Zábava turistov - trampoty pre svišťov
Hľadanie kešiek je obľúbenou zábavou, ktorá je jedným z lákadiel návštev prírody. Zdroj: www.shutterstock.com

Zábava turistov - trampoty pre svišťov


Hľadanie kešiek je obľúbenou zábavou, ktorá je jedným z lákadiel návštev prírody. Zdroj: www.shutterstock.com

Turizmus v TANAP-e  je pre mnohých spojený so zábavou. Jedným z lákadiel je hľadanie malých pokladov podľa GPS súradníc, fotiek či hádaniek, ktoré ľudia zverejňujú v aplikácii Geocaching.

Niekoľko takzvaných kešiek sa skrýva priamo aj vo Vysokých Tatrách. Mohlo by sa zdať, že tieto krabičky by nemali nijako poškodzovať prírodu. Opak je však pravdou. Geocaching môže narušiť život rastlín a zvierat. ,,Schránky schovávajú geokešeri na miesta, kde napríklad rastie vzácny iskerník trpasličí," hovorí Blažena Sedláková, botanička z TANAP-u. Dodáva, že poklady schovávajú vo väčšej vzdialenosti od turistických trás, čo znamená zvýšený pohyb mimo chodníkov. Ľudia tým môžu plašiť zver a poškodzovať biotop. Napríklad svište, ako inteligentné tvory, chodia na toaletu na jedno miesto, ktoré im môžu hľadači znepríjemniť, čo je pre ich kondíciu nedobré. 

Podľa opýtaných turistov sú kešky menej škodlivé, ako tvrdí Blažena Sedláková. ,,Ako by len mohli malé krabičky poškodzovať biotop? Možno tak drobným poškodením povrchu pôdy," hovorí jeden z oslovených. 

Sedláková poznamenáva, že ideálne by bolo, keby kešky boli na turistických chodníkoch, maximálne jeden meter od neho. Nakoniec však skonštatovala: ,,Najlepšie by bolo, keby sa nachádzali na lúkach či v mestách, a v TANAP-e alebo chránených územiach vôbec." 

Meno autora/autorov: 
Cintia Izabela Mrvová
Vek autora/autorov: 
-
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom