Jeseň očami mladých fotografov

1

1

Počas svätomartinského víkendu sa v Seredi konala výstava fotografií mladých autorov s jesennou tematikou.  

Ružové ranné zore ruka v ruke s hmlou v úzkych uličkách. Ospalé slnko ešte nevyšlo spod mrakov a neposlušný vetrík sa hrá s  konármi stromov. O malú chvíľu sa už ľudia prechádzajú po cestách obsypaných zlatom. Oči sa potešia farbami jesene a keď slnko predsa len vykukne, celé mesto prejde jagavý lúč. V meste sa opäť začínajú tvoriť nové príbehy. 

Presne takúto atmosféru jesennej Serede a blízkeho okolia sa snažili zachytiť mladí nádejní fotografi. Každý svojím pohľadom a vlastným štýlom. 14 fotografov pripravilo svoje práce, z ktorých bolo vybraných 67 fotografií. Medzi nimi boli aj naše fotografie. Vybrané práce sme si mohli prezrieť v nádhernom priestore zrekonštruovaného bastiónu seredského kaštieľa. 

Ukázať, že Sereď je pekná

Exhibícia fotografií bola pripravená mladými dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Mladá Sereď, ktorí sa svojimi aktivitami snažia spraviť Sereď krajším a lepším miestom pre život. Preto sme sa spýtali mladej organizátorky Dominiky Beličkovej, aká bola jej motivácia k príprave tejto akcie: „Exhibíciu fotografií som mala už dlhší čas v mysli, asi preto, že rada fotím, rada sa na fotografie dívam a obdivujem ľudí, ktorí do fotografie dokážu vložiť kus seba. Sereď je síce maličká, no veľmi fotogenická. Preto som sa rozhodla pomôcť k jej rozvoju a zviditeľneniu takouto kreatívnou formou.“ 

Ľudia, ktorí prišli sa mohli nielen inšpirovať fotografiami, ale mohli si vyskúšať aj vypaľovanie obrázkov a nápisov do dreva. To sme si samozrejme skúsili aj my a vznikol  z toho meninový darček pre nášho ocina. Pre návštevníkov bol pripravený aj kútik s občerstvením, kde sme si mohli vychutnať voňavú kávu alebo teplý čaj. Prípadne tí, ktorí nestihli obed, sa mohli ponúknuť aj obloženým chlebíčkom. 

Keď sa spoja sily...

Výstava na nás pôsobila veľmi príjemnou a uvoľnenou atmosférou. O to väčší sme mali záujem spoznať ďalšie zákulisné informácie. „Samotná myšlienka sa zrodila v mojej hlave. No mala som okolo seba množstvo ľudí, ktorým sa nápad páčil a podporili ma. Veľmi nám pomohol fotograf Stano Klačanský, ktorý vybral najvhodnejšie fotografie a postaral sa o tlač, Lucka Šnircová, ktorá nás podporila kávovarom a milými slovami, pani Díková a pán Irsák, ktorí nám poskytli bastión a pomohli s organizáciou, Ivetka Tóthová, ktorá pomohla s propagáciou a samozrejme Mladoseredčania. Bolo za tým viac ľudí a je skutočne krásne spojiť sa pre jeden cieľ“, prezradila Dominika.

Ako sme sa ešte od Dominiky dozvedeli, táto akcia bude mať aj pokračovanie. Mladá Sereď sa rozhodla obnoviť Fotomaratón, ktorý by sa mal uskutočniť v priebehu budúceho roku. 

Bola to výborná príležitosť predstaviť jeseň očami mladých fotografov.

Meno autora/autorov: 
Eva a Ema Mančíkové
Vek autora/autorov: 
13
Škola: 
ZŠ Juraja Fándlyho v Seredi
2
3
4