Deň v jednej Zelenej škole

Stánok Recy- veci mal i tento rok úspech
Deň v jednej Zelenej škole
Dátum a miesto podujatia: 
27.4.2017
Zrealizované aktivity: 
Výstava prác Mladých reportérov
Manuál pre študentov: Ako tlačiť obojstranne
Výsadbe muškátov v Eko-učebni
Infostánok Recy-veci
Stánok Jedlá zmena - Fair trade - ochutnávka tradičných a Fair Trade banánov, čokolády
Fair rade do ulíc - informačné letáčiky o spravodlivom obchode a ochutnávka Fair Trade kávy
Ako chrániť našu Zem - zábavno- náučná aktivita pre deti z MŠ
Čistenie bylinkovej špirály, sadenie nových bylín
Hmyzí hotel v našej školskej záhrade
Čistenie dubnického potoka - len sčasti pre nepriaznivé počasie odložené

Gymnázium v Dubnici nad Váhom usporadúva veľa školských aktivít a projektov. Jeden z výnimočných projektov tejto školy sa konal 27. apríla a niesol názov Komunitný akčný deň. KAD vznikol spojením a prezentovaním troch projektov ,  a to Zelenej školy, Mladých reportérov a projektu Jedlá zmena. Cieľom tohto dňa bolo naučiť študentov i ich mladších kamarátov niečo o ochrane našej planéty, aby na nej mohli žiť ďalšie generácie.

Vinou nepriaznivého počasia sa program presunul do budovy školy, no to mu na kvalite neubralo. Na chodbách stáli stánky, kde sa mohli žiaci  niečo naučiť. Stánok RECY-VECI ovládli chlapci, ktorí všetkých naučili, že z odpadu sa dá vyrobiť niečo užitočné, dokonca aj do domácnosti. Ukázali, že sa dá vyrobiť pokladnička pre deti z pet fľaše; zo štupľov, lyžičiek z umelej hmoty, fľaše od pracieho gélu sa dá vyčariť  myška – pokladnička, alebo napríklad užitočný peračník do školy, len za pomoci pet fľaše a zipsu. Chlapci  tiež oboznamovali aj so značkami, ktoré môžeme nájsť na obaloch rôznych výrobkov a vysvetlili okoloidúcim,  čo znamenajú.

Zaujímavý bol i stánok  FAIRTRADE, z projektu Jedlá zmena, kde  dievčatá  najskôr dávali ochutnať Fairtrade banány a tradičné banány zo supermarketu, kde záujemcovia mali porovnať chute. Mnohí zistili, že Fairtrade banány majú nielen lepšiu chuť, ale aj konzistenciu a arómu. Pre tých, čo nevedeli čo Fairtrade je, v tomto stánku im to bolo vysvetlené. V  preklade to znamená spravodlivý obchod. Je to obchodné partnerstvo, založené na spravodlivom rozdelení zisku z predaja, medzi ľudí, ktorí sa podieľali na danom produkte – od pestovania až po predaj produktu. Pestovanie, výroba, či spracovanie produktu je v BIO kvalite a tieto produkty sa dajú nájsť v supermarketoch, pod špeciálnou nálepkou s označením FAIRTRADE. Dievčatá spravili aj anketu, kde zisťovali, aká Fairtrade čokoláda nám chutí najviac, aby sme potom 3 najobľúbenejšie mohli zaradiť do produktov, predávaných v školskom bufete. Neskôr sa vybrali i do ulíc mesta a ponúkali dospelým Fairtrade kávičku a informačný plagát o spravodlivom obchode.

Niektorých starších žiakov , neodradilo ani nepriaznivé počasie a sadili muškáty a ozdobili našu  eko učebňu - školský altánok. Chvíľu bez dažďa využili i sextánky a vyčistili a nasadili nové bylinky do bylinkovej špirály.  Okolo 20 žiakov sa odhodlalo ísť čistiť Dubnický potok, ale kvôli počasiu preložili túto akciu na slnečnejší deň.

 Po prvý raz sa gymnazisti rozhodli zavolať deti  z neďalekej materskej školy, aby im pripravili program a hry s témou triedenia odpadu. Prišlo okolo 50 zvedavých a milých detí . Detičky sa zabávali, popritom sa aj niečo naučili a nakoniec nakreslili veselé plagáty, ako si oni predstavujú záchranu planéty a prírody.

Tento deň dopadol nad očakávania a všetci  sa tešili z pozitívnej odozvy. Poďakovať za tento deň sa treba hlavným organizátorkám, a to pani učiteľkám Eve Bežákovej a Silvii Gajdošíkovej, Kolégiu Zelenej školy a všetkým tým, ktorí sa do KAD zapojili. Nedal by sa uskutočniť, bez dobrých nápadov v ich hlavách, bez ochoty našich šikovných žiakov, ktorí sa starali o program , občerstvenie i dokumentovanie celého podujatia. Týmto všetkým patrí ešte raz jedno veľké ĎAKUJEM, nielen od nás ale aj od našej planéty, ktorú sa snažia chrániť a vážia si ju, tak ako by to mal robiť každý.

Barbora Zermeghová, kvarta, Gymnázium Dubnica nad Váhom

Mediálne výstupy na www.mladireporteri.sk
Informácie o zapojení externých a sociálnych médií
Stánok Recy- veci mal i tento rok úspech
Fair Trade banány chutili
Hmyzí hotel sa vyrábal v šatni :)
Pol hodinka bez dažďa a už sme čistili bylinkovú šprálu
Škôlkari v našej telocvični sa učili Ako chrániť našu Zem
Nové muškáty v eko-učebni sadili maturanti
Fair Trade banány chutili
Hmyzí hotel sa vyrábal v šatni :)
Pol hodinka bez dažďa a už sme čistili bylinkovú šprálu
Škôlkari v našej telocvični sa učili Ako chrániť našu Zem
Nové muškáty v eko-učebni sadili maturanti