Jesenná výzva pozná svojich víťazov - zaujal školský automat aj izolovanie okien
Automat vs bufet. Autori: Michaela Komárková, Silvia Pagáčová, Vanda Ševčíková

Jesenná výzva pozná svojich víťazov - zaujal školský automat aj izolovanie okien


Automat vs bufet. Autori: Michaela Komárková, Silvia Pagáčová, Vanda Ševčíková

Ako ušetriť energiu na mojej škole? Touto otázkou sa zaoberali v uplynulom mesiaci žiaci na školách po celom Slovensku v rámci jesennej reportérskej výzvy. Porota ocenila najmä vlastné inovatívne témy špecifické pre dané školy a úderný spôsob ich spracovania. Víťazov čaká ďalšie vzdelávanie v téme energetiky, aj formou návštevy jadrovej elektrárne v Mochovciach. 

Medzi najlepšie príspevky s ohľadom na technickú kvalitu, spracovanie, celkový dopad a myšlienku patrí podľa poroty článok Veľa míňame, no zbytočne. Pri správnom vypínaní zvukových reproduktorov by podľa žiačky Petry a Lenky dubnické gymnázium ušetrilo skoro 600 eur ročne. Porota ocenila aj fotoreportáž Izolovanie okien od žiakov z košickej školy umeleckého priemyslu.  Príspevok ma zaujal najprv pohľadom na vydarenú sériu fotografii. Dopodrobna popisujú pracovný postup, ale o fotografie v tejto výzve išlo až sekundárne. A tak u mňa zabodovalo, ako nápad z internetu zrealizovali v praxi a po zistení, že toto riešenie škole stačiť nebude sa pustili do zháňania plastových okien. Pekný príklad zapojenia celého kolektívu," hodnotí fotoreportér Radovan Stoklasa. Posledný ocenený tím z Dubnice nad Váhom sa zaoberal otázkou Načo nám je automat, keď máme bufetPri porovnaní automatu s bufetom oceňujem najmä citlivosť a všímavosť žiakov, a tiež schopnosť kriticky myslieť," hovorí porotkyňa Adriána Henčeková.

Výsledkom jesennej výzvy je šestnásť článkov, videí a fotografií. Zdá sa, že najobľúbenejšou témou bolo označovanie vypínačov a správne svietenie. Na prvý pohľad možno banalita, ktorá vie ušetriť veľa peňazí, aj žiariviek. Žiaci z dubnického gymnázia sa pustili aj do špecifickejších tém, pri ktorých rovno vypočítali aj možnú úsporu alebo svoju V Košiciach si vďaka výzve študenti uvedomili neefektívnosť starých okien a začali v rámci študentského parlamentu s písaním žiadosti o grant na nové. „Našli sme projekt EUTeens4green do ktorého sme sa zapojili. Chceli by sme tým vyriešiť spotrebu plynu v našich školských kotloch žiadosťou o nové okná, tie sme medzitým pomerali a cenovú ponuku pošleme do projektu," hovorí Ľuboš Breška, tajomník študentského parlamentu. Špeciálna pochvala od poroty putuje žiakom z Námestova, ktorí nám dali zopár tipov na úsporu energií v kuchyni. „Veľkosť hrnca by mala zodpovedať veľkosti platničky, aby neunikalo teplo,“ hovoria vo svojom videu 7 tipov, ako ušetriť elektrickú energiu v kuchyni.

Víťazi sa vyberú spoločne s koordinátormi programu za ďalším vzdelávaním začiatkom decembra tohto roka.

Všetkým zapojeným ďakujeme a víťazom blahoželáme!

Meno autora/autorov: 
YRE tím
Vek autora/autorov: 
2022