máj 2017
Zrealizované aktivity: 
Knižná reťaz, knižný blšák
Vedecký jarmok
Reportážne aktivity Mladých reportérov - ankety, rozhovory

V piatok 12. mája sa uskutočnil v poradí už tretí Komunitný akčný deň v spojení so 7. ročníkom Vedeckého jarmoku. Táto tradičná akcia sa nám osvedčila natoľko, že sa ju snažíme stále vylepšovať a zatraktívňovať nielen pre našich žiakov, ale i pre rodičov, starých rodičov, pre deti z materských škôl, či náhodných okoloidúcich. Tento rok nás navštívil i pán Tibor Krajčovič, prednosta mestského úradu a pani Silvia Kováčová, vedúca oddelenia školstva, rodiny, kultúry a športu v našom meste.

Pri príležitosti „Roku čitateľskej gramotnosti“ sme tohtoročný Komunitný akčný deň začali vytvorením knižnej reťaze okolo slniečka, ktoré je hlavným zdrojom energie na našej planéte. Knižku v ruke mali malí i veľkí a kto ju náhodou zabudol, využil náš „knižný blšák“, kde boli knižky, ktoré čakali na svoju ďalšiu šancu na život. Jarmokom nás sprevádzali Mladé reportérky pre životné prostredie. Vyspovedali mnohých účastníkov a na ich videoreportáž sa už teraz tešíme. Návštevníci mohli navštíviť stánok fyziky, ktorý ich zasvätil do tajomstiev energie.

Viete si vyrobiť elektrickú energiu z limetky? Kto vynašiel bleskozvod? Prečo pláva špendlík na vode? Toto boli otázky, na ktoré ste tu mohli nájsť odpoveď. V stánku chémie sa veštila budúcnosť, mydlové bublinky štekali a megabubliny lietali navôkol. Cudzie jazyky si nachystali kvízy, tajničky, rébusy a vytvoriť ste si tu mohli i veternú turbínu. Biológia sa spojila s ekológiou a geografiou. Veď i v bežnom živote všetko so všetkým súvisí. Žiaci sa o tom mohli presvedčiť na vlastnej koži, či plutvách? Zisťovali totiž, aký ťažký je život úhora a akú strastiplnú cestu musí úhor prežiť pri svojom putovaní zo Sargasovho mora do sladkých vôd a späť. 

Náš umelecký stánok sa snažil vdýchnuť nový život plastovým fľašiam. Kreativite sa medze nekládli a žiaci odchádzali so svietnikmi, či náhrdelníkmi. Technici nás naučili skladať elektrické obvody, spájať skrutky, či pochopiť princíp fungovania ozubených kolies. Svoje technické zručnosti si tu návštevníci vyskúšali pri výrobe kastaniet a hrkálok. Tešili sa hlavne najmenší návštevníci. Tohtoročnou novinkou boli športové aktivity na multifunkčnom ihrisku. Žilo to hádzanou a každý si mohol vyskúšať napríklad i útok na bránku.

Prvý krát sa k nám pridali i žiaci prvého stupňa. Štvrtáčky nám ukázali, že pripraviť si zdravú nátierku vôbec nie je ťažké, no a tá chuť bola fantastická. Kto neochutnal, akoby na našom jarmoku ani nebol. Okrem ochutnávania ste tu mohli zistiť i to, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a samozrejme i účastníkom, bez ktorých by naša školská komunita nebola komunitou. 

Mediálne výstupy na www.mladireporteri.sk
Informácie o zapojení externých a sociálnych médií
Ochutnávka potravín
Reportérky v akcii
Knižný blšák
Druhá šanca pre plastové fľaše
Reportérky v akcii
Knižný blšák
Druhá šanca pre plastové fľaše