Deň otvorených dverí sa niesol v znamení projektu Zelená župa.

Folklórny súbor Radosť z Trenčína

Folklórny súbor Radosť z Trenčína

Začiatok októbra sa v Trenčíne každoročne nesie v znamení  Zelenej župy a Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) otvára svoje priestory širokej verejnosti. V tomto roku sa konal už štvrtý ročník Dňa otvorených dverí  (DOD), ktorý začal raňajkami s predsedom TSK J. Baškom.

Tohtoročný DOD zahájil predseda J. Baška spolu s ministrom životného prostredia L. Sólymosom a detský folklórny súbor Radosť z Trenčína. Hlavnou témou DOD bolo životné prostredie a zdravý životný štýl. Stredné školy a iné organizácie prezentovali svoje aktivity v tejto oblasti i svoje zručnosti v oblasti gastronómie, aranžovania či služieb. „Bolo super, že sme sa mohli nechať namaľovať i očesať,“ zhodnotili prácu stredoškolákov z SOŠ v Trenčíne spolužiačky Eliška a Janka. Matúš si zas pochvaľoval, že si pochutil na koláčikoch a iných maškrtách, ktoré pripravili budúci kuchári a pekári z hotelovej školy.  Zaujímavosťou bol prístroj na drvenie plastových fliaš, ktorý prezentovala SOŠ Púchov. „Materiál, ktorý takýmto spôsobom z plastov vzniká sa dá využívať na ďalšie spracovanie, napríklad na  opätovnú výrobu vreciek,“  prezradil vyučujúci tejto školy. K zdravému životnému prostrediu patrí i zdravý človek a tak sme mali možnosť naučiť sa poskytnúť prvú pomoc a dozvedieť sa viac o našom tele na stanovištiach strednej zdravotníckej školy i niektorých nemocníc z Trenčianskeho kraja.

Okrem prezentovania škôl jedným z najvýznamnejších bodov tohto dňa bol krst pexesa J. M. Hurbana, ktorého 200. výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. V sále TSK sa konali zaujímavé prednášky z oblasti životného prostredia. R. Medal z Centra environmentálnych aktivít  v Trenčíne prezentoval projekt Prírodné záhrady a pomológ I. Hričovský predstavil najznámejšie odrody ovocných stromov, ktoré sú pestované v našom kraji. Sprievodné akcie, ako jazda v elektromobile, či na elektrobicykli, mali veľký úspech a bol o ne veľký záujem. Súčasťou programu bola i autogramiáda trenčianskych hokejistov, či remeselné a sociálne trhy pred budovou TSK.

Návštevníci si mohli overiť aj svoje vedomosti o cestnej premávke, či v separovaní odpadu. "Tu som zaregistrovala malý nedostatok. Pri ochutnávke ovocných štiav, či miešaných nápojov, bolo vyprodukované veľké množstvo použitých plastových pohárikov," vyjadrila sa pani, ktorú naši reportéri oslovili. Keďže TSK sa okrem iného prezentoval ako Zelená župa to, že chýbali v priestoroch budovy odpadkové koše alebo vrecia na separovaný odpad, môžeme skutočne brať ako nedostatok v celej organizácii.  Ale i napriek tomuto nedostatku sa akcia tešila vysokej návštevnosti a každý si našiel to, čo ho zaujímalo. A ten, komu sa málilo, mal možnosť navštíviť zadarmo Galériu M. A. Bazovského a Trenčiansky hrad. Do akcie sa zapojila i Slovenská autobusová doprava v Trenčíne a za dopravu prímestským autobusom z ktoréhokoľvek miesta v kraji mali možnosť návštevníci cestovať len za 0,10€. 

Mnohí ľudia i organizácie si uvedomujú, že treba dať zelenú ekologickému uvažovaniu.

Meno autora/autorov: 
Ema Cverenkárová (foto Valika Palková)
Škola: 
Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto nad Váhom
Príprava sladkých dobrôt a aranžovanie.
 Stroj na drvenie plastov.
Spoznali sme svoj zdravotný stav.