Kam sa stratila tma?

Jeden z nevhodných druhov svietidiel. Viac ako samotný kríž osvetľuje oblohu. Nová Dubnica. Autor: Jonáš Štepita

Pamätáte si ešte „skutočnú tmu“? Znie to zvláštne, ale v okolí väčšiny slovenských miest ju nájsť nemôžeme. Je naozaj potrebné, aby bolo osvetlenie aj uprostred noci tak intenzívne?

Pre ľudí je to často symbol nepríjemných pocitov a strachu, no nie len pre živé tvory v prírode je okrem slnka dôležitá aj tma. Enormné osvetlenie mestských a priemyselných aglomerácií spôsobuje problémy aj samotným ľuďom, pričom sa zďaleka nejedná iba o Bratislavu alebo Košice. Škodlivé osvetlenie sa nazýva svetelný smog.

Sklamaní hvezdári

„Svetelný smog je také osvetlenie, ktoré je umiestnené na nevhodnom mieste. Môže byť nielen nevhodné, ale dokonca v niektorých prípadoch aj škodlivé,“ objasňuje problematiku Vladimír Karlovský z Hvezdárne Hlohovec. „Trápia nás napríklad guľové svetlá, ktoré máme u nás v Hlohovci na hrádzi. Namiesto chodníka osvetľujú hviezdy,“ posťažoval sa.

„Ako malý chlapec som mohol pozorovať hviezdy prakticky z okraja mesta. Dnes som na tie miesta zobral mojich žiakov, a vďaka nevhodnému osvetleniu tam už na oblohe nevidíme okrem mesiaca prakticky nič,“ nostalgicky spomína pedagóg a nadšený hvezdár Ing. Rastislav Hollý z Novej Dubnice. Ako ďalej dodal, dnes musia zachádzať so žiakmi ďalej od mesta, aby mali vhodné podmienky.

Zvieratám obracia život naruby

Intenzívne osvetlenie spôsobuje problémy aj zvieratám. Ich prirodzené reakcie po zotmení, napríklad lov, sa vďaka svetelnému smogu neštandardne menia: „Sú doslova vyvedené z konceptu. Zvieratá reagujú na tmu veľmi intenzívne. Napríklad pri zatmení slnka, ktoré som pozoroval, okamžite stíchlo všetko vtáctvo,“ spomína Karlovský z Hvezdárne Hlohovec.

„Svietidlá sú stále dostupnejšie a dostupnejšie. To viedlo k tomu, že ľudia svietia stále viac nie len astronómom na hviezdy, ale aj susedom do okien. Pri inštalácií výkonného LED osvetlenia často nerozmýšľajú a neuvedomujú si, že tým poškodzujú prírodu a vytvárajú svetelný smog,“ zamýšľa sa nad možnými príčinami Ing. Hollý.

Občania ho vyžadujú

Množstvo problémov spôsobuje mestské verejné osvetlenie. Okrem už spomínaných guľových svietidiel sú problematické aj LED svietidlá. O ich redukcií však mestá neuvažujú. „Vôbec si nedokážem predstaviť, že by sme osvetlenie nejakým spôsobom obmedzili. Klasické osvetlenie je nevyhnutné pre chod mesta a bezpečnosť občanov, ktorí si osvetlenie veľmi vyžadujú,“ zdôraznil Bc. Pavol Pažítka, viceprimátor Novej Dubnice.

Ako ďalej spomenul, poruchu každej lampy občania okamžite hlásia na dispečing a požadujú jej opravu. Podľa jeho slov mesto Nová Dubnica neprevádzkuje žiadne zbytočné efektové osvetlenie alebo reklamy. O zmene typov svietidiel na vhodnejšie, ktoré nebudú tzv. svietiť do neba sú ochotní diskutovať.

Už nebudú svietiť „pánu Bohu do okien“

Nie všetko osvetlenie je v správe mesta. Časť osvetlenia spravujú vo svojich areáloch súkromné firmy, ale aj školy. V Spojenej škole sv. Jána Bosca v Novej Dubnici sa rozhodli proti svetelnému smogu bojovať: „Potrebovali sme vymeniť svietidlá, ktoré sme používali prakticky od 70. rokov minulého storočia. Nové osvetlenie umožňuje naklápanie svietidiel. Vďaka tomuto riešeniu už nemusíme svietiť, ako sa hovorí, pánu Bohu do okien a produkovať svetelný smog, ktorý mne osobne takisto vadí,“ vyratúva výhody svietidiel riaditeľ školy Mgr. Ľuboš Valt.

„Verím, že ľudia budú nad svetelným smogom a intenzitou či farbou osvetlenia na svojich domoch stále viac premýšľať. Ušetria tak nie len energiu, ale aj životné prostredie,“ uzavrel Ing. Hollý z Novej Dubnice.


Meno autora/autorov

Michal Mazánik, Mária Jánošíková, Tamara Eliašová

Veková skupina

15-18

Škola

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 11. Udržateľné mestá a komunity
  • 15. Život na pevnine

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Intenzita a vplyv osvetlenia v mestských aglomeráciach výrazne ovplyvňuje udržateľnosť v týchto obalstiach ako aj život živočíchov aj samotných ľudí na pevnine.