Jesenná reportérska výzva: Ako ušetriť energiu v školách?
Pokus od reportéra Samuela, ktorý dokázal, že obyčajné zakrytie hrnca šetrí energiu. Autor: Samuel Nemček

Jesenná reportérska výzva: Ako ušetriť energiu v školách?


Pokus od reportéra Samuela, ktorý dokázal, že obyčajné zakrytie hrnca šetrí energiu. Autor: Samuel Nemček

Asi ničím nežije spoločenská diskusia v súčasnosti viac, než energetickou krízou. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť jesennú reportérsku výzvu na tému: Ako ušetriť energie v našich školách? Reportáže o konkrétnych aktivitách podporujúcich šetrenie treba nahrať na stránku do 24. októbra. Najaktívnejší tím reportérov bude odmený celodennou exkurziou do elektrární.  

Cieľom výzvy je zamyslieť sa nad konkrétnymi opatreniami vhodnými pre vašu školu a najlepšie ich hneď po dohode s vedením školy aj zaviesť do praxe. Na ušetrenie občas stačia naozaj malé kroky, ktoré sa môžu zdať bezvýznamné: pravidelné a efektívne vetranie, odstránenie akýkoľvek predmetov z radiátorov, zhasínanie svetla a všetkých elektronických zariadení, nastavenie spacieho režimu pre počítate, tlačiarne či kopírky alebo označenie jednotlivých vypínačov štítkami, aby sme hneď na prvú vedeli trafiť ten správny. Spomenuté kroky slúžia len ako inšpirácia, pre vašu školu môže byť vhodné niečo úplne iné.

Nezabudnite nás o tom potom informovať, či už v podobe krátkeho článku, minútového videa, fotografie s popisom alebo  fotoreportáže. Aktivita je určená všetkým školám zapojeným do programu, primárne však pozývame do aktivity novo zapojené školy. Výzva prebieha od 15. septembra do 24. októbra.

Jesennú výzvu sme symbolicky otvorili odborným webinárom s Henrietou Martoňákovou z platformy Budovy pre budúcnosť. Tá poskytla celkový kontext problematiky a priniesla aj desať konkrétnych tipov, ako ušetriť energiu v budovách, najmä s ohľadom na vykurovanie. Pre našich mladých reportérov je zaujímavý konkrétne tip na informačnú kampaň o možnostiach úspor energie medzi spolužiakmi a zamestnancami školy. Nestojí skoro nič a v závislosti od podniknutých krokov vie ušetriť až 5 % energie. 

Na najaktívnejších žiakov čaká ďalšie vzdelávanie v téme energetiky, v rámci ktorej spoločne navštívime jadrovú elektráreň v Mochovciach a tiež vybranú elektráreň na obnoviteľný zdroj energie.

Počas výzvy vás budú sprevádzať naši kouči – Adriána Henčeková a Matej Majerský, s ktorými môžete kedykoľvek konzultovať svoje príspevky. 

Jesenná reportérska výzva voľne nadväzuje na iniciatívu dvadsaťjeden mimovládnych organizácii, ktoré na konci augusta požiadalo slovenskú vládu, aby vytvorila podmienky na ušetrení plynu o 15 % do marca nasledujúceho roka. Tiež prezidentský úrad vyhlásil jednotlivé kroky vedúce k úspore energiám, medzi inými aj zníženie teploty o jeden alebo o dva stupne v paláci, skrátenie doby nasvietenia budovy, ale aj stlmenie klimatizácie počas letných dní. „Okrem toho, že dlhodobo čelíme klimatickej kríze, v súčasnosti nás ohrozuje aj energetická kríza. Práve z týchto dôvodov chceme ísť príkladom a hľadať ďalšie úspory na energiách," uviedla prezidentka pri ohlásení opatrení.

Kontakty:

adka.hencekova@gmail.com

matej.majersky@gmail.com

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
23
Škola: 
FSS, MUNI