Kodaň - mekka Mladých reportérov a udržateľného života
Cyklistika v Kodani je najpoužívanejší spôsob prepravy. Autorka: Adriána Henčeková

Kodaň - mekka Mladých reportérov a udržateľného života


Cyklistika v Kodani je najpoužívanejší spôsob prepravy. Autorka: Adriána Henčeková

Ako inak osláviť prichádzajúcu desaťročnicu pôsobenia v programe, než stážou priamo v jeho sídle? Spoznať pozadie koordinácie Mladých reportérov na medzinárodnej úrovni, ale aj hľadať príklady dobrej urbanistickej praxe som sa vydala do hlavného mesta najudržateľnejšej krajiny sveta – dánskej Kodane. 

Ak by som mala vybrať dve slová, ktoré charakterizujú Kodaň, za mňa by to bola zeleň a bicykle. Táto dánska metropola sa považuje dokonca za najzelenšie veľkomesto sveta. Parky sú tam doslova na každom kroku, a preto je naozaj jednoduché uniknúť od ruchu turistami zaplnených ulíc. Nielen samotné rozsiahle zelené priestranstvá, ale najmä aktívny život v nich prispievajú k pohodovej atmosfére mesta. Vidieť v nich piknikujúce rodiny s deťmi, bežcov striedajúcich sa s cyklistami, študentov hrajúcich frisbee či ľudí oddychujúcich na lavičke s kávou a knihou v ruke, nie je nič nezvyčajné. To, že to myslia vážne, dokazuje aj fakt, že oficiálnou mestskou politikou je to, aby mal každý obyvateľ park alebo pláž v dosahu maximálne pätnástich minút chôdze. A moja najbližšia oáza sa nachádzala priamo na streche internátu, v ktorom som bývala.

Asi žiadne iné mesto na svete nie je charakteristickejšie cyklistami, ako práve Kodaň. Na bicykli jazdia snáď všetci, bez rozdielu veku, zamestnania, či postavenia a za každého počasia. Cyklistická premávka je oveľa hustejšia, ako tá automobilová. Skrátka, bicyklovanie tu nie je šport, ale spôsob života. Vlastné pruhy, vlastné semafory, spoločené pravidlá. Rešpektovaním základných pravidiel môže človek prispieť k plynulej jazde, a to nielen svojej, ale aj ostatných. No a keď sa hovorí, že zo sedla bicykla je mesto iné, v Kodani to platí dvojnásobne. Vyše 360 kilometrov cyklochodníkov vás prevedie krížom-krážom bez toho, aby ste z bicykla prakticky museli zosadnúť. Miestni vraj každý deň prejadzia na bicykli 1 340 000 kilometrov, čo sa rovná 31 objatiam celej zemegule! Človek sa k tomuto objatiu rád pridá.

Najväčším prekvapením prvých strávených hodín v tomto meste bolo kúpanie miestnych prakticky v centre mesta. Kodani pridáva na celkovej atraktívnosti to, že prakticky celá leží na mori. Mesto je popretkávané kanálmi, čo vytvára potenciál - nielen na oddych, ale i športové vyžitie. V posledných rokoch prechádzali veľké časti kodanského prístavu transformáciou z priemyselnej a dopravnej oblasti na súčasť mestských kultúrnych a rekreačných oblastí. V roku 1954 museli zavrieť v Kodani aj posledné kúpalisko práve pre priemyselné znečistenie. Voda bola neskôr vyčistená a v roku 2003 opätovne otvorili kúpaliská na ostrovoch Brygge. Vstup na tieto kúpaliská je zdarma a sú otvorené od 6. do 22. hodiny. 

Verejné priestranstvá všetkého druhu sú ďalším kodanským špecifikom. Ihriská, nielen tie detské, ale aj športové sú takmer v každom vnútrobloku. Na tejto fotografii by som však rada upriamila pozornosť na stavbu za detským ihriskom, ktorá slúži ako parkovací dom. Poviete si možno, nič nezvyčajné. Tento je však multifunkčný, prirodzene zapadá do prostredia a spĺňa prvky udržateľnosti. Celé dolné poschodie bolo venované parkovisku pre bicykle, ostatné poschodia pre automobily. Z prednej strany mal miesto vynahradené supermarket. Steny budovy boli priehľadné, čiže dovnútra prenikalo denné svetlo a "oká" v stenách umožňovali popínavým rastlinám vytvárať zelené steny. 

Na vrchu tohto parkovacieho domu bolo ešte multiufunkčné ihrisko s oddychovou zónou. Pohojdať sa na hojdačke so slnečnými lúčmi opierajúcimi sa do chrbta s výhľadom na more je občas všetko, čo v daný moment potrebujete.

Stráviť šesť týždňov v sídlle medzinárodnej reportérskej kancelárie bolo zážitkom a výbornou skúsenosťou. Moje úlohy boli naozaj rôznorodé, medzi ne patrila predovšetkým komunikácia s národnými koordinátormi, vytváranie prezentácii, plánovanie webinárov, evaluácia súťažného ročníka, pomoc pri dokončovaní nového mentorského programu a rôzne drobné úlohy, ktoré síce nie sú až tak viditeľné, ale zabezpečujú hladký chod programu. Ďakujem FEE, ďakujem Kodaň! 

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
23
Škola: 
FSS, MUNI